Czyszczenie złota. Jak wyczyścić złotą biżuterię i inne wyroby?

Jak czyścić złoto? Nawet najlepiej przechowywane wyroby ze złota z czasem tracą kolor, przybywa im rys i zadrapań. Najprostszym sposobem, dzięki któremu przywrócimy złotu blask i świeżość, jest oddanie go w ręce złotnika. Fachowcy czyszczą złoto za pomocą pasty polerskiej oraz innych specjalnych preparatów. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z usług złotnika, możesz wyczyścić złoto domowymi sposobami.
Zdjęcie z artykułu: Czyszczenie złota. Jak wyczyścić złotą biżuterię i inne wyroby?
Jak wyczyścić złotą biżuterię i inne wyroby ze złota? Są na to domowe sposoby!źródło:KatarzynaBialasiewicz/Thinkstockphotos.com

Jak samodzielnie wyczyścić złoto? Są na to domowe sposoby. Zanim zastosujesz którykolwiek z nich, pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność i delikatność. Złoto to wyjątkowo wrażliwy metal szlachetny. Mocno pocierając drogą biżuterię (zwłaszcza z cennymi kamieniami) lub cenne pamiątki rodzinne, możesz zostawić na niej nieodwracalne zniszczenia.

Domowe sposoby czyszczenia złota

• Przygotuj naczynie z ciepłą woda. Wlej kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dla lepszego efektu możesz użyć wody sodowej. Całość wymieszaj. Zamocz złoto na około 15 minut. Po kwadransie, wyjmij złoto i delikatnie oczyść każdy element miękką szczoteczką (szczoteczka z twardymi, ostrymi włóknami może zarysować powierzchnię metalu!). Całość powycieraj miękką szmatką. Postaw do wyschnięcia.

• Złoto można też czyścić przy pomocy proszku do pieczenia. Zwilżony wacik posyp proszkiem, aż zacznie się pienić. Wycieraj złoto, pozostawiając na nim lekką warstwę pieniącego się proszku. Całość odstaw na pół godziny. Następnie wymyj złoto, powycieraj miękką ścierką, polerując je przy tym.

Złote przedmioty możesz też moczyć w wodzie z dodatkiem: mydła, amoniaku. Po wynurzeniu pamiętaj, by czyścić je miękką szczoteczką.

• Dozwolone jest również przecieranie złota flanelką nasączoną benzyną lub zanurzenie go w benzynie na okres godziny.

• Złoto można również przecierać octem, rozkrojoną cebulą lub polewać je sokiem z cebuli. Nasmarowane tymi preparatami złoto należy zostawić na kilka godzin. Na koniec należy je delikatnie wypolerować.

Domowe sposoby czyszczenia biżuterii złotej

Biżuteria złota zawierająca kamienie szlachetne nie powinna być zanurzana w wodzie. Ozdobione wyroby ze złota i kamieni szlachetnych czyścimy, używając miękkiej szmatki, zamoczonej wcześniej w rozcieńczonym płynie do naczyń, a następnie zetrzeć resztki płynu suchą szmatką. Na koniec należy odwrócić biżuterię kamieniami do góry i pozostawić na kilkanaście minut do wyschnięcia.

Niezależnie którego sposoby użyjesz, czyść złoto delikatnie!

 

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Megas 56 – co to za jacht? Dokąd można popłynąć wyprawowym jachtem Megas 56? Jacht Megas 56: recenzja, opinie Megas 56 – co to za jacht? Dokąd można popłynąć wyprawowym jachtem Megas 56? Jacht Megas 56: recenzja, opinie Ten jacht stworzono do żeglowania, a raczej do przetrwania najtrudniejszych warunków w bezpośredniej bliskości Antarktydy w okresie zimowym. Jak powstaje jednostka, która ma przetrwać najtrudniejsze warunki, w tym także zimowanie w lodach? Viko S 22 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono niewielki, tani i oryginalny Viko S 22? Jacht Viko S 22: recenzja, opinie Viko S 22 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono niewielki, tani i oryginalny Viko S 22? Jacht Viko S 22: recenzja, opinie Ten rodzinny jacht przeznaczony przede wszystkim na jeziora i żeglugę przybrzeżną, zaprojektował Włoch a wykonała polska stocznia Navikom. Czym wyróżnia się oryginalny, bardzo rodzinny Viko S 22? Sunbeam 28.1 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono morski jacht budowany w Austrii, w środku Alp? Jacht Sunbeam 28.1: recenzja, opinie Sunbeam 28.1 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono morski jacht budowany w Austrii, w środku Alp? Jacht Sunbeam 28.1: recenzja, opinie Ten jacht, choć jest typowo morską, bardzo dzielną konstrukcją, powstaje w środku Alp, w Austrii. Co więcej, wszystkie testy potwierdziły, że jednostka naprawdę dobrze żegluje po morzach. Czym wyróżnia się Sunbeam 28.1 i czy spotkamy go w ofercie firm czarterowych? Bavaria 37 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono najpopularniejszy morski jacht Bavarii? Jacht Bavaria 37: recenzja, opinie Bavaria 37 – co to za jacht? Dla kogo przeznaczono najpopularniejszy morski jacht Bavarii? Jacht Bavaria 37: recenzja, opinie Nowy jacht bawarskiej stoczni zastępuje popularną w firmach czarterowych na całym świecie Bavarię 36. To najbardziej pożądanej przez klientów wielkość jachtu – przeliczenie ceny wynajmu na ilość żeglujących na nim osób wypada najkorzystniej. Czym wyróżnia się nowa Bavaria z popularnego segmentu?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!