Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Wody pitnej jest coraz mniej, a uzdatnianie jej jest bardzo kosztowne. Jednak wysoka cena wody to nie jedyny powód, dla którego warto ją oszczędzać. Jej brak i zwiększające się zużycie prowadzi również do degradacji środowiska.

Świadome ograniczanie poziomu zużycia wody zaczyna być koniecznością z kilku powodów. Cena wody doprowadzanej do domów wodociągami stale rośnie, a ścieki będące efektem jej zużycia  zanieczyszczają środowisko. 

Oszczędzaj wodę z myślą o środowisku

Zasoby wody pitnej na ziemi są nierównomiernie rozłożone. Wystarczy uświadomić sobie, że 40% ludności świata nie ma dostępu do czystej wody. Ponadto sukcesywnie się one kurczą,  już dzisiaj tylko 1-3% wszystkich zasobów wodnych nadaje się do picia. Naukowcy przewidują, że w 2050 roku poponad 7 miliardów ludzi będzie pozbawionych dostępu do wody pitnej.  Ponadto każdy litr zużytej wody nawet bez dodatku środków chemicznych staje się ściekiem zanieczyszczającym środowisko. Nawet jeśli nie płacimy za wodę ze studni, produkujemy więcej wody ścieków.

Zyski dla kieszeni 

Od kilku lat w Polsce odnotowujemy stały wzrost cen wody, który rocznie wynosi średnio ok. 5%. W najbliższych latach możemy spodziewać się jednak znacznie wyższych podwyżek, które będą wynikiem zrównania cen wody we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, że w przeciągu kilku najbliższych lat cena wody w niektórych rejonach Polski wzrośnie nawet o 100%.  Większość z nas nie orientuje się, ile wody w ciągu minuty przepływa przez kran czy też słuchawkę prysznicową. W zależności od rodzaju armatury przez baterię umywalkową przepływa 12-15 l/min, a przez słuchawkę prysznicową 15-18 l/min. Zużycie wody można zmniejszyć nawet o połowę: odpowiednio do 6 i 9 l/min, stosując wodooszczędne końcówki na krany (tzw. perlatory) oraz wodooszczędne słuchawki prysznicowe. Ich zastosowanie w domu jednorodzinnym daje możliwość przeciętnej rodzinie (2+2) uzyskania znacznych oszczędności, które średnio w skali roku sięgają poziomu ok 55 m. Biorąc pod uwagę, że cena wody stale rośnie, z roku na rok oszczędności są coraz wyższe.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 30/12/2011

Zobacz też

SAMOCHÓD ROKU 2013. Jakie auto zostało wybrane Samochodem Roku 2013? SAMOCHÓD ROKU 2013. Jakie auto zostało wybrane Samochodem Roku 2013? Car of the Year 2013: Jakie auto najlepsze? Dzięki plebiscytowi "Car of the Year 2013" poznaliśmy najlepszy samochód obecnego 2013 roku. Wybór motoryzacyjnych dziennikarzy zasiadających w jury konkursu, padł na popularne auto niemieckiej produkcji. Jakie pojazd zgarnął prestiżowy tytuł? Czym czyścić meble drewniane? Domowe sposoby kontra profesjonalne środki czystości Czym czyścić meble drewniane? Domowe sposoby kontra profesjonalne środki czystości Meble drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że niektóre metody i preparaty do czyszczenia mebli z drewna mogą być zawodne, a nawet doprowadzić do efektu odwrotnego do zamierzonego – powstania zarysowań czy wręcz zniszczenia czyszczonych elementów.  PRZESĄDY ŚLUBNE z całego świata. Które przesądy ślubne są najpopularniejsze? PRZESĄDY ŚLUBNE z całego świata. Które przesądy ślubne są najpopularniejsze? Niektóre przesądy ślubne znamy wszyscy. Idąc do ołtarza panna młoda powinna mieć przy sobie coś starego, przy czym bynajmniej nie chodzi tu o przyszłego męża. Pan młody może być młody lub stary, mądry lub głupi jak but, byleby w bucie miał grosik, a w kieszeni trochę drobnych. Zgodnie z przesądem, zapewni to parze dostatnie pożycie. Jakie jeszcze są przesądy ślubne? Kim jest Ilona Klejnowska z PiS, aniołek Kaczyńskiego? Kim jest Ilona Klejnowska z PiS, aniołek Kaczyńskiego? Ilona Klejnowska - młoda, sprytna i atrakcyjna działaczka PiS oskarżona przez Solidarną Polskę o szpiegostwo. Czy Klejnowska rzeczywiście jest kolejnym wcieleniem Maty Hari? Dowiedz się, kim jest Ilona Klejnowska, słodki "aniołek PiS".

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!