Czy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Od ponad sześciu lat właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych mają prawo wyboru dostawcy energii elektrycznej. Nie wszyscy wiedzą, jak z niego mądrze skorzystać. Jak korzystnie zmienić dostawcę pradu?

Do 2007 r. pobór prądu odbywał się na podstawie umowy z dysponentem sieci przesyłowej, który jednocześnie był sprzedawcą energii elektrycznej. Umowa była jedna. Teraz można zawrzeć dwie odrębne umowy: jedną z przedsiębiorstwem będącym właścicielem sieci energetycznej - na przesył, drugą - z innym przedsiębiorstwem - na dostawę energii. Można też postępować tak jak dawniej i kupować energię od tego samego przedsiębiorstwa, które dysponuje siecią. Zmiana przepisów miała spowodować, że przedsiębiorstwa będą ze sobą konkurować, czego efektem byłaby obniżka cen energii. 

Zmiana dostawcy prądu: czy można zaoszczędzić?

Na koszt energii elektrycznej ponoszony przez odbiorcę składają się koszty jej zakupu oraz przesyłu. Zmieniając dostawcę można zmienić tylko pierwszy element, drugi pozostanie bez zmian. Można oczywiście poszukać takiego, u którego cena kilowatogodziny będzie korzystniejsza, ale nie oszukujmy się - przy takim zużyciu, z jakim mamy do czynienia w indywidualnych gospodarstwach domowych różnica w skali miesiąca nie będzie duża, może kilkuzłotowa.

Jednak już widać, że przedsiębiorstwa energetyczne zaczynają o nas walczyć. Na przykład oferują rozmaite obniżki i bonusy w zamian za podpisanie umowy, w której odbiorca zobowiąże się do niezmieniania dostawcy przez określony czas (dwóch czy trzech lat) albo proponując nowe taryfy zmodyfikowane pod kątem określonych grup odbiorców.

Każdą nową, pozornie atrakcyjna ofertę należy jednak bardzo starannie przeanalizować.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!