Czym i jak WYCZYŚCIĆ FUGI?

Fugi (szczególnie ciemne) najlepiej czyścić specjalistycznymi preparatami dostępnymi w marketach. Stosując takie środki, mamy zapewnienie producenta, że nie uszkodzimy fugi i płytek. Pamiętajmy jednak, by przed użyciem specyfiku, dokładnie przeczytać zasady stosowania go.

Fugi można czyścić tradycyjnymi środkami do mycia kafli i ceramiki. Jeśli są one mocno zabrudzone, to najskuteczniejsze powinny być mleczka i proszki do czyszczenia. Pokryte pleśnią i pociemniałe fugi można czyścić wybielaczami do ubrań lub środkami do pucowania toalet zawierającymi chlor. Jeśli jednak nie pasują nam takie środki czyszczące, to możemy zdecydować się na naturalne środki czyszczące.

Do mycia i odświeżania jasnych fug doskonale nadaje się roztwór z sody oczyszczonej stosowanej w kuchni. Ma ona nie tylko właściwości odkażające, ale również wybielające. Jeśli zabrudzenia są duże, to należy zasypać fugi samym proszkiem, lekko skropić go wodą i zostawić na kwadrans. Dodatkowo można go wetrzeć (np. szczotką do zębów). Na koniec wyszorować i dokładnie spłukać. W taki sam sposób warto zastosować... proszek do pieczenia.

Można użyć też sok z cytryny, który ma właściwości wybielające. Jednak ten sposób sprawdza się tylko na niewielkich powierzchniach (np. tylko wokół wanny czy w innych zakamarkach).

Z kuchennego zestawu do czyszczenia fug nadaje się jeszcze klasyczny ocet. Jednak mimo wypłukiwania go wodą, pozostaje nieprzyjemny zapach.

Białe fugi zyskają swój jasny odcień również po zastosowaniu białej (beż żadnych kolorowych dodatków) pasty do zębów. Wystarczy wetrzeć ją w fugi, pozostawić na kwadrans i spłukać.

Fugi najlepiej szorować szczotką do zębów. Gąbki i ściereczki mogą okazać się niewystarczające.

Redakcja 08/03/2012

Zobacz też

Wyważanie kół samochodu - co daje? Dlaczego warto doważać opony? Kiedy doważać koła? Wyważanie kół samochodu - co daje? Dlaczego warto doważać opony? Kiedy doważać koła? Koła w samochodzie powinny być równo wyważone. Doważanie kół nie daje konkretnych profitów, ale ich niewyważenie będzie miało bardzo negatywne konsekwencje. Kierowcy często o tym zapominają, a potem zastanawiają się, czemu tak często muszą zmieniać opony naprawiać zawieszenie. Mówimy, co robić, by w samochód wkładać mniej pieniędzy. Odmowa przyjęcia mandatu. Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu i jakie są tego konsekwencje? Odmowa przyjęcia mandatu. Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu i jakie są tego konsekwencje? Nikt z nas nie lubi dostawać mandatów. Jest to szczególnie bolesne wtedy, gdy nie do końca zgadzamy się z jego zasadnością lub wysokością kary. Jednak w takim wypadku warto pamiętać o tym, że mandatu możemy po prostu nie przyjąć. Z czym się to wiąże? Czy odmowa przyjęcia mandatu zawsze się opłaca? LPG: Jakie silniki dobrze znoszą gaz? LPG: Jakie silniki dobrze znoszą gaz? LPG ma nieco inne właściwości niż benzyna, do zasilania którą zostały zaprojektowane silniki samochodów – różni się składem chemicznym, jego spalanie następuje w wyższej temperaturze, więc może się zdarzyć, że nie wszystkie elementy silnika zniosą kontakt z nim równie dobrze jak z benzyną. Jakie silniki dobrze znoszą gaz? Kim jest Henryka Krzywonos? Legenda „Solidarności” odchodzi z Kongresu Kobiet Kim jest Henryka Krzywonos? Legenda „Solidarności” odchodzi z Kongresu Kobiet Nazwisko Henryki Krzywonos niesie jednoznaczne skojarzenia: jedna z najważniejszych kobiet związanych ze strajkami roku ′80. Legenda upadku PRL-u. Najsłynniejsza polska motornicza tramwajów. Kim jest Henryka Krzywonos? Dlaczego zdecydowała się na odejście z Kongresu Kobiet?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!