DŁUGI WEEKEND. Jak zorganizować TANI WYJAZD NA długi weekend?

W tym roku długi weekend czerwcowy ma 4 dni. Warto w tym czasie ruszyć w Polskę. Jeśli wyjazd zaplanujesz z głową, nie wydasz zbyt wielu pieniędzy.

Dla każdego coś miłego

Polska to dobry pomysł na krótki czerwcowywypad. Wyjazd nad morze, w góry lub nad jezioro jest odpowiedni dla wszystkich, którzy tęsknią za pobytem na łonie natury. Warto wybrać rejony mniej okupowane przez turystów, bo jest tam taniej, spokojniej i łatwiej o wolne miejsca noclegowe. Zamiast więc jechać na Mazury, pomyśl o pobycie w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej, a zamiast Zakopanego wybierz Bieszczady. Miłośnicy wędrówek rowerowych powinni wybrać rejony, gdzie jest bogata oferta ścieżek i szlaków, po których można bezpiecznie jeździć. Osoby, które nie chcą wozić ze sobą rowerów, mogą poszukać noclegu w ośrodku, przy którym działa wypożyczalnia rowerowa.

Inną opcją jest wycieczka objazdowa po najciekawszych miejscach w wybranym regionie. Pasjonująca może być np. wycieczka szlakiem skarbów ziemi świętokrzyskiej albo po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Wystarczy dobry przewodnik i plan podróży. To jednak rozwiązanie dla zmotoryzowanych. Poruszać się samochodem jest dużo wygodniej i w ostatecznym rozrachunku taniej.

Gdzie przenocować?

Przygotowania do wyjazdu zacznij od przejrzenia bazy noclegowej. Ceny zależą od tego, gdzie chcesz się zatrzymać - w hotelu, pensjonacie, kwaterze prywatnej, apartamencie lub gospodarstwie agroturystycznym. Koszt pobytu nad morzem, w górach czy na pojezierzu jest zbliżony. Reguła jest jedna - im popularniejszy kurort tym wyższe ceny. Najtańsze są noclegi w pensjonatach (25-100 zł od osoby za dobę), na kwaterze prywatnej (25–75 zł od osoby za dobę) albo w gospodarstwach agroturystycznych (15-100 zł od osoby za dobę). Najdrożej jest w hotelach. Tam ceny wahają się od ok. 70 do nawet 350 za osobę i zależą przede wszystkim od standardu ośrodka. Jeśli wyjazd planujecie większą grupą osób, to warto zastanowić się nad wynajęciem apartamentu kilkuosobowego z aneksem kuchennym albo całego domku. Zwykle wynajem 4-osobowego apartamentu kosztuje ok. 150-350 zł za dobę, czyli ok. 75-175 zł od osoby. Nie musisz też martwić się wydatkami na posiłki, bo możesz je przygotować w kuchni.
Noclegu najlepiej szukać w internecie, na stronach, które specjalizują się w wyszukiwaniu najkorzystniejszych ofert. Na forach internetowych możesz sprawdzić też, jak dany ośrodek oceniają jego goście. Warto również wypytać się rodziny albo znajomych, czy mogą polecić tani nocleg w dobrych warunkach. Sprawdzonych ofert można też szukać w przewodnikach. 

Jak dojechać? Samochodem, pociągiem czy autobusem?

Jeśli na urlop wybieracie się czteroosobową grupą stosunkowo tanio wyniesie was podróż samochodem. Tym bardziej, jeśli auto ma silnik diesla albo jest na gaz. Trasa o długości ok. 300 km (czyli 150 km w jedną stronę i 150 km w drugą) niewielkim samochodem (np. skoda fabia) na gaz będzie was kosztowała ok. 80 zł (ok. 20 zł od osoby), z silnikiem diesla ok. 150 zł (ok. 37 zł od osoby), a na benzynę ok. 200 zł (ok. 50 od osoby).
Podróż pociągiem jest droższa, warto jednak skorzystać z promocji, które proponuje PKP. Pamiętaj, że na wszystkich liniach PKP dzieci do 3 roku życia podróżują za darmo, a uczniowie mają 37 proc. zniżki na bilety. Trochę tańsza jest podróż autobusem, ale PKS oferuje mniej zniżek. Za jazdę na trasie wynoszącej 150 km zapłacisz ok. 40 zł.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!