Dakarskie zapasy – historia Ndeye Ndiaye Tyson, najpopularniejszej managerki tego sportu w Zachodniej Afryce

Mieszkająca w Senegalu pani Ndeye Ndiaye Tyson jest analfabetką, jednak po kraju przemieszcza się ogromną Hondą z szoferem, w towarzystwie asystenta, a wśród swoich rodaków cieszy się podziwem i szacunkiem. Kim jest, czym się zajmuje i dzięki czemu zjednała sobie sympatię Senegalczyków?
Pani Tyson jest analfabetką, ale w Senegalu słyszał o niej każdy – jest bowiem słynną promotorką i menadżerką zapasów oraz pierwszą w tej branży kobietą. Stała się wzorem do naśladowania dla wielu Senegalczyków, a gdziekolwiek się pojawia, wzbudza uznanie i respekt.

A kim są Modou i Thiam? To dwóch młodych Senegalczyków, którzy dzięki zapasom chcą zmienić swoje życie. Każdy z nich ma nadzieję, że pewnego dnia zostanie zauważony przez sławną promotorkę, stanie się mistrzem zapasów i wygra lepsze życie. Pod koniec zbliżającego się sezonu zapaśniczego pani Ndeye Ndiaye Tyson wybierze jednego z nich i zorganizuje mu wielką walkę.

Film „Dakarskie zapasy" zabiera widza w kolorową podróż, prowokującą do refleksji nad ludzką kondycją w społeczeństwie, którego jednostki zmuszone są do ciągłej walki. Afryka zwykle kojarzy się nam z obrazami nędzy. Film pokazuje, że dla afrykańskiej ludności jest nadzieja, istnieje alternatywa dla nielegalnej imigracji, a w Afryce można odnieść sukces – i to nie tylko w Senegalu.

Redakcja 29/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!