Dofinansowanie do czynszu. Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosną z miesiąca na miesiąc. Osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą starać się o dofinansowanie czynszu. Sprawdź, czy przysługuje ci dodatek mieszkaniowy.

Kto może dostać dodatek mieszkaniowy?

O dodatek mieszkaniowy mogą się starać:

  • najemcy,
  • posiadacze spółdzielczych mieszkań lokatorskich lub własnościowych,
  • właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych.

To pieniądze, które możesz dostać w gminie jako dopłatę do twoich wydatków na mieszkanie. Jednak dodatek mieszkaniowy nie zrekompensuje ci w całości kosztów utrzymania mieszkania. Co najmniej 30% musisz wyłożyć  z własnej kieszeni. Żeby się ubiegać o dopłatę, powinieneś też spełniać określone kryteria – dodatek mieszkaniowy przysługuje ci, jeśli masz mieszkanie odpowiedniej wielkości, a twój dochód nie przekracza określonej wysokości.

Jakie musisz mieć dochód, żeby otrzymać dodatek mieszkaniowy? 

O dodatek mieszkaniowy możesz się starać, jeśli średni miesięczny dochód na osobę w twoim gospodarstwie domowym w ostatnich trzech miesiącach (przed złożeniem wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego) nie przekracza 125% najniższej emerytury. Gdy jesteś osobą samotną, twój dochód może być nieco wyższy i wynieść 175% kwoty najniższej emerytury.

Uwaga! Gmina wylicza dochód na osobę w gospodarstwie domowym, a nie w rodzinie. Ważna jest zatem liczba osób faktycznie mieszkających pod jednym dachem.

Jaka musi być wielkość mieszkania, żebyś mógł otrzymać dodatek?

Mieszkanie nie może być większe niż 35 m2, jeśli zajmuje je jedna osoba, 40 m2 – dla dwóch osób, 45 m2 – dla trzech osób, 55 m– dla czterech osób, 65 m2 – dla pięciu osób, 70 m– dla sześciu osób. Jeśli twoja rodzina liczy więcej niż 6 osób, każda kolejna ma prawo do 5 m2 dodatkowej powierzchni. Dodatek mieszkaniowy przysługuje również, gdy powierzchnia mieszkania przekracza normę, ale nie więcej niż o 30%.

Jeśli jeden z członków twojej rodziny jest niepełnosprawny i porusza się na wózku inwalidzkim lub ma prawo do oddzielnego pokoju, przysługuje mu 15 m2 dodatkowej powierzchni.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 29/09/2011

Zobacz też

Burze na Słońcu: co to jest, ich skutki dla Ziemi Burze na Słońcu: co to jest, ich skutki dla Ziemi Co kilka lat naukowcy obserwują niezwykle silne burze na Słońcu. Takie burze często wywołują ich komentarze, które trafiają do opinii publicznej i wywołują nasze obawy, że nasza szalejąca gwiazda spowoduje na Ziemi katastrofę. Czy promieniowanie, które się wydziela podczas burz na Słońcu może zagrażać Ziemi? Czy w efekcie gwałtownych burz na Słońcu może nastąpić koniec świata? Kalendarz księżycowy, kalendarz słoneczny - zasady działania Kalendarz księżycowy, kalendarz słoneczny - zasady działania Który kalendarz liczy rok według zmian faz Księżyca, a który informuje o zmianach jego pór według obiegowego ruchu Ziemi wokół Słońca? Którzy starożytni używali kalendarza słonecznego, a którzy księżycowego? Wybuchy na Słońcu a koniec świata Wybuchy na Słońcu a koniec świata Koniec świata może nadejść z zupełnie niespodziewanej strony. Z kosmosu (ale nie mówimy tu o wielkiej asteroidzie), tam bowiem szalejąca na Słońcu burza może nam odciąć prąd! Jak Słońce może wpłynąć na zakończenie życia na Ziemi? Troje uczonych wchodzi do baru 8: Czego nie wiesz o Słońcu? WIDEO Troje uczonych wchodzi do baru 8: Czego nie wiesz o Słońcu? WIDEO W tym odcinku serialu Troje uczonych wchodzi do baru przyjrzymy się najjaśniejszej rzeczy w naszym Układzie Słonecznym: słońcu! Przez serię interaktywnych gier i eksperymentów dowiemy się, w jaki sposób pogoda na słońcu może wpływać na aplikację Weather Channel w telefonie, jak zbudować zasilany energią słoneczną "promień śmierci" ze starego ekranu telewizora, a także jaki jest najszybszy sposób, aby ochłodzić swój samochód i swoje ciało, kiedy się przegrzeją.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!