Czym różni się Wigilia na Warmii i Mazurach od Wigilii w Wielkopolsce? Tradycje świąteczne w Polsce. Cz. 2

Praktycznie każdy region w Polsce ma swoje własne tradycje świąteczne. Stół bożonarodzeniowy na Warmii i Mazurach różni się nieco od jego odpowiednika w Wielkopolsce. Mówimy czym różnią się tradycje świąteczne w różnych częściach naszego kraju.

Boże Narodzenie oznacza czas spędzony z rodziną i bliskimi, choinkę i prezenty. Oznacza też kolację wigilijną w miłym gronie. Jednak nie w każdym regionie Polski wygląda to tak samo. Mówimy czym różni się świąteczna kolacja na Warmii i Mazurach od Wigilii w Wielkopolsce.

Jak wygląda stół bożonarodzeniowy na Warmii i Mazurach?

Warmia i Mazury leżą w tak charakterystycznym zakątku Polski, że często można odnaleźć tam kuchnię pochodzącą od naszych wschodnich sąsiadów. Białorusini czy Litwini inspirują kulinarnie osoby zamieszkujące ten region naszego kraju, co zauważyć można również w trakcie Wigilii.

Zupy owocowe, tradycyjny barszcz, śledzie w oleju, ziemniaki, kasze przyrządzane na naprawdę wiele różnych sposobów czy pierogi z kapustą i grzybami - oto najbardziej popularne wigilijne dania na Warmii i Mazurach. Jeszcze bardziej wyjątkowo robi się tam dopiero pierwszego i drugiego dnia świąt. Wówczas na świątecznym stole można znaleźć wszelakie mięso, w tym gęś oraz, co oczywiste, ryby z wielu mazurskich jezior.

Kulinarne tradycje świąteczne panujące w Wielkopolsce

Wigilia Bożego Narodzenia w Wielkopolsce również ma swoje charakterystyczne cechy. We wsiach gospodarz wychodzi do swoich zwierząt, by podzielić się z nimi "opłatkiem", a reszta domowników już szykuje stół wigilijny. Pod nim zazwyczaj kładzie się kosz z sianem.

Tradycyjna Wigilia w Wielkopolsce obejmuje śledzie smażone na oleju lnianym, groch z kapustą, barszcz i poznańskie makiełki oraz oczywiście karpia, w tym regionie przyrządzanego w sosie piernikowym. 
Świąteczną zupą często jest też zupa z konopi. Święta w okolicach Poznania, często kojarzonych z ziemniakami, nie mogą obyć się bez tego regionalnego przysmaku. Dlatego "pyry" często są serwowane do wigilijnych dań.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!