Dofinansowanie do czynszu. Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosną z miesiąca na miesiąc. Osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą starać się o dofinansowanie czynszu. Sprawdź, czy przysługuje ci dodatek mieszkaniowy.

Kto może dostać dodatek mieszkaniowy?

O dodatek mieszkaniowy mogą się starać:

  • najemcy,
  • posiadacze spółdzielczych mieszkań lokatorskich lub własnościowych,
  • właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych.

To pieniądze, które możesz dostać w gminie jako dopłatę do twoich wydatków na mieszkanie. Jednak dodatek mieszkaniowy nie zrekompensuje ci w całości kosztów utrzymania mieszkania. Co najmniej 30% musisz wyłożyć  z własnej kieszeni. Żeby się ubiegać o dopłatę, powinieneś też spełniać określone kryteria – dodatek mieszkaniowy przysługuje ci, jeśli masz mieszkanie odpowiedniej wielkości, a twój dochód nie przekracza określonej wysokości.

Jakie musisz mieć dochód, żeby otrzymać dodatek mieszkaniowy? 

O dodatek mieszkaniowy możesz się starać, jeśli średni miesięczny dochód na osobę w twoim gospodarstwie domowym w ostatnich trzech miesiącach (przed złożeniem wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego) nie przekracza 125% najniższej emerytury. Gdy jesteś osobą samotną, twój dochód może być nieco wyższy i wynieść 175% kwoty najniższej emerytury.

Uwaga! Gmina wylicza dochód na osobę w gospodarstwie domowym, a nie w rodzinie. Ważna jest zatem liczba osób faktycznie mieszkających pod jednym dachem.

Jaka musi być wielkość mieszkania, żebyś mógł otrzymać dodatek?

Mieszkanie nie może być większe niż 35 m2, jeśli zajmuje je jedna osoba, 40 m2 – dla dwóch osób, 45 m2 – dla trzech osób, 55 m– dla czterech osób, 65 m2 – dla pięciu osób, 70 m– dla sześciu osób. Jeśli twoja rodzina liczy więcej niż 6 osób, każda kolejna ma prawo do 5 m2 dodatkowej powierzchni. Dodatek mieszkaniowy przysługuje również, gdy powierzchnia mieszkania przekracza normę, ale nie więcej niż o 30%.

Jeśli jeden z członków twojej rodziny jest niepełnosprawny i porusza się na wózku inwalidzkim lub ma prawo do oddzielnego pokoju, przysługuje mu 15 m2 dodatkowej powierzchni.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!