Czym dokarmiać ptaki w okresie największych mrozów?

Mówimy jak dokarmiać zimą ptaki! Pamiętajmy, że to dla ptaków ciężki czas. O czym należy pamiętać, chcąc pomóc im przetrwać zimę? Gdzie powiesić karminik i co do niego włożyć? Jakie ptaki, oprócz sikorek, wróbli i gołębi, poszukują pożywienia? Czy ptaki potrzebują wody? Na te i inne pytania odpowiemy w artykulu.

By zapewnić sobie towarzystwo ptaków, na balkonie lub w ogrodzie zainstalujmy karmnik. Będzie on atrakcją nie tylko dla naszych śpiewających przyjaciół, ale też dla dzieci. Pamiętajmy jednak, że dokarmianie ptaków nie może być jedynie chwilowym kaprysem. Jeśli przyzwyczają się one do łatwego zdobywania pożywienia, będą do nas przylatywać z daleka. Gdy zastaną pusty karmnik, mogą nie zdążyć gdzie indziej znaleźć pokarmu przed zmrokiem.

W jaki sposób dokarmiać ptaki?

Można im wykładać rozdrobnione pieczywo, sypać płatki owsiane, kasze, ziarna zbóż, kaloryczne łuskane orzechy i niełuskane ziarna słonecznika. Dla sikorek powieśmy z kolei kawałki słoniny. Karmnik powinien być dostosowany wymiarami do wielkości ptaków, które chcemy w nim gościć, i skonstruowany tak, by łatwo było go oczyścić z resztek jedzenia i ptasich odchodów. Umocujmy go w miejscu, gdzie nie dosięgną go drapieżniki – zwłaszcza koty. Najlepiej jest powiesić karmnik na znacznej wysokości, na przykład na wiotkich gałęziach drzew. Do tak przygotowanej ptasiej stołówki jesienią i zimą w poszukiwaniu jedzenia zawitają pewnie wróble, gołębie, synogarlice, gawrony, kawki, wrony, sroki, sikorki, dzięcioły, szczygły, a czasem również kosy i szpaki.

Co oprócz dokarmiania ptaków?

W ciepłych i suchych miesiącach ptaki cierpią z powodu braku wody. Jeśli mamy w ogrodzie staw czy fontannę, postarajmy się zadbać o to, by ptaki miały łatwy dostęp do wody. Jeżeli nie ma takich atrakcji, ustawmy poidełko, w którym zawsze będzie świeża woda. Jego funkcję może pełnić specjalna misa albo zwyczajny pojemnik z umieszczonym wewnątrz kamieniem, by ptaki mogły sobie na nim przycupnąć.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!