Dowód osobisty - wymiana, koszt, termin ważności. Jakie formalności?

Zastanawiasz się, kiedy wymienić dowód, jaki jest tego koszt i jakie formalności trzeba dopełnić? Ten poradnik jest dla Ciebie. Przeczytaj i dowiedz się,co łączy się z posiadaniem dowodu osobistego.

Obowiązek posiadania dowodu osobistego

Obowiązek ten ma każdy obywatel polski i zamieszkały w Rzeczypospolitej Polskiej, który ukończył 18 rok życia lub 15 rok życia i "pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką."

Terminy ważności dowodu osobistego

  • 10 lat od daty jego wydania – w przypadku osób, które ukończyły 18 lat

  • 15 lat od daty jego wydania – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia

  • na czas nie oznaczony – w przypadku osoby, która ukończyła 65 rok życia, o ile osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności.

Koszt nowego dowodu osobistego

Wydanie nowego dowodu osobistego jest całkowicie bezpłatne. Ale już zrobienie odpowiedniego zdjęcia do dowodu - nie. Dlatego wymiana dowodu będzie nas kosztowała co najmniej tyle ile fotografia do niego.

Obowiązek wymiany dowodu osobistego

Dowód osobisty trzeba wymienić w przypadku:

  • zmiany danych, które są umieszczone w tym dokumencie

  • uszkodzenia lub innej okoliczności, która utrudnia identyfikację tożsamości osoby

  • upływu terminu ważności

Formularz do wymiany dowodu osobistego

Wniosek, który składamy we właściwym sobie urzędzie można w łatwy sposób pobrać na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z linku podanego poniżej:

https://www.msw.gov.pl/pl/dowody-i-paszporty/ewidencja-ludnosci-dow/dowody-osobiste/wydanie-dowodu-osobist/4544,Formularze-do-pobrania.html

 Dokumenty wymagane przy wymianie dowodu

  • dwie fotografie o wymiarach 35 x 45 mm

  • odpis skrócony aktu urodzenia lub odpis skrócony aktu małżeństwa

  • w przypadku osób owdowiałych lub rozwiedzionych - także dokument poświadczający aktualny stan cywilny

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Najczęstsze błędy początkujących biegaczy. Jak rozpocząć trening biegowy? Najczęstsze błędy początkujących biegaczy. Jak rozpocząć trening biegowy? Wiosna to czas miejskich maratonów, co sprawia, że wiele osób nabiera chęci na bieganie. Biegi wydają się najprostszym możliwym sportem, niewymagającym żadnych umiejętności technicznych, jednak wielu początkujących biegaczy popełnia błędy, które skutkują kontuzjami i zniechęceniem. Jakie błędy popełniają początkujący biegacze? Sprawdź, jak powinien wyglądać trening biegowy. Jak wesprzeć Caritas diecezji Warszawsko-Praskiej? Jak wesprzeć Caritas diecezji Warszawsko-Praskiej? W obecnych trudnych czasach jest coraz więcej samotnych matek, których życie całkowicie legło w gruzach. – Problemy rozwiązują piciem alkoholu. Po nieudanych związkach angażują się w kolejne – opowiada ks. Andrzej Kowalski, dyrektor bursy dla dziewcząt i zastępca dyrektora Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zarobki i bezrobocie w Warszawie. Ile w marcu wyniosły zarobki i bezrobocie w Warszawie? Zarobki i bezrobocie w Warszawie. Ile w marcu wyniosły zarobki i bezrobocie w Warszawie? Warszawiacy mogą się cieszyć. Jak wynika z informacji Urzędu Statystycznego w Warszawie w stolicy wzrosły zarobki. Niestety również bezrobocie. Sprawdź, ile w marcu wyniosły zarobki i bezrobocie w Warszawie. Jakie bezrobocie i zarobki w Warszawie? Jak i po co kleszcz pije krew? Jak i po co kleszcz pije krew? Kleszcze są plagą, która nawiedza nas wiosną i kończy się, gdy przychodzą pierwsze mrozy. Kiedyś można je było spotkać w lasach na Mazurach i Podlasiu. Teraz są niemal wszędzie, nawet w parkach. Przenoszą różne choroby, z których najczęstsza to borelioza. Dlaczego właściwie kleszcze muszą pić naszą krew?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!