Deszcz meteorytów w Czelabińsku – czy zagrażąją nam odłamki materii kosmicznej spadające na Ziemię?

Ponad półtora roku temu pod Czelabińskiem w Rosji spadł deszcz meteorów. Filmiki, na których prywatnym osobom udało się zarejestrować to niecodzienne wydarzenie lotem błyskawicy obiegły cały świat. Publiczność telewizyjna i użytkownicy internetu mogli na nich zobaczyć uderzającą w powierzchnię Ziemi kulę ognia. Kosmiczne pociski, które spadły na terytorium Rosji spowodowały wiele szkód, a około siedem tysięcy osób zostało rannych.To niecodzienne zdarzenie miało miejsce 15 lutego 2013 roku. Bolid, któremu udało się przebić atmosferę i dotrzeć do Ziemi spowodował liczne straty. Rannych zostało 1,5 tys. osób. Fala uderzeniowa, którą wywołał spadający przybysz z kosmosu tłukła szyby w okolicznych budynkach, 7 tys. obiektów uległo uszkodzeniu.

Jak jednak wszyscy wiemy, pociski z kosmosu to nie tak rzadcy goście w ziemskiej atmosferze, jak mogłoby się wydawać. Odłamki kosmicznej materii przecinają tor biegu naszej planety niemal codziennie. Nie docierają do powierzchni Ziemi tylko dlatego, że chroni ją warstwa atmosfery, w której spadający przybysze z kosmosu.

Czy, jako mieszkańcy Ziemi, nieustannie bombardowanej odłamkami materii kosmicznej możemy czuć się bezpieczni? W programie „Deszcz meteorytów w Czelabińsku" zobaczymy animacje komputerowe, dzięki którym będziemy mogli prześledzić lot meteorów, które spadły na terytorium Rosji, a zaproszeni eksperci wyjaśnią nam, skąd biorą się odłamki materii spadającej na Ziemię.

Redakcja 25/11/2014

Zobacz też

Ewa Farna wypadek. CO GROZI za jazdę po pijanemu, pod wpływem alkoholu? JAKA KARA? Ewa Farna wypadek. CO GROZI za jazdę po pijanemu, pod wpływem alkoholu? JAKA KARA? Co grozi za jazdę po pijaku? Jazda pod wpływem alkoholu to przestępstwo, którego dopuściła się m.in. idolka nastolatek Ewa Farna. Piosenkarka będąc po spożyciu alkoholu (4 drinków) spowodowała wypadek drogowy. Polskie prawo przewiduje surowe kary za takie wykroczenie.  Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU? Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU? Jazda pod wpływem alkoholu ma poważne konsekwencje. Gdy zawartość alkoholu przekracza 0,19 promila we krwi, można być zatrzymanym przez policję. Jaka kara za to grozi? To zależy, czy delikwent ma więcej, czy mniej niż 0,5 promila alkoholu - innymi słowy czy popełnia przestępstwo, czy wykroczenie. Prawo przewiduje w takich przypadkach inny wymiar kary. Kim jest EWA FARNA, piosenkarka, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu? Kim jest EWA FARNA, piosenkarka, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu? Ewa Farna od dziecka jest związana z muzyką, od zawsze interesowało się śpiewanie. Nic więc dziwnego, że w wieku 19 lat jej dorobek jest imponujący. Dołączyła do grona celebrytów i została twarzą nowej linii kosmetyków dla dziewczyn Oriflame - Very Me. OSTRZEJSZY taryfikator punktów karnych od 9 czerwca 2012. Czy łatwiej stracić prawo jazdy? CZ. 3 OSTRZEJSZY taryfikator punktów karnych od 9 czerwca 2012. Czy łatwiej stracić prawo jazdy? CZ. 3 9 maja 2012 w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych wprowadzającenowy taryfikator punktów. Oznacza to, że od 9 czerwca 2012 kierowców obowiązuje nowa taryfa mandatów i punktów karnych. Nowy taryfikator zaostrza kary dla kierowców m.in. za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy, przewóz dzieci bez fotelika.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!