Do czego służy twarda spacja?

Zależy ci na estetycznym wyglądzie tekstu, a psują go "wiszące" na końcu wersów spójniki i przyimki? Powinieneś użyć tzw. twardej spacji, która spowoduje przerzucenie pojedynczych liter lub krótkich słów do następnego wersu. Mówimy, jak używać twardej (nierozdzielającej) spacji w różnych edytorach tekstu: MS Word, OpenOffice, Mac OC.

Wszyscy użytkownicy edytorów tekstu stosują znak spacji, tworzący odstęp pomiędzy słowami. Nie wszyscy jednak korzystają z nieco odmiennego znaku, określanego jako twarda spacja.

Twarda spacja wygląda na ekranie i w druku tak samo jak spacja zwykła, lecz nie jest traktowana przez oprogramowanie jako znak biały. Można go więc użyć tam, gdzie niezbędne jest utrzymanie w jednym wierszu dwóch lub więcej wyrazów. Częstym zastosowaniem jest przeniesienie do nowego wiersza spójników, których tradycyjnie nie pozostawia się na końcu wiersza. Obecność pojedynczych znaków w rodzaju “a”, “i” czy partykuły “nie” uznawane bywa za oznakę niedbalstwa osoby składającej tekst.

Podstawową różnicą między twardą spacją a spacją niełamiącą polega na tym, że pierwsza z nich w obrębie wiersza wyjustowanego ma taką samą szerokość, co przed wyjustowaniem. Nie bierze więc udziału w procesie dopasowania odstępów.

Jak zrobić twardą (nierozdzielającą) spację?

W programie MS Word twardą spację wstawiamy za pomocą kombinacji klawiszy: Ctrl + Shift + Spacja; w OpenOffice należy wcisnąć Ctrl + Spacja; w Mac OS przyciski Option + Spacja.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 19/01/2012

Zobacz też

Sen o zdradzie, zdrada we śnie – co to oznacza? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Sen o zdradzie, zdrada we śnie – co to oznacza? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Co to znaczy, gdy śni się zdrada? Sen o zdradzie nie jest przyjemny. Po takiej nocy może pozostać niepewność co do wierności partnera lub partnerki. A może to ty masz coś na sumieniu i potem śni ci się to po nocach? Czy jednak sen o zdradzie sam w sobie jest groźny? Sny przecież nie zawsze należy odczytywać dosłownie. Sprawdź, które sny o zdradzie wróżą dobrze, a które przeciwnie – zapowiadają smutek, przykre niespodzianki lub kłopoty. Sen o zmarłym. Co to znaczy, gdy śni się zmarły? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Sen o zmarłym. Co to znaczy, gdy śni się zmarły? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Co oznacza, gdy śni mi się zmarły? Często śnią nam się bliscy, którzy odeszli. To jednak nie tylko wyraz tęsknoty za nimi! Co więc znaczy, jeśli śni mi się matka lub ojciec? Co oznacza sen o zmarłym dziadku lub nieżyjącej babci? Zamarznięte rury z wodą. Co robić? Jak je odmrozić, jak uszczelnić? Sprawdzone rady Zamarznięte rury z wodą. Co robić? Jak je odmrozić, jak uszczelnić? Sprawdzone rady Rury z wodą – zwłaszcza te stare, wykonane ze stali – nie są odporne na mrozy. Gdy temperatura spada znacznie poniżej zera, zaczynają pękać – rozsadza je zamarzająca w środku woda. Są jednak na to sposoby. Jak nie dopuścić do zamarzana rur? I jak odmrozić zamarzniętą rurę? Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jeżeli samochód nie chce odpalić, powodem może być rozładowany akumulator. Gdy bateria jest całkowicie pozbawiona mocy, pozostaje jedynie ładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Czynność nie należy do skomplikowanych, ale zajmuje trochę czasu. Warto uzbroić się w cierpliwość!

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!