Czy wiesz, jakie dokumenty są niezbędne, aby ochrzcić dziecko?

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu rodziców i bliskich malucha i dla samego dziecka, które od tego dnia ma rodziców chrzestnych, którzy towarzyszyć mu będą przez całe życie. Jakie dokumenty są niezbędne, aby móc ochrzcić dziecko?

Polskie prawo kościelne pozwala chrzcić dzieci przez cały rok, także w czasie Wielkiego Postu i Adwentu, jednak warto sprawdzić, jakie zwyczaje panują w parafii, do której należą rodzice i dziecko. Przeważnie chrzci się dzieci w niedzielę w czasie mszy, jednak w wielu parafiach chrzty organizowane są i w inne dni, bez mszy. W kancelarii kościelnej ustala się datę chrztu i dopełnia niezbędnych formalności, a także wnosi się opłatę (to w jakiej wysokości zależy od parafii – w niektórych jest to kwota wybrana przez rodziców „co łaska”, inne ustalają dolną granicę kwoty). W czasie spotkania w kancelarii rodzice dziecka podają nazwiska chrzestnych (rodzice według prawa kościelnego muszą być wierzącymi i praktykującymi katolikami, mieć sakrament bierzmowania, być stanu wolnego lub żyć w związku sakramentalnym). Rodzicami chrzestnymi nie mogą też być osoby spokrewnione z dzieckiem w linii prostej czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ani osoby niepełnoletnie.

Dokumenty, które należy złożyć w kancelarii parafialnej to:

  1. akt urodzenia dziecka, 
  2. akt ślubu kościelnego rodziców dziecka,
  3. zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, informujące o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez Kościół kandydatom na rodziców chrzestnych,
  4. kartki potwierdzające odbycie spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych.
Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Kim jest ksiądz: Fideidonista? Kim jest ksiądz: Fideidonista? Misjonarze zazwyczaj kojarzą się nam z zakonnikami. A kościół też wysyła na misje do krajów trzeciego świata, także księży diecezjalnych, którzy czuja powołanie do głoszenia Ewangelii poza krajami chrześcijańskimi. Ich motto " redemptoris missio" co znaczy "wiara umacnia się, gdy jest przekazywana". Jakie są najgorsze nawyki kierowców? Czego nie należy robić za kierownicą? Jakie są najgorsze nawyki kierowców? Czego nie należy robić za kierownicą? Wykonywanie czynności niezwiązanych z prowadzeniem pojazdu to powszednia praktyka wśród kierowców. Niestety, złe nawyki rozpraszają uwagę za sterem, znacznie przyczyniają się do obniżenia bezpieczeństwa. Co takiego złego robią kierowcy? Czego powinniśmy się wystrzegać za kółkiem? EKSMISJA NA BRUK. Czy można najemcę wyrzucić na bruk? Kiedy można wyrzucić lokatora na bruk? EKSMISJA NA BRUK. Czy można najemcę wyrzucić na bruk? Kiedy można wyrzucić lokatora na bruk? Czy eksmisja na bruk jest możliwa? Lokator, który nie płaci czynszu, zadłuża mieszkanie i utrudnia życie sąsiadom może spędzać sen z oczu najemcy. Ale i na takiego gagatka są prawne sposoby. Czy można najemcę wyrzucić na bruk? Kiedy można wyrzucić lokatora na bruk? WRÓŻBY ANDRZEJKOWE. Najpopularniejsze i najbardziej typowe WRÓŻBY NA ADRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE. Najpopularniejsze i najbardziej typowe WRÓŻBY NA ADRZEJKI Wigilia dnia świętego Andrzeja, zwana popularnie Andrzejkami, to noc z 29 na 30 listopada. Tradycyjnie związana była z wróżbami matrymonialnymi odprawianymi przede wszystkim przez młode panny. Dziś jest to świetna okazja do spotkania i zabawy, jedyna noc, kiedy cień na ścianie może zdradzić przyszłość. Jak sobie wróżyć w Andrzejki? Jak fajnie zorganizować wieczór Wróżb Andrzejkowych ?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!