Czym karmić koty w mroźne dni?

Zimą niska temperatura sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie kotów na pokarm. Kocia dieta w mroźne dni odbiega nieco od tej normalnej, podawanej na co dzień. Powinna być bardziej energetyczna, zapewniająca im przetrwanie chłodu oraz dobrze wpływająca na sierść. Dowiedz się, czym w mroźne dni karmić koty, zarówno te domowe, jak i podwórkowe.

Oprócz pielęgnacji futra i regularnych kąpieli, niebagatelne znaczenie dla zdrowia kota ma jego dieta. Właściciele kotów znają swoich podopiecznych, jak nikt inny, doskonale wiedzą czym je karmić, a czego unikać. O wiele gorzej mają bezdomne czworonogi, błąkające sie po ulicach i posilające się byle czym. O ile latem los kotów podwórkowych nie asborbuje tak bardzo głów ludzi, o tyle zimą należy się im szczególna troska. Niska temperatura sprawia, że zimą zapotrzebowanie kotów na pokarm wzrasta. Mówimy, czym karmić w mroźne dni koty domowe, a czym podwórkowe.

Czy karmić zimą koty domowe?

Nasi domowi podopieczni zimą mają łatwiej, ponieważ przebywajac w ciepłym mieszkaniu nie potrzebują tak bardzo pomnożonej ilości jedzenia, by utrzymać stałą temperaturę ciała. W ich przypadku dieta nie musi być szczególnie wzbogacona, ale zaleca się zachować równowagę. Warto przyhamować z większymi porcjami pokarmu, czy częstotliwością karmienia kota, ponieważ wraz ze spadkiem aktywności fizycznej wzrasta ryzyko przybrania kilku kilogramów. Co i jak często zatem podwać domowym kotom zimą? Przede wszystkim obserwuj swojego podpopiecznego. Jeśli chudnie, podawaj mu wiecej pełnowartosciowego pokarmu, jeśli tyje, ogranicz porcję i czestotliwość posiłków. Pamietajmy także, koty czerpią energię głównie z tłuszczów, a jego spalanie zaś generuje powstawanie szkodliwych rodników. Aby zniwelować ich negatywne działanie, podawaj kotu witaminy E lub C.

Czym karmić zimą koty podwórkowe?

Zdecydowanie w trudniejszej sytuacji znajdują się koty podwórkowe, które zimą są wygłodzone, zmarznięte, wychudzone, a często niedożywione. Jak pomóc biednym kotom podwórkowym? Najlepiej serwować im ciepłe jedzenie np. pokrojone mięso, kaszę, ryż lub drobny makaron. W odróżnieniu od kotów domowych, bezdomne koty muszą przyjmować pokarm częściej i w zdecydowanie większych porcjach. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy pożywią się po raz kolejny. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!