Dlaczego w WIELKĄ SOBOTĘ święcimy pokarmy?

Wielka Sobota to czas adoracji Grobu Pańskiego, zadumy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Pana. Tego też dnia katolicy tłumnie ciągną do kościołów święcić pokarmy. Dlaczego akurat tego dnia kultywujemy ten zwyczaj? Skąd się wziął? Jaka jest jego symbolika? Mówimy, dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm.

Zwyczaj święcenia pokarmów ma długą historię. Choć Kościół nie nadaje mu tak wielkiego znaczenia, to jednak dla katolików jest on bardzo znaczący. To właśnie w Wielką Sobotę rodziny najbardziej gromadnie wyruszają do kościołów. Święcenie pokarmów ma zatem nie tylko religijny wymiar ale również rodzinny. Dlaczego dla katolików ten zwyczaj jest taki ważny? Jaka jest jego symbolika? Mówimy, dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm.

Dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm?

Wielka Sobota jest dniem zadumy i adoracji Grobu Pańskiego. Tego dnia pochylamy się nad męczeńską śmiercią Zbawiciela, ale również trwamy w nadziei na zmartwychwstanie, odpuszczenie grzechów i zbawienie. Jest to zatem wyjątkowy dzień, ponieważ łączy w sobie żal i radość oczekiwania.

O szacunku dla tego dnia świadczy przyznanie mu w kulturze ludowej miana „ósmego sakramentu". Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę jest związana ze świętem Paschy, czyli złożenia w ofierze baranka - tradycji właściwej Żydom, chrześcijanom i muzułmanom. Było to jedyne święto doroczne obchodzone przez pierwszych chrześcijan. Obrzęd świętowania trwał całą noc, skąd wywodzi się słowiańskie: Wielkanoc

>>> Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? [KLIKNIJ!]

Współcześnie Wielka Sobota kojarzy się przede wszystkim z tłumem rodzin, które przychodzą gromadnie do kościoła, by święcić pokarmy. Dla katolików to szczególny moment, ponieważ tego dnia najchętniej odwiedzamy kościoły. Rodzinna atmosfera, jaka towarzyszy tej tradycji przyciąga tłumy wiernych, którzy na co dzień nie praktykują chodzenia do kościoła.

Jak zmienił się zestaw pokarmów?

Dzisiejszy zestaw wielkanocnego koszyczka jest skromny w porównaniu z jego pierwotną wersją. Dawniej, aż do X w. jedynym składnikiem święconki był baranek upieczony na rożnie. Później został wyparty przez inne mięsa, a nawet maślane lub czekoladowe figurki. Według współczesnej tradycji w koszyczku koniecznie musi znaleźć się chleb, wędlina, jaja, sól.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!