Dakarskie zapasy – historia Ndeye Ndiaye Tyson, najpopularniejszej managerki tego sportu w Zachodniej Afryce

Mieszkająca w Senegalu pani Ndeye Ndiaye Tyson jest analfabetką, jednak po kraju przemieszcza się ogromną Hondą z szoferem, w towarzystwie asystenta, a wśród swoich rodaków cieszy się podziwem i szacunkiem. Kim jest, czym się zajmuje i dzięki czemu zjednała sobie sympatię Senegalczyków?
Pani Tyson jest analfabetką, ale w Senegalu słyszał o niej każdy – jest bowiem słynną promotorką i menadżerką zapasów oraz pierwszą w tej branży kobietą. Stała się wzorem do naśladowania dla wielu Senegalczyków, a gdziekolwiek się pojawia, wzbudza uznanie i respekt.

A kim są Modou i Thiam? To dwóch młodych Senegalczyków, którzy dzięki zapasom chcą zmienić swoje życie. Każdy z nich ma nadzieję, że pewnego dnia zostanie zauważony przez sławną promotorkę, stanie się mistrzem zapasów i wygra lepsze życie. Pod koniec zbliżającego się sezonu zapaśniczego pani Ndeye Ndiaye Tyson wybierze jednego z nich i zorganizuje mu wielką walkę.

Film „Dakarskie zapasy" zabiera widza w kolorową podróż, prowokującą do refleksji nad ludzką kondycją w społeczeństwie, którego jednostki zmuszone są do ciągłej walki. Afryka zwykle kojarzy się nam z obrazami nędzy. Film pokazuje, że dla afrykańskiej ludności jest nadzieja, istnieje alternatywa dla nielegalnej imigracji, a w Afryce można odnieść sukces – i to nie tylko w Senegalu.

Redakcja 29/01/2015

Zobacz też

Boko Haram – korzenie zła. Jak rodził się w Nigerii islamski ekstremizm? Boko Haram – korzenie zła. Jak rodził się w Nigerii islamski ekstremizm? Boko Haram to muzułmańska organizacja ekstremistyczna powstała w Nigerii w 2002 roku. Jej celem jest wprowadzenie na terenie całego kraju szariatu, czyli bezwzględnego przestrzegania prawa muzułmańskiego. Kary cielesne wpisane w szariat są z perspektywy świata Zachodu nieprawdopodobnie okrutne. Krwawa historia Europy. Mroczne tajemnice wielkich ludzi. ZDJĘCIA Krwawa historia Europy. Mroczne tajemnice wielkich ludzi. ZDJĘCIA Doktor Suzannah Lipscomb i dziennikarz Joe Crowley odkrywają sekrety Starego Kontynentu. Szukają informacji o tajemniczych zgonach, szokujących egzekucjach i otoczonych legendą osobach, które zapisały się w historii z rozmaitych względów. Madagaskar i Mauritius. Dlaczego warto pojechać na „ósmy kontynent” i „raj na ziemi”. ZDJĘCIA Madagaskar i Mauritius. Dlaczego warto pojechać na „ósmy kontynent” i „raj na ziemi”. ZDJĘCIA Madagaskar słynie z niespotykanych nigdzie indziej zwierząt i gatunków roślin, które dały mu przydomek „ósmego kontynentu”. Dziś coraz bardziej przystępny, przyciąga miłośników przygód, ale jest też wygodnym przystankiem w drodze na rajski Mauritius. Dlaczego konkretnie warto wybrać się na te dwie wyspy? Ebola – plaga naszych czasów. Co warto wiedzieć o wirusie nie mniej przerażającym niż HIV? Ebola – plaga naszych czasów. Co warto wiedzieć o wirusie nie mniej przerażającym niż HIV? Film dokumentalny „Ebola – plaga naszych czasów” w całościowy sposób ujmuje temat wirusa, który dosłownie przeraża współczesny świat. Naukowcy i lekarze dostarczają w nim bazowej wiedzy o jednym z najgroźniejszych i... najstarszych wirusów, które wciąż zagrażają człowiekowi.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!