Czym polerować lakier samochodowy: pastą czy twardym woskiem?

Po zimie warto odświeżyć lakier auta. W nowszych autach można się pokusić o zastosowanie różnego rodzaju past polerskich. W starszych autach lepszym rozwiązaniem będzie twardy wosk: koloryzujący lub bezbarwny.

Jednym z najpopularniejszych sposobów odświeżenia lakieru jest jego polerowanie rożnego rodzaju pastami polerskimi. Pasty takie posiadają w składzie substancje ścierne, które usuwają zmatowioną warstwę lakieru i równają ewentualne jego nierówności.

O czym warto pamiętać stosując pasty polerskie?

Po pierwsze, pamiętajmy, że pasta ściera cienką warstwę lakieru. Przed jej zastosowaniem musimy mieć zatem pewność, że lakier naszego auta jest jeszcze na tyle gruby, że nie przetrzemy go aż do podkładu. Jeśli nasze auto ma kilkanaście lat, ma wciąż oryginalną powłokę lakierniczą i było już kilka razy polerowane, wówczas lepiej nie ryzykować.

Po drugie, pamiętajmy, że pasty polerskie mają różną gramaturę, czyli większe lub mniejsze właściwości ścierne. Do lakieru stosujmy jedynie te najbardziej delikatne.

Po trzecie, polerowanie samochodu warto przeprowadzać na wilgotnym lub lekko mokrym lakierze, to dodatkowo osłabi ścierne właściwości pasty.

Polerowanie można przy tym przeprowadzić ręcznie (miękką szmatką) lub maszynowo. Pod żadnym pozorem nie można jednak używać do tego wysokoobrotowych wiertarek czy szlifierek. Do polerowania mechanicznego służą wyłącznie specjalne maszyny polerskie, których obroty nie przekraczają 60/minutę.

Wosk koloryzujący (lub bezbarwny)

Gdy nie chcemy polerować lakieru, można zastosować tzw. twardy wosk. Nałożony na lakier tworzy on dodatkową warstwę ochronną, ewentualnie wypełnia nierówności i rysy. Taka warstwa odpowiednio wygładzona i wypolerowana będzie odbijała światło równie skutecznie jak równy lakier, a zatem da wrażenie odświeżenia lakieru.

Pamiętajmy jednak, że wszelkiego rodzaju woski i inne powłoki są zmywalne. Utrzymują się na lakierze do czasu kolejnego mycia (gdy nie używamy do mycia detergentów, mogą utrzymywać się dłużej, nawet przez dwa mycia). Później operację nakładania wosku trzeba powtórzyć. Warto również pamiętać, że w przypadku bardzo zniszczonego lakieru ich skuteczność będzie niewielka.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/02/2012

Zobacz też

12 marca - Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dowiedz się więcej na temat tego pożytecznego święta! 12 marca - Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dowiedz się więcej na temat tego pożytecznego święta! Światowy Dzień Drzemki w Pracy obchodzimy właśnie 12 marca. Jest to kolejne, jakże ważne dla wszystkich pracowników na świecie, święto którego nie można pominąć. Jak obchodzić taki dzień? Czy można go świętować? Jeśli tak, to w jaki sposób? WAKACJE TYLKO DLA KOBIET. Dlaczego panie chcą same wyjeżdżać na urlop? WAKACJE TYLKO DLA KOBIET. Dlaczego panie chcą same wyjeżdżać na urlop? Wyjazdy tylko dla kobiet to nowy trend w turystyce, który zdobywa coraz większe zainteresowanie. Powstają hotele obsługiwane wyłącznie przez żeński personel, biura podróży – prowadzone tylko przez kobiety – oferują wyjazdy, na których panie w swoim gronie odpoczywają i zapominają o codziennych obowiązkach, ale nie tylko. Wykwalifikowana kadra proponuje im również zabiegi dla ciała: odmładzające, odchudzające, relaksujące oraz dla duszy: kursy asertywności i pewności siebie. JAK bez operacji POWIĘKSZYĆ penisa? Czy można wydłużyć penisa bez operacji? JAK bez operacji POWIĘKSZYĆ penisa? Czy można wydłużyć penisa bez operacji? Niewielu jest mężczyzn zadowoloych z rozmiarów swojego penisa. A niektórzy są tak bardzo niezadowoleni, że zastanawiają sie nad operacyjnym powiększeniem prącia. To jednak ostateczność, tym bardziej, że operacja nie zawsze kończy się sukcesem. Na szczęsie są metody nieoperacyjne. I skuteczne na powiększenie penisa. Dlaczego szkodzą dłuższe PRZERWY W SEKSIE? Dlaczego szkodzą dłuższe PRZERWY W SEKSIE? Jedno z praw biologii mówi, że organ nie używany zanika. Stąd prosty wniosek, że narząd często używany ma się doskonale. I dotyczy to również, a może przede wszystkim seksu, a zwłasza penisa. Im częściej, im dłużej pracuje, tym dłużej zachowuje sprawność.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!