Czym i jak WYCZYŚCIĆ FUGI?

Fugi (szczególnie ciemne) najlepiej czyścić specjalistycznymi preparatami dostępnymi w marketach. Stosując takie środki, mamy zapewnienie producenta, że nie uszkodzimy fugi i płytek. Pamiętajmy jednak, by przed użyciem specyfiku, dokładnie przeczytać zasady stosowania go.

Fugi można czyścić tradycyjnymi środkami do mycia kafli i ceramiki. Jeśli są one mocno zabrudzone, to najskuteczniejsze powinny być mleczka i proszki do czyszczenia. Pokryte pleśnią i pociemniałe fugi można czyścić wybielaczami do ubrań lub środkami do pucowania toalet zawierającymi chlor. Jeśli jednak nie pasują nam takie środki czyszczące, to możemy zdecydować się na naturalne środki czyszczące.

Do mycia i odświeżania jasnych fug doskonale nadaje się roztwór z sody oczyszczonej stosowanej w kuchni. Ma ona nie tylko właściwości odkażające, ale również wybielające. Jeśli zabrudzenia są duże, to należy zasypać fugi samym proszkiem, lekko skropić go wodą i zostawić na kwadrans. Dodatkowo można go wetrzeć (np. szczotką do zębów). Na koniec wyszorować i dokładnie spłukać. W taki sam sposób warto zastosować... proszek do pieczenia.

Można użyć też sok z cytryny, który ma właściwości wybielające. Jednak ten sposób sprawdza się tylko na niewielkich powierzchniach (np. tylko wokół wanny czy w innych zakamarkach).

Z kuchennego zestawu do czyszczenia fug nadaje się jeszcze klasyczny ocet. Jednak mimo wypłukiwania go wodą, pozostaje nieprzyjemny zapach.

Białe fugi zyskają swój jasny odcień również po zastosowaniu białej (beż żadnych kolorowych dodatków) pasty do zębów. Wystarczy wetrzeć ją w fugi, pozostawić na kwadrans i spłukać.

Fugi najlepiej szorować szczotką do zębów. Gąbki i ściereczki mogą okazać się niewystarczające.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Barbara Nowacka – kim jest działaczka Twojego Ruchu? Barbara Nowacka – kim jest działaczka Twojego Ruchu? Barbara Nowacka (ur. 1975 r.) jest córką tragicznie zmarłej w Smoleńsku Izabeli Jarugi-Nowackiej i Jerzego Pawła Nowackiego. Jest kanclerzem Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych oraz wiceprezeską Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Działa w Twoim Ruchu. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Kim jest Anna Powierza? Jak wygląda kariera Anny Powierzy? Kim jest Anna Powierza? Jak wygląda kariera Anny Powierzy? Anna Powierza, czyli słynna Czesia z Klanu, ma na swoim koncie sporo ról filmowych i serialowych. Największe sukcesy Anna Powierza święciła w latach 90., kiedy to pojawiała się w wielu produkcjach kinowych i telewizyjnych. Kim jest dziś Anna Powierza? Co robi? Jak do tej pory wyglądała jej kariera? Magda Kowal – kim jest dziewczyna Rafała Majki? Magda Kowal – kim jest dziewczyna Rafała Majki? Rafał Majka, nowa nadzieja polskiego kolarstwa szosowego wygrał niedawno 14. etap prestiżowego Tour de France. Podobno za każdym mężczyzną odnoszącym sukcesy stoi kobieta. W wypadku naszego nowego sportowego bohatera jest to jego narzeczona, Magda Kowal. Kim jest dziewczyna sportowca? Anomalie medyczne, odc. 1 - mieszka w Miami i waży 280 kilogramów. Czy specjaliści z kliniki leczenia otyłości będą w stanie jej pomóc? Anomalie medyczne, odc. 1 - mieszka w Miami i waży 280 kilogramów. Czy specjaliści z kliniki leczenia otyłości będą w stanie jej pomóc? Mieszkająca w Miami Dominique Lanoise nie chce być ciężarem dla sześciorga swoich dzieci. Waży jednak 280 kilogramów i jej gigantyczna waga dezorganizuje życie całej rodziny. Najmłodsza z jej córek, kilkunastoletnia Jeanna, nie pamięta, aby jej matka kiedykolwiek opuściła dom.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!