Czym jest energia odnawialna? Jakie są źródła energii odnawialnej?

Energia odnawialna, to z definicji energia, której źródła nie mogą ulec wyczerpaniu, energia czysta, nie emitująca gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Czasem stawiana jest w opozycji do paliw kopalnych lub energii atomowej, choć stanowi ona ich uzupełnienie w urozmaiconym bilansie energetycznym.
Zdjęcie z artykułu: Czym jest energia odnawialna? Jakie są źródła energii odnawialnej?
Czym jest energia odnawialna? Jakie są źródła energii odnawialnej?źródło:pixabay.com

Czy źródła energii, które same odnawiają się w krótkim czasie i można korzystać z nich bez większych ograniczeń istnieją? Tak! Istnieją i to od początku powstania naszej planety. Woda, słońce, wiatr... ludzie od wieków próbowali okiełznać moce natury i wykorzystać je na swoje potrzeby. Dzięki nowoczesnej technologii staje się to możliwe na szeroką skalę. Jadąc autem nad polskie morze możemy natknąć się już na farmy wiatrowe, których nie mamy co prawda jeszcze tak dużo jak nasi sąsiedzi Niemcy, ale ich liczba stale rośnie.

Jakie źródła energii zaliczamy do odnawialnych źródeł energii?

OZE (lub OŹE), czyli Odnawialne Źródła Energii to:

- energia słoneczna;

- energia wiatru;

- energia wody (spadku wód, przypływów i odpływów oraz różnicy temperatury wody);

- energia geotermalna (energia cieplna Ziemi, zgromadzona w skałach i wodach podziemnych);

- energia z biomasy (powstała ze spalania roślin);

- biopaliwa.

Redakcja 10/01/2018

Zobacz też

Dlaczego warto nosić czterolistną koniczynkę? Dlaczego warto nosić czterolistną koniczynkę? Mogą być nimi najzwyklejsze rzeczy - kamienie, kwiaty, korzenie, minerały... Albo rzeczy sporządzone z myślą o tym, że mają służyć jako talizmany. Mają przekazywać pozytywną energię, dodawać mocy, chronić przed złem. Niektóre z nich zyskały sobie szczególną opinię, jak np. czterolistna koniczyna. Jachty motorowe (3) Regal 2550 Cuddy. Jakie wady i zalety ma amerykański jacht motorowy Regal 2550 Cuddy? Jachty motorowe (3) Regal 2550 Cuddy. Jakie wady i zalety ma amerykański jacht motorowy Regal 2550 Cuddy? Regal 2550 Cuddy to nowoczesny amerykański jacht motorowy do żeglugi dziennej dla lubiących nie za długie wędrówki i zabawę na wodzie w gronie rodziny i przyjaciół. Jakie wady i zalety ma amerykański jacht motorowy Regal 2550 Cuddy? Jachty motorowe (2) Skuter wodny Sea-Doo RXT-X 260. Jakie wady i zalety ma skuter wodny Sea-Doo RXT-X 260? Jachty motorowe (2) Skuter wodny Sea-Doo RXT-X 260. Jakie wady i zalety ma skuter wodny Sea-Doo RXT-X 260? Nowoczesny skuter wodny Sea-Doo RXT-X 260 to coś dla tych, którzy uwielbiają przypływ adrenaliny i sportowy styl życia. Coraz popularniejsze jazdy "wodnymi jednośladami" na polskich akwenach wymagają jednak poczucia odpowiedzialności, bo to potężne maszyny, a więc uważajmy - na siebie i na innych! Jakie wady i zalety ma skuter wodny Sea-Doo RXT-X 260? Jachty motorowe (1) Antares 8.80. Jakie wady i zalety ma Antares 8.80 - francuski jacht motorowy? Jachty motorowe (1) Antares 8.80. Jakie wady i zalety ma Antares 8.80 - francuski jacht motorowy? Antares 8.80 to typowy przedstawiciel jachtowej francuskiej szkoły konstruktorskiej dla najpopularniejszej w tym kraju klasy małych, niedrogich rodzinnych motorowych cruiserów, czyli jachtów do turystyki. Jakie wady i zalety ma Antares 8.80 - francuski jacht motorowy?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!