Do czego służy filtr powietrza w samochodzie?

Filtr powietrza jest kluczowym elementem chroniącym silnik. Ma za zadanie oczyszczanie powietrza atmosferycznego dostającego się do wnętrza silnika z wszelkich zanieczyszczeń typu, piasek, kurz, czy sadza. Mówimy jak działa i do czego służy. Do czego służy filtr powietrza w samochodzie?

Aby filtr powietrza działał prawidłowo, należy szczególnie dbać o czystość jego wkładu. Wkłady są jednorazowe, wymienne i wykonane z suchego, porowatego papieru niewrażliwego na działanie wody i oleju. Koszt wymiany wkładu filtra powietrza jest o wiele mniejszy niż koszt nadmiernie spalonego paliwa.

 

Wymiany filtra należy dokonywać przynajmniej raz na 10-40 tysięcy km. Przy dużym zanieczyszczeniu jak np.: w terenach górniczych czy jeździe miejskiej wymiany wkładu należy dokonywać w krótszych odstępach czasu. Warto też odświeżyć wkład filtra przedmuchując go w połowie przewidzianego biegu sprężonym powietrzem. Obecnie dla każdego modelu danej marki wytwarzane są filtry powietrza o określonym rozmiarze i kształcie obudowy.

 

Filtr powietrza jest umieszczony na przewodzie doprowadzającym powietrze atmosferyczne do kolektora dolotowego bądź turbosprężarki - jeśli jest zainstalowana. Oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić precyzyjne podzespoły silnika. Zużyty filtr powietrza powoduje, że do silnika doprowadzana jest zbyt mała ilość powietrza wymagana przy procesie spalania, co przenosi się na spadek jego osiągów, szczególnie w wyższym zakresie obrotów oraz wzrost zużycia paliwa.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!