Czy wiesz, w jakim wieku przechodzi się na emeryturę w Europie?

Jeśli reforma emerytalna wejdzie w życie, kobiety i mężczyźni w Polsce będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. W wielu krajach europejskich ten system funkcjonuje od dawna. Sprawdź, w jakich państwach Unii już teraz zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracują do 67. roku życia.

Obecnie w Polsce kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni po przepracowaniu 65 lat.  Reforma przygotowywana przez rząd Donalda Tuska oznaczałaby, że w przypadku kobiet wiek przejścia na emeryturę wydłużałby się stopniowo. I tak kobiety urodzone w 1960 r. przeszłyby na emeryturę w wieku 62 lat. Kobiety z rocznika 1965 w wieku 64 lat. A kobiety z 1973 r. już w wieku 67 lat.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, to ci z rocznika 1951 przeszliby na emeryturę w wieku 66 lat. A począwszy od rocznika 1953, zasłużony odpoczynek należałby się mężczyznom już w wieku 67 lat.

A jak jest w Europie? We wszystkich państwach skandynawskich (Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia), w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest zrównany. Po ukończeniu 67 lat na emeryturę przechodzi się w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Danii. W Finlandii na emeryturę można przejść między 63. a 68. rokiem życia. Z kolei na Węgrzech, w Grecji i w Wielkiej Brytanii po ukończeniu 65 lat.

W Polsce wyrównywanie wieku emerytalnego zakończy się w 2040 r.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!