Czym karmić koty w mroźne dni?

Zimą niska temperatura sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie kotów na pokarm. Kocia dieta w mroźne dni odbiega nieco od tej normalnej, podawanej na co dzień. Powinna być bardziej energetyczna, zapewniająca im przetrwanie chłodu oraz dobrze wpływająca na sierść. Dowiedz się, czym w mroźne dni karmić koty, zarówno te domowe, jak i podwórkowe.

Oprócz pielęgnacji futra i regularnych kąpieli, niebagatelne znaczenie dla zdrowia kota ma jego dieta. Właściciele kotów znają swoich podopiecznych, jak nikt inny, doskonale wiedzą czym je karmić, a czego unikać. O wiele gorzej mają bezdomne czworonogi, błąkające sie po ulicach i posilające się byle czym. O ile latem los kotów podwórkowych nie asborbuje tak bardzo głów ludzi, o tyle zimą należy się im szczególna troska. Niska temperatura sprawia, że zimą zapotrzebowanie kotów na pokarm wzrasta. Mówimy, czym karmić w mroźne dni koty domowe, a czym podwórkowe.

Czy karmić zimą koty domowe?

Nasi domowi podopieczni zimą mają łatwiej, ponieważ przebywajac w ciepłym mieszkaniu nie potrzebują tak bardzo pomnożonej ilości jedzenia, by utrzymać stałą temperaturę ciała. W ich przypadku dieta nie musi być szczególnie wzbogacona, ale zaleca się zachować równowagę. Warto przyhamować z większymi porcjami pokarmu, czy częstotliwością karmienia kota, ponieważ wraz ze spadkiem aktywności fizycznej wzrasta ryzyko przybrania kilku kilogramów. Co i jak często zatem podwać domowym kotom zimą? Przede wszystkim obserwuj swojego podpopiecznego. Jeśli chudnie, podawaj mu wiecej pełnowartosciowego pokarmu, jeśli tyje, ogranicz porcję i czestotliwość posiłków. Pamietajmy także, koty czerpią energię głównie z tłuszczów, a jego spalanie zaś generuje powstawanie szkodliwych rodników. Aby zniwelować ich negatywne działanie, podawaj kotu witaminy E lub C.

Czym karmić zimą koty podwórkowe?

Zdecydowanie w trudniejszej sytuacji znajdują się koty podwórkowe, które zimą są wygłodzone, zmarznięte, wychudzone, a często niedożywione. Jak pomóc biednym kotom podwórkowym? Najlepiej serwować im ciepłe jedzenie np. pokrojone mięso, kaszę, ryż lub drobny makaron. W odróżnieniu od kotów domowych, bezdomne koty muszą przyjmować pokarm częściej i w zdecydowanie większych porcjach. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy pożywią się po raz kolejny. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 17/02/2012

Zobacz też

Wianki w Warszawie 2013: jaki program imprezy? Kto wystąpi? Wianki w Warszawie 2013: jaki program imprezy? Kto wystąpi? Znamy już dokładny, godzinny program imprezy WIANKI NAD WISŁĄ 2013 w Warszawie! Wybierasz się na koncerty na Podzamczu i pokaz pirotechniczny? Zobacz, od której zaczyna się impreza i kto będzie występował na scenie! Najlepsze strony www z ofertami wakacyjnych wyjazdów - gdzie znajdziesz? Najlepsze strony www z ofertami wakacyjnych wyjazdów - gdzie znajdziesz? Planowanie wymarzonych wakacji najprościej zacząć od przeglądania serwisów internetowych oferujących wyjazdy. Warto wiedzieć, które biura podróży oferują pewne usługi i które serwisy internetowe należą do rzetelnych i sprawdzonych. Dowiedz się, gdzie szukać pomysłu na wakacyjny urlop! HOTEL DLA PSÓW I KOTÓW. Gdzie pozostawić zwierzaka w czasie wakacji? Jakie warunki powinien spełniać hotel dla zwierząt? HOTEL DLA PSÓW I KOTÓW. Gdzie pozostawić zwierzaka w czasie wakacji? Jakie warunki powinien spełniać hotel dla zwierząt? Jesteś szczęśliwym posiadaczem psa lub kota? Wyjeżdzasz na wymarzony urlop i nie wiesz co zrobić ze swoim zwierzakiem? Jeśli nikt z rodziny nie jest w stanie zaopiekować się nim na czas twoich wakacji, możesz oddać go do specjalnego hotelu. Jak wybrać hotel dla zwierząt? Jakie dokumenty musi mieć kot, aby go można było wziąć za granicę? Jakie dokumenty musi mieć kot, aby go można było wziąć za granicę? Wyjeżdżasz z kotem za granicę? Postaraj się o odpowiednie dokumenty i zaświadczenia. Zwierze powinno posiadać paszport oraz świadectwo zdrowia potwierdzające wykonanie określonych szczepień. Jak i gdzie wyrobić paszport dla kota? Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne? Oto co musisz wiedzieć. Jakie dokumenty musi mieć kot, aby go można było wziąć za granicę?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!