Dąb Bartek. Gdzie rośnie? Ile ma lat? Jakie wymiary?

Dąb Bartek, przez wielu – niesłusznie! – uznawany za najstarsze drzewo w Polsce lub najstarszy dąb – ma ok. 670 lat. Ten pomnik przyrody, choć niszczony przez pioruny i pożary, mimo złych warunków glebowych zdołał szczęśliwie przetrwać aż do naszych czasów. Co warto o nim wiedzieć?
Zdjęcie z artykułu: Dąb Bartek. Gdzie rośnie? Ile ma lat? Jakie wymiary?
Dąb Bartek. Ile ma lat? Jakie ma wymiary? Gdzie rośnie?źródło:Thinkstockphotos.com/Eileen Kumpf

Gdzie rośnie dąb Bartek?

Dąb Bartek rośnie we wsi Bartków koło Zagnańska, w województwie świętokrzyskim. Najwcześniejsze wzmianki o jego istnieniu odnajdziemy w książce pt. „Sylwan” z roku 1829. W II połowie XIX wieku rozpoczęły się badania starego dębu, a na początku XX wieku jego rekonstrukcja i konserwacja. Ogólnokrajową sławę dąb Bartek zyskał po wygraniu w 1934 roku konkursu, w którym wybierano „najokazalsze drzewo w Polsce”. Status pomnika przyrody otrzymał jednak dopiero w 1952 r.

Ile lat ma dąb Bartek?

Dąb Bartek bez wątpienia jest jednym z najstarszych drzew rosnących w Polsce, jednak jego wiek nie może być nie może być dokładnie ustalony z powodu próchnicy pnia. W okresie międzywojennym szacowano, że ma ok. 1200 lat. Inne badania dendrologiczne podają szacunkowy wiek Bartka na 1012 lat; taki wiek został umownie przyjęty przez Gminę i Nadleśnictwo Zagnańsk, które opiekuje się drzewem. Jednak według najnowszych badań metodą Presslera dąb Bartek liczy 645-670 lat.

Jakie wymiary ma dąb Bartek?

Obecnie Bartek ma 30 metrów wysokości, 13,4 metry obwodu w dolnej części pnia, przy ziemi, a 9,85 m obwodu przy wyższej – na wysokości ok. 1,3 metra. Rozpiętość korony to 20 x 40 m.

Jaka jest historia dębu Bartka?

Przez lata dąb Bartek zmagał się z wichurami, piorunami, a nawet inwazją chrabąszcza majowego, który zniszczył liście drzewa w latach 30. XX wieku. Drzewo bardzo ucierpiało w 1906 roku, podczas pożaru znajdującej się nieopodal leśniczówki. Ponadto w 1991 roku uderzył w nie piorun, uszkadzając konary i pień. W 1829 roku dąb Bartek miał czternaście konarów głównych i szesnaście bocznych; w 2008 zostało mu już tylko osiem konarów głównych.

Obumarłe fragmenty pnia zabezpieczono plombami – niegdyś betonowymi, obecnie wymienionymi na nowoczesne plomby z żywicy syntetycznej. Bartka chroni też chroni instalacja odgromowa, a przewróceniu rosochatego drzewa zapobiega system podpór teleskopowych, dźwigających rozchylające się na boki konary. Dendrolodzy i działacze ekologiczni wciąż rozbudowują system podpór, a w planach mają ponoć wykonanie specjalnego łuku, do którego drzewo zostałoby podwieszone. Jeśli chcesz wspierać jeden z najstarszych dębów, możesz na rzecz Bartka przekazać darowiznę.

Ciekawostki na temat najstarszych dębów w Polsce znajdziesz także w 1. odcinku Qba vlog. Kliknij, by obejrzeć!

Redakcja 04/11/2015

Zobacz też

Historia świata odc. 8 - Hitler, Ghandi i Oppenheimer, lądowanie na księżycu i internet, czyli pełen sprzeczności XX wiek. FOKUS TV zaprasza! Historia świata odc. 8 - Hitler, Ghandi i Oppenheimer, lądowanie na księżycu i internet, czyli pełen sprzeczności XX wiek. FOKUS TV zaprasza! Hitler, Ghandi, Oppenheimer, Stalin i Gorbaczow, lądowanie na księżycu, wielkie wynalazki i internet, totalitaryzmy, wojny i Holocaust... XX wiek upłynął pod znakiem przeciwieństw. FOKUS TV zaprasza na ósmy, ostatni odcinek serii „Historia świata". Syberia - jaki jest prawdziwy mężczyzna w syberyjskiej tundrze? FOKUS TV zaprasza na film Jak zostać mężczyzną na Syberii Syberia - jaki jest prawdziwy mężczyzna w syberyjskiej tundrze? FOKUS TV zaprasza na film Jak zostać mężczyzną na Syberii Syberia - co w syberyjskiej głuszy oznaczają słowa „prawdziwy mężczyzna"? Jak wcielić w życie ideał mężczyzny obowiązujący w sercu syberyjskiej tundry? FOKUS TV zaprasza na film „Jak zostać mężczyzną na Syberii". II wojna światowa - zobaczcie, co się działo na zapleczu frontu! FOKUS TV zaprasza na rosyjski serial Konwój PQ-17 II wojna światowa - zobaczcie, co się działo na zapleczu frontu! FOKUS TV zaprasza na rosyjski serial Konwój PQ-17 II wojna światowa, wojna stuletnia, potop szwedzki, Wojna Dwóch Róż... O najsłynniejszych konfliktach zbrojnych w historii świata na pewno wszyscy słyszeliście. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co działo się na ich zapleczu? FOKUS TV zaprasza na serial produkcji rosyjskiej „Konwój PQ-17", który odsłania jedną z mniej znanych kart z historii II wojny światowej. Przygody Austina Stevensa: Hipopotam Przygody Austina Stevensa: Hipopotam Hipopotam to jedno z największych i najgroźniejszych zwierząt świata. Jak zaprezentuje się w obiektywie Austina Stevensa - światowej sławy znawcy i fotografa dzikich zwierząt? FOKUS TV zaprasza na kolejny program z cyklu „Przygody Austina Stevensa".

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!