Do czego służy twarda spacja?

Zależy ci na estetycznym wyglądzie tekstu, a psują go "wiszące" na końcu wersów spójniki i przyimki? Powinieneś użyć tzw. twardej spacji, która spowoduje przerzucenie pojedynczych liter lub krótkich słów do następnego wersu. Mówimy, jak używać twardej (nierozdzielającej) spacji w różnych edytorach tekstu: MS Word, OpenOffice, Mac OC.

Wszyscy użytkownicy edytorów tekstu stosują znak spacji, tworzący odstęp pomiędzy słowami. Nie wszyscy jednak korzystają z nieco odmiennego znaku, określanego jako twarda spacja.

Twarda spacja wygląda na ekranie i w druku tak samo jak spacja zwykła, lecz nie jest traktowana przez oprogramowanie jako znak biały. Można go więc użyć tam, gdzie niezbędne jest utrzymanie w jednym wierszu dwóch lub więcej wyrazów. Częstym zastosowaniem jest przeniesienie do nowego wiersza spójników, których tradycyjnie nie pozostawia się na końcu wiersza. Obecność pojedynczych znaków w rodzaju “a”, “i” czy partykuły “nie” uznawane bywa za oznakę niedbalstwa osoby składającej tekst.

Podstawową różnicą między twardą spacją a spacją niełamiącą polega na tym, że pierwsza z nich w obrębie wiersza wyjustowanego ma taką samą szerokość, co przed wyjustowaniem. Nie bierze więc udziału w procesie dopasowania odstępów.

Jak zrobić twardą (nierozdzielającą) spację?

W programie MS Word twardą spację wstawiamy za pomocą kombinacji klawiszy: Ctrl + Shift + Spacja; w OpenOffice należy wcisnąć Ctrl + Spacja; w Mac OS przyciski Option + Spacja.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!