Deszcz meteorytów w Czelabińsku – czy zagrażąją nam odłamki materii kosmicznej spadające na Ziemię?

Ponad półtora roku temu pod Czelabińskiem w Rosji spadł deszcz meteorów. Filmiki, na których prywatnym osobom udało się zarejestrować to niecodzienne wydarzenie lotem błyskawicy obiegły cały świat. Publiczność telewizyjna i użytkownicy internetu mogli na nich zobaczyć uderzającą w powierzchnię Ziemi kulę ognia. Kosmiczne pociski, które spadły na terytorium Rosji spowodowały wiele szkód, a około siedem tysięcy osób zostało rannych.To niecodzienne zdarzenie miało miejsce 15 lutego 2013 roku. Bolid, któremu udało się przebić atmosferę i dotrzeć do Ziemi spowodował liczne straty. Rannych zostało 1,5 tys. osób. Fala uderzeniowa, którą wywołał spadający przybysz z kosmosu tłukła szyby w okolicznych budynkach, 7 tys. obiektów uległo uszkodzeniu.

Jak jednak wszyscy wiemy, pociski z kosmosu to nie tak rzadcy goście w ziemskiej atmosferze, jak mogłoby się wydawać. Odłamki kosmicznej materii przecinają tor biegu naszej planety niemal codziennie. Nie docierają do powierzchni Ziemi tylko dlatego, że chroni ją warstwa atmosfery, w której spadający przybysze z kosmosu.

Czy, jako mieszkańcy Ziemi, nieustannie bombardowanej odłamkami materii kosmicznej możemy czuć się bezpieczni? W programie „Deszcz meteorytów w Czelabińsku" zobaczymy animacje komputerowe, dzięki którym będziemy mogli prześledzić lot meteorów, które spadły na terytorium Rosji, a zaproszeni eksperci wyjaśnią nam, skąd biorą się odłamki materii spadającej na Ziemię.

Redakcja 25/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!