Dofinansowanie do czynszu. Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosną z miesiąca na miesiąc. Osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą starać się o dofinansowanie czynszu. Sprawdź, czy przysługuje ci dodatek mieszkaniowy.

Kto może dostać dodatek mieszkaniowy?

O dodatek mieszkaniowy mogą się starać:

  • najemcy,
  • posiadacze spółdzielczych mieszkań lokatorskich lub własnościowych,
  • właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych.

To pieniądze, które możesz dostać w gminie jako dopłatę do twoich wydatków na mieszkanie. Jednak dodatek mieszkaniowy nie zrekompensuje ci w całości kosztów utrzymania mieszkania. Co najmniej 30% musisz wyłożyć  z własnej kieszeni. Żeby się ubiegać o dopłatę, powinieneś też spełniać określone kryteria – dodatek mieszkaniowy przysługuje ci, jeśli masz mieszkanie odpowiedniej wielkości, a twój dochód nie przekracza określonej wysokości.

Jakie musisz mieć dochód, żeby otrzymać dodatek mieszkaniowy? 

O dodatek mieszkaniowy możesz się starać, jeśli średni miesięczny dochód na osobę w twoim gospodarstwie domowym w ostatnich trzech miesiącach (przed złożeniem wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego) nie przekracza 125% najniższej emerytury. Gdy jesteś osobą samotną, twój dochód może być nieco wyższy i wynieść 175% kwoty najniższej emerytury.

Uwaga! Gmina wylicza dochód na osobę w gospodarstwie domowym, a nie w rodzinie. Ważna jest zatem liczba osób faktycznie mieszkających pod jednym dachem.

Jaka musi być wielkość mieszkania, żebyś mógł otrzymać dodatek?

Mieszkanie nie może być większe niż 35 m2, jeśli zajmuje je jedna osoba, 40 m2 – dla dwóch osób, 45 m2 – dla trzech osób, 55 m– dla czterech osób, 65 m2 – dla pięciu osób, 70 m– dla sześciu osób. Jeśli twoja rodzina liczy więcej niż 6 osób, każda kolejna ma prawo do 5 m2 dodatkowej powierzchni. Dodatek mieszkaniowy przysługuje również, gdy powierzchnia mieszkania przekracza normę, ale nie więcej niż o 30%.

Jeśli jeden z członków twojej rodziny jest niepełnosprawny i porusza się na wózku inwalidzkim lub ma prawo do oddzielnego pokoju, przysługuje mu 15 m2 dodatkowej powierzchni.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Plajta SKY CLUB i TRIADY. Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem, żeby nie mieć zmarnowanych wakacji? Plajta SKY CLUB i TRIADY. Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem, żeby nie mieć zmarnowanych wakacji? Niewłaściwie wybrana wycieczka to zepsuty urlop. Wyboru należy dokonywać wyjątkowo starannie już na etapie biura podróży. Jeśli organizator splajtuje, turyści zamiast na plaży zostają… na lodzie. Tak właśnie stało się z popularnym biurem Sky Club organizującym wyjazdy pod marką Triada, które 3 lipca 2012 ogłosiło upadłość. Co zrobić, by uniknąć tego ryzyka i wynieść z wakacji same miłe wspomnienia? Czy sztuczny wulkan to dobry sposób na ochłodzenie naszej planety? Czy sztuczny wulkan to dobry sposób na ochłodzenie naszej planety? Czy dzięki wykorzystaniu sztucznego wulkanu nasza planeta oziębi się na kolejne kilka lat? Czy uratuje to Ziemię przed globalnym ociepleniem? Brytyjscy naukowcy twierdzą, że tak! Przeczytajcie, na czym polega najnowszy środowiskowy projekt angielskich badaczy. Co to jest stalking i jak się przed nim bronić? Co to jest stalking i jak się przed nim bronić? Stalking z angielskiego oznacza „podchody” lub „skradanie się”. Obecnie jest definiowany jako "złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”. Na szczęście stalkerzy nie mogą już czuć się zupełnie bezkarni. Co archeolodzy odkryli w Stambule? Co archeolodzy odkryli w Stambule? Gdzie archeolodzy znaleźli najlepiej zachowany wrak statku na świecie? Skąd pochodzą dwa ludzkie szkielety, datowane na ponad 8 i pół tysiąca lat? Poznaj tajemnice tureckiego wraku Yenikapi, czyli największego stanowiska archeologicznego Europy, które od 7 lat dostarcza wiedzy o życiu Bizancjum i Konstantynopola.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!