Czym karmić wiewiórki?

Karmienie wiewiórek sprawia, szczególnie dzieciom, wiele radości. Przed spacerem trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie przekąski, które nie zaszkodzą tym rudym mieszkańcom parków i lasów.

Wiewiórki w naturze żywią się m.in. orzechami, nasionami i korą drzew, jagodami, grzybami, owadami, także ptasimi jajami i pisklętami. Jesienią gromadzą zapasy na zimę, ale bardzo często zapominają lokalizacje swoich spiżarni. Stąd, w przypadku ciężkiej zimy, warto wiewiórki dokarmiać. Zresztą robimy to niezależnie od pory roku, szczególnie w miejskich parkach.

Podstawowa zasada wiążąca się z dokarmianiem wiewiórek mówi, aby karmić je jedynie takim pokarmem, jaki spotykają w naturze. Przykładowo niedopuszczalne jest karmienie tych zwierzątek słodyczami na bazie orzechów.

Odwiedzając las czy park, w którym mieszkają wiewiórki warto mieć przy sobie orzechy (najbardziej lubią laskowe), kawałki jabłka albo marchwi.

Malutkie wiewiórki (do 6 tygodnia życia) żywią się mlekiem. Jeżeli muszą być żywione przez człowieka, należy im podawać mleko ciepłe, tłuste, najlepiej kozie. Karmienie takich maleństw nie jest proste. Trzeba to robić pipetką lub strzykawką i podać tylko tyle mleka, ile wiewiórka będzie chciała wypić. Przekarmienie może doprowadzić do niedrożności jelit.

Tagi: wiewiórki,

Redakcja 11/06/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!