DOBROWOLNE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE. Jak odliczyć od podatku?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku. Wszyscy, którzy zawarli umowę z NFZ, powinni się spodziewać pokaźnego zwrotu podatku. Na jakich zasadach odlicza się od podatku dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w PIT 2012?

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% deklarowanej kwoty. Co trzy miesiące Główny Urząd Statystyczny podaje minimalną kwotę, jaką należy uiścić za dobrowolne ubezpieczenie. Umowę podpisujemy w oddziale NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania. W oddziale ZUS natomiast składamy deklaracje płatności za każdy miesiąc, a składkę wpłacamy na konto ZUS właściwe dla ubezpieczenia zdrowotnego.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne: jak je odliczyć od podatku?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% deklarowanej kwoty, a od podatku możemy odliczyć 7,75%. W praktyce więc tylko 1,25% składki do nas nie wróci. Trudnością może być to, że sami musimy obliczyć kwotę, którą odliczymy od podatku. W przypadku umów o pracę czy umów-zlecenie robi to za nas pracodawca.

Zasada jest prosta! Przykładowo, jeśli np. zapłaciliśmy w ciągu roku 1000 zł składek na ubezpieczenie zdrowotne, to liczymy następująco:

1000 x 0,0775 = 77,5

77,5 : 0,09 = 861,11 zł

Tak więc od podatku możemy odliczyć 861,11 zł.

UWAGA! Od podatku odpisujemy tylko te składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, które zapłaciliśmy w 2012 roku. Dlatego np. jeśli składkę za grudzień 2012 roku opłaciliśmy w styczniu 2013 roku, od podatku będziemy mogli ją odliczyć dopiero w deklaracji za 2013 rok, czyli w 2014 roku.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Matura 2013 - MATEMATYKA i JĘZYK POLSKI na poziomie rozszerzonym. ARKUSZE, ZADANIA, ODPOWIEDZI... Matura 2013 - MATEMATYKA i JĘZYK POLSKI na poziomie rozszerzonym. ARKUSZE, ZADANIA, ODPOWIEDZI... Matury w toku - jak wyglądał czwarty dzień maratonu egzaminacyjnego? Maturzyści zdawali dzisiaj matematykę na poziomie rozszerzonym, oraz język polski na poziomie również rozszerzonym. Gdzie znajdziesz arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi? Rozwód. Jakie są przesłanki rozwodu? Pozytywne i negatywne przesłanki rozwodu Rozwód. Jakie są przesłanki rozwodu? Pozytywne i negatywne przesłanki rozwodu Przed procesem rozwodowym trzeba rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć negatywne i pozytywne przesłanki rozwodu. Jakie przesłanki zaliczają się do danej grupy? Rozwód. Alimenty na dziecko: kiedy? Jak powstaje obowiązek alimentacyjny po rozwodzie? Rozwód. Alimenty na dziecko: kiedy? Jak powstaje obowiązek alimentacyjny po rozwodzie? Rozwód nigdy nie bywa przyjemnym doświadczeniem, a jedną z jego konsekwencji są np. alimenty na dzieci. Dlatego rozwód jest szczególnie trudny wtedy, gdy w rodzinie są dzieci. W trakcie rozprawy oprócz decyzji o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców zazwyczaj ustalana jest też wysokość alimentów na dzieci. Kiedy i komu się należą? W jakiej wysokości? ALIMENTY na żonę, alimenty na męża: kiedy TRZEBA PŁACIĆ? ALIMENTY na żonę, alimenty na męża: kiedy TRZEBA PŁACIĆ? Rozwód to nic przyjemnego i często wiąże się z alimentami na żonę lub męża. Jednak jeśli przebiega za porozumieniem stron, jest nieco łatwiejszy niż wtedy, gdy na sali sądowej małżonkowie obwiniają się nawzajem o rozpad małżeństwa. Co ciekawe, i w jednej, i w drugiej sytuacji można starać się o alimenty od byłego współmałżonka. Na jakich zasadach?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!