Czyszczenie złota. Jak wyczyścić złotą biżuterię i inne wyroby?

Jak czyścić złoto? Nawet najlepiej przechowywane wyroby ze złota z czasem tracą kolor, przybywa im rys i zadrapań. Najprostszym sposobem, dzięki któremu przywrócimy złotu blask i świeżość, jest oddanie go w ręce złotnika. Fachowcy czyszczą złoto za pomocą pasty polerskiej oraz innych specjalnych preparatów. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z usług złotnika, możesz wyczyścić złoto domowymi sposobami.
Zdjęcie z artykułu: Czyszczenie złota. Jak wyczyścić złotą biżuterię i inne wyroby?
Jak wyczyścić złotą biżuterię i inne wyroby ze złota? Są na to domowe sposoby!źródło:KatarzynaBialasiewicz/Thinkstockphotos.com

Jak samodzielnie wyczyścić złoto? Są na to domowe sposoby. Zanim zastosujesz którykolwiek z nich, pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność i delikatność. Złoto to wyjątkowo wrażliwy metal szlachetny. Mocno pocierając drogą biżuterię (zwłaszcza z cennymi kamieniami) lub cenne pamiątki rodzinne, możesz zostawić na niej nieodwracalne zniszczenia.

Domowe sposoby czyszczenia złota

• Przygotuj naczynie z ciepłą woda. Wlej kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dla lepszego efektu możesz użyć wody sodowej. Całość wymieszaj. Zamocz złoto na około 15 minut. Po kwadransie, wyjmij złoto i delikatnie oczyść każdy element miękką szczoteczką (szczoteczka z twardymi, ostrymi włóknami może zarysować powierzchnię metalu!). Całość powycieraj miękką szmatką. Postaw do wyschnięcia.

• Złoto można też czyścić przy pomocy proszku do pieczenia. Zwilżony wacik posyp proszkiem, aż zacznie się pienić. Wycieraj złoto, pozostawiając na nim lekką warstwę pieniącego się proszku. Całość odstaw na pół godziny. Następnie wymyj złoto, powycieraj miękką ścierką, polerując je przy tym.

Złote przedmioty możesz też moczyć w wodzie z dodatkiem: mydła, amoniaku. Po wynurzeniu pamiętaj, by czyścić je miękką szczoteczką.

• Dozwolone jest również przecieranie złota flanelką nasączoną benzyną lub zanurzenie go w benzynie na okres godziny.

• Złoto można również przecierać octem, rozkrojoną cebulą lub polewać je sokiem z cebuli. Nasmarowane tymi preparatami złoto należy zostawić na kilka godzin. Na koniec należy je delikatnie wypolerować.

Domowe sposoby czyszczenia biżuterii złotej

Biżuteria złota zawierająca kamienie szlachetne nie powinna być zanurzana w wodzie. Ozdobione wyroby ze złota i kamieni szlachetnych czyścimy, używając miękkiej szmatki, zamoczonej wcześniej w rozcieńczonym płynie do naczyń, a następnie zetrzeć resztki płynu suchą szmatką. Na koniec należy odwrócić biżuterię kamieniami do góry i pozostawić na kilkanaście minut do wyschnięcia.

Niezależnie którego sposoby użyjesz, czyść złoto delikatnie!

 

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Kim jest Katarzyna Zielińska, zdobywczyni Telekamery dla najlepszej aktorki? Kim jest Katarzyna Zielińska, zdobywczyni Telekamery dla najlepszej aktorki? Katarzyna Zielińska ma dobrą passę - zmieniła image - wygląda rewelacyjnie, gra i jest lubiana przez publiczność, prywatnie spotyka się z Wojciechem Domańskim, przebąkuje się co i rusz o ślubie. Na dodatek czytelnicy Tele Tygodnia w głosowaniu uhonorowali ją tytułem najlepszej aktorki - 11 marca aktorka odebrała kolejną Telekamerę! Jak przygotować się do kościelnego procesu małżeńskiego? Jak przygotować się do kościelnego procesu małżeńskiego? Kościelny proces małżeński, potocznie zwany rozwodem kościelnym, przebiega zgodnie z zasadami prawa kanonicznego. Małżonkowie, chcący uzyskać tzw. rozwód kościelny, powinni przygotować się do niego głównie od strony prawnej, w oparciu o przepisy kodeksu prawa kanonicznego. Oto, co należy zrobić. Jak przygotować się do kościelnego procesu małżeńskiego?  Czy wiesz, że to jak zamawiasz, mówi o tym jakim jesteś kochankiem? Taki jesteś w łóżku, jak wybierasz potrawy! Czy wiesz, że to jak zamawiasz, mówi o tym jakim jesteś kochankiem? Taki jesteś w łóżku, jak wybierasz potrawy! Czy sposób, w jaki on zamawia jedzenie w restauracji, barze czy jakimkolwiek innym lokalu, gdy jesteście poza domem, ma związek z seksem? Okazuje się, że tak, i to bardzo. To, jak się wtedy zachowuje, może świadczyć o jego kondycji w łóżku. Do takich wniosków doszli kanadyjscy naukowcy. Dowiedz się, co mówi o seksualności mężczyzny jego zachowanie w restauracji. Kim jest ODILO SCHERER, faworyt w wyborach nowego papieża? Kim jest ODILO SCHERER, faworyt w wyborach nowego papieża? Brazylijski kardynał Odilo Scherer, wymieniany jest jako papabile - faworyt w wyborach nowego papieża rozpoczynających się 12 marca. Jaką frakcję reprezentuje Odilo Scherer i na ile głosów podczas konklawe może liczyć?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!