Czym się różni wynagrodzenie NETTO od wynagrodzenia BRUTTO?

Jak obliczyć, ile wyniesie wynagrodzenie netto? Czym jest podawana kwota brutto? Jak obliczana jest kwota netto przy umowie o pracę, a jak przy umowie-zleceniu i umowie o dzieło? Ile wynoszą składki: emerytalna, rentowa, zdrowotna? Mówimy, jakie są różnice między wynagrodzeniem brutto i netto.

Dlaczego kwota podana na podpisywanej umowie o pracę czasem tak bardzo różni się od tego, ile dostajemy „na rękę”? Ta różnica między kwotą widniejącą na wszystkich oficjalnych dokumentach, a tym ile w końcu znajdzie się na naszym koncie, to właśnie różnica między brutto a netto.

Kwota brutto to całość wynagrodzenia wraz ze wszystkimi składkami odprowadzanymi przez pracodawcę. Netto to tyle, ile dostaje się „na rękę”.

Jak wyliczana jest kwota netto wynagrodzenia?

Składki, które odprowadza pracodawca, różnią się w zależności od tego, jaki typ umowy podpisaliśmy: umowę o pracę, umowę o dzieło czy umowę-zlecenie.

W przypadku umowy o pracę są to składki na ZUS (chorobowe, emerytalne, rentowe), składka na Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Pracownik nie pokrywa tych składek w całości, część z nich płaci pracodawca, czyli nie odejmowane są bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika. Pracownik i pracodawca mają obowiązek opłacać wspomniane składki w równej części. Jest to kolejno, w przypadku ubezpieczenia emerytalnego 9,76% i ubezpieczenia rentowego 6,5%. Składkę na chorobowe pracownik odprowadza sam w wysokości 2,45%. Kiedy odliczone zostaną wszystkie wymienione składki, można ustalić wysokość ubezpieczenia zdrowotnego oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Umowa-zlecenie i umowa o dzieło, niepokrywające wszystkich wspomnianych składek, są mniej skomplikowane. W ich wypadku pojawia się kwestia kosztów uzyskania przychodu, w wysokości 20% lub 50%, które są odliczane od kwoty brutto. Dopiero od tej kwoty oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy. Przy takim rodzaju umowy kwota netto jest zdecydowanie większa, ale pracownik nie ma odprowadzanych składek tak jak przy umowie o pracę.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!