Czy wiesz, jakie dokumenty są niezbędne, aby ochrzcić dziecko?

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu rodziców i bliskich malucha i dla samego dziecka, które od tego dnia ma rodziców chrzestnych, którzy towarzyszyć mu będą przez całe życie. Jakie dokumenty są niezbędne, aby móc ochrzcić dziecko?

Polskie prawo kościelne pozwala chrzcić dzieci przez cały rok, także w czasie Wielkiego Postu i Adwentu, jednak warto sprawdzić, jakie zwyczaje panują w parafii, do której należą rodzice i dziecko. Przeważnie chrzci się dzieci w niedzielę w czasie mszy, jednak w wielu parafiach chrzty organizowane są i w inne dni, bez mszy. W kancelarii kościelnej ustala się datę chrztu i dopełnia niezbędnych formalności, a także wnosi się opłatę (to w jakiej wysokości zależy od parafii – w niektórych jest to kwota wybrana przez rodziców „co łaska”, inne ustalają dolną granicę kwoty). W czasie spotkania w kancelarii rodzice dziecka podają nazwiska chrzestnych (rodzice według prawa kościelnego muszą być wierzącymi i praktykującymi katolikami, mieć sakrament bierzmowania, być stanu wolnego lub żyć w związku sakramentalnym). Rodzicami chrzestnymi nie mogą też być osoby spokrewnione z dzieckiem w linii prostej czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ani osoby niepełnoletnie.

Dokumenty, które należy złożyć w kancelarii parafialnej to:

  1. akt urodzenia dziecka, 
  2. akt ślubu kościelnego rodziców dziecka,
  3. zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, informujące o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez Kościół kandydatom na rodziców chrzestnych,
  4. kartki potwierdzające odbycie spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych.
Tagi: fokus tv,

Redakcja 31/08/2011

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!