Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI?

Jesteś pewien, że w te święta śpiewałeś kolędy i pastorałki...? Dowiedz się, czy poprawnie używasz pojęć: kolęda i pastorałka. Mówimy, czym różni się kolęda od pastorałki.

Co było najpierw - kolęda czy pastorałka?

Początkowo kolędą nazywano radosną pieśń wykonywaną z okazji Nowego Roku. Według niektórych źródeł była śpiewana już w starożytnym Rzymie. Kolędy spopularyzowane zostały przez chrześcijan i z czasem przekształciły się w utwory wokalno-instrumentalne na temat narodzin Chrystusa. Pastorałkami nazywano świeckie kolędy, których treść czerpała z życia codziennego. Obecnie pojęciem "pastorałka" nadal nazywa się wesołe piosenki bożonarodzeniowe.

Czym jest pastorałka?

Pastorałka w rozumieniu bożonarodzeniowego misterium jest utworem dramatycznym z wykorzystaniem kolęd. Usłyszymy w niej m.in. historie związane z Maryją, Józefem i dzieciątkiem Jezus, aniołami, pasterzami i wieloma innymi symbolami świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz pastorałki uwzględnia wierzenia ludowe i chrześcijańskie.

>>> Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: dlaczego śpiewamy KOLĘDY? [KLIKNIJ!]

Polacy pokochali pastorałki już w XVII wieku. Jedną z najpopularniejszych pastorałek w Polsce jest "Pastorałka" Leona Schillera grana m.in. w łódzkim Teatrze Nowym, warszawskim Teatrze Polskim czy Teatrze telewizji. Cieszy się sympatią widzów już od kilkudziesięciu sezonów.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!