Czym USZCZELNIĆ OKNA na zimę? Sposób na szczelne okna

Z uszczelnieniem okien na zimę zazwyczaj borykają się właściciele domów i mieszkań, w których zamontowane są stare, nieszczelne okna. Kiedyś uszczelniało się je kitem lub watą, dziś służą do tego specjalne pianki, uszczelki i silikony. Wybór odpowiedniego produktu do uszczelniania zależy od miejsca, w którym występuje nieszczelność.

Nieszczelne, zwłaszcza stare, drewniane okna są przyczyną chłodu w mieszkaniu. Nieszczelności te nie tylko powodują dyskomfort cieplny, ale mogą także przyczynić się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Najlepiej byłoby je wymienić na nowe, szczelne okna ale jest to duży wydatek. Z chłodnymi powiewami można poradzić sobie odpowiednio uszczelniając stare okna.

Uszczelnianie okien silikonem

Aby uszczelnić okna nie musimy zapychać ich watą, kitem czy starymi gazetami, jak to dawniej bywało. Do ich uszczelniania możemy użyć silikonu (do drewna i szyb). Stosuje się go najczęściej do uszczelnienie połączenia szyb z ramą okna. Powierzchnia, na którą będziemy nanosić silikon powinna być starannie oczyszczona. Do pojemnika z silikonem montuje się dołączony do niego dozownik, a opakowanie umieszcza w specjalnym pistolecie, służącym do nakładania tego typu produktów. Następnie delikatnie dociskając końcówkę do szczeliny między szybą a futryną, przesuwa się go wzdłuż całego okna. Silikon należy pozostawić do wyschnięcia.

Szczelna okna z uszczelkami

Podobne rezultaty osiągniemy stosując tradycyjne uszczelki. Do wyboru mamy uszczelki silikonowe, uszczelki gumowo-silikonowe, gumowe lub piankowe. Są one samoprzylepne i łatwe w montażu. Uszczelki stosuje się zazwyczaj do uszczelniania szpary pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą. Najcieplejsze są uszczelki silikonowe, gumowo-silikonowe są z kolei najtrwalsze.

Uszczelnianie okien pianką

Szczeliny w miejscu połączenia ościeżnicy z murem można uszczelnić specjalnymi piankami poliuretanowymi. Aplikuje się je specjalnym pistoletem. Po uzupełnieniu ubytków pianka rozpręża się. Po jej zastygnięciu nadmiar pianki docina się nożykiem.
Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z uszczelnianiem okien, gdyż do domu musi się dostawać powietrze.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Drzwi zewnętrzne. Jak USZCZELNIĆ DRZWI?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!