Dąb Bartek. Gdzie rośnie? Ile ma lat? Jakie wymiary?

Dąb Bartek, przez wielu – niesłusznie! – uznawany za najstarsze drzewo w Polsce lub najstarszy dąb – ma ok. 670 lat. Ten pomnik przyrody, choć niszczony przez pioruny i pożary, mimo złych warunków glebowych zdołał szczęśliwie przetrwać aż do naszych czasów. Co warto o nim wiedzieć?
Zdjęcie z artykułu: Dąb Bartek. Gdzie rośnie? Ile ma lat? Jakie wymiary?
Dąb Bartek. Ile ma lat? Jakie ma wymiary? Gdzie rośnie?źródło:Thinkstockphotos.com/Eileen Kumpf

Gdzie rośnie dąb Bartek?

Dąb Bartek rośnie we wsi Bartków koło Zagnańska, w województwie świętokrzyskim. Najwcześniejsze wzmianki o jego istnieniu odnajdziemy w książce pt. „Sylwan” z roku 1829. W II połowie XIX wieku rozpoczęły się badania starego dębu, a na początku XX wieku jego rekonstrukcja i konserwacja. Ogólnokrajową sławę dąb Bartek zyskał po wygraniu w 1934 roku konkursu, w którym wybierano „najokazalsze drzewo w Polsce”. Status pomnika przyrody otrzymał jednak dopiero w 1952 r.

Ile lat ma dąb Bartek?

Dąb Bartek bez wątpienia jest jednym z najstarszych drzew rosnących w Polsce, jednak jego wiek nie może być nie może być dokładnie ustalony z powodu próchnicy pnia. W okresie międzywojennym szacowano, że ma ok. 1200 lat. Inne badania dendrologiczne podają szacunkowy wiek Bartka na 1012 lat; taki wiek został umownie przyjęty przez Gminę i Nadleśnictwo Zagnańsk, które opiekuje się drzewem. Jednak według najnowszych badań metodą Presslera dąb Bartek liczy 645-670 lat.

Jakie wymiary ma dąb Bartek?

Obecnie Bartek ma 30 metrów wysokości, 13,4 metry obwodu w dolnej części pnia, przy ziemi, a 9,85 m obwodu przy wyższej – na wysokości ok. 1,3 metra. Rozpiętość korony to 20 x 40 m.

Jaka jest historia dębu Bartka?

Przez lata dąb Bartek zmagał się z wichurami, piorunami, a nawet inwazją chrabąszcza majowego, który zniszczył liście drzewa w latach 30. XX wieku. Drzewo bardzo ucierpiało w 1906 roku, podczas pożaru znajdującej się nieopodal leśniczówki. Ponadto w 1991 roku uderzył w nie piorun, uszkadzając konary i pień. W 1829 roku dąb Bartek miał czternaście konarów głównych i szesnaście bocznych; w 2008 zostało mu już tylko osiem konarów głównych.

Obumarłe fragmenty pnia zabezpieczono plombami – niegdyś betonowymi, obecnie wymienionymi na nowoczesne plomby z żywicy syntetycznej. Bartka chroni też chroni instalacja odgromowa, a przewróceniu rosochatego drzewa zapobiega system podpór teleskopowych, dźwigających rozchylające się na boki konary. Dendrolodzy i działacze ekologiczni wciąż rozbudowują system podpór, a w planach mają ponoć wykonanie specjalnego łuku, do którego drzewo zostałoby podwieszone. Jeśli chcesz wspierać jeden z najstarszych dębów, możesz na rzecz Bartka przekazać darowiznę.

Ciekawostki na temat najstarszych dębów w Polsce znajdziesz także w 1. odcinku Qba vlog. Kliknij, by obejrzeć!

Redakcja 04/11/2015

Podobne

Rogale marcińskie: jak zrobić? Przepis na rogale świętomarcińskie Rogale marcińskie: jak zrobić? Przepis na rogale świętomarcińskie Rogale świętomarcińskie, tradycyjne wypieki przygotowywane na 11 listopada – czyli na dzień świętego Marcina – są przepyszne i choć pochodzą z Wielkopolski, zajada się nimi cały kraj. Dawno, dawno temu wyśnił je jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie. Jak się piecze rogale marcińskie? Halloween: Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich Halloween: Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich Ząbkowice Śląskie jak mało które miasto owiane jest aurą grozy i tajemniczości. Przed wojną nosiło nazwę Frankenstein i to tu powstało jedyne dziś na świecie Laboratorium Frankensteina. Dowiedz się, co łączy Frankensteina z Ząbkowicami. A najlepiej wybierz się do Ząbkowic na (pełen grozy) weekend! Pomysły na Halloween - Muzeum Horroru w Wojnowicach Pomysły na Halloween - Muzeum Horroru w Wojnowicach Pierwsze i jak dotąd jedyne w Polsce Muzeum Horroru w Wojnowicach ma już trzy lata! Urządzono je w starych pałacowych wnętrzach z początku XIX wieku. To idealne miejsce na weekendową wycieczkę w listopadzie. Wróżby, przesądy na Halloween: Jakie są? Wróżby, przesądy na Halloween: Jakie są? W naszej tradycji zakorzeniony jest zwyczaj wróżenia w andrzejkowy wieczór, a Anglosasi wróżą sobie także w czasie święta Halloween. Warto wiedzieć, że z Halloween związane są nie tylko upiorne kostiumy i wydrążone dynie, ale także wróżby przewidujące przyszłość. Poznaj popularne halloweenowe wróżby!

Zobacz też

Różne oblicza wspinaczki. Bouldering, czyli na ścianie bez asekuracji Różne oblicza wspinaczki. Bouldering, czyli na ścianie bez asekuracji Co to jest bouldering? To wspinaczka bez asekuracji na głazy i inne niewielkie bloki skalne. Tajniki tego sportu odsłania przed widzami czterokrotny mistrz świata w tej ekstremalnej dyscyplinie sportu - Austriak Kilian Fischuber. Ekspres Saharyjski – najdłuższy pociąg świata. Jak działa kolej na Saharze? Ekspres Saharyjski – najdłuższy pociąg świata. Jak działa kolej na Saharze? Szyny kolejowe przecinające Saharę narażone są na nieustanne działanie ekstremalnych czynników. Saharyjski wiatr bez przerwy nawiewa na nie piasek, temperatura przy podłożu sięga 75 st. C, a w pobliżu toru znajdują się setki ruchomych wydm, mogących całkowicie zablokować transport. Koszmarna wyprawa, czyli jak się skończył przemyt marihuany z Malagi do Manchesteru Koszmarna wyprawa, czyli jak się skończył przemyt marihuany z Malagi do Manchesteru Witamy u celu podróży! Czeka cię teraz długi wyrok w przepełnionym więzieniu, bardzo daleko od domu. Seria „Koszmarna wyprawa" to historie ludzi, którzy podczas pobytu za granicą wpadają w tarapaty, wikłając się w kłopoty. Przemyt alkoholu i narkotyków, zakazana miłość, niefortunne spotkania z miejscowymi przestępcami stają się początkiem koszmaru. Życie po 11 września - przerażąjące i wzruszające opowieści ludzi, którzy przeżyli atak na Wolrd Trade Center Życie po 11 września - przerażąjące i wzruszające opowieści ludzi, którzy przeżyli atak na Wolrd Trade Center Na miejscu zburzonych wież World Trade Center stoi już nowy gigantyczny wieżowiec Freedom Tower, jeden z czterech budowanych na miejscu tragedii obiektów mających symbolizować niezłomność narodu amerykańskiego. Życie w strefie zero odradza się, ale życie tych, którzy znaleźli się w tym miejscu 11 września 2001 roku już nigdy nie będzie takie samo. Wysłuchajmy opowieści ludzi, którzy przeżyli atak na World Trade Center.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!