Czy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Od ponad sześciu lat właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych mają prawo wyboru dostawcy energii elektrycznej. Nie wszyscy wiedzą, jak z niego mądrze skorzystać. Jak korzystnie zmienić dostawcę pradu?

Do 2007 r. pobór prądu odbywał się na podstawie umowy z dysponentem sieci przesyłowej, który jednocześnie był sprzedawcą energii elektrycznej. Umowa była jedna. Teraz można zawrzeć dwie odrębne umowy: jedną z przedsiębiorstwem będącym właścicielem sieci energetycznej - na przesył, drugą - z innym przedsiębiorstwem - na dostawę energii. Można też postępować tak jak dawniej i kupować energię od tego samego przedsiębiorstwa, które dysponuje siecią. Zmiana przepisów miała spowodować, że przedsiębiorstwa będą ze sobą konkurować, czego efektem byłaby obniżka cen energii. 

Zmiana dostawcy prądu: czy można zaoszczędzić?

Na koszt energii elektrycznej ponoszony przez odbiorcę składają się koszty jej zakupu oraz przesyłu. Zmieniając dostawcę można zmienić tylko pierwszy element, drugi pozostanie bez zmian. Można oczywiście poszukać takiego, u którego cena kilowatogodziny będzie korzystniejsza, ale nie oszukujmy się - przy takim zużyciu, z jakim mamy do czynienia w indywidualnych gospodarstwach domowych różnica w skali miesiąca nie będzie duża, może kilkuzłotowa.

Jednak już widać, że przedsiębiorstwa energetyczne zaczynają o nas walczyć. Na przykład oferują rozmaite obniżki i bonusy w zamian za podpisanie umowy, w której odbiorca zobowiąże się do niezmieniania dostawcy przez określony czas (dwóch czy trzech lat) albo proponując nowe taryfy zmodyfikowane pod kątem określonych grup odbiorców.

Każdą nową, pozornie atrakcyjna ofertę należy jednak bardzo starannie przeanalizować.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Czy zwrot VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE można uzyskać budując DOM ZA GRANICĄ? Czy zwrot VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE można uzyskać budując DOM ZA GRANICĄ? Budujesz dom za granicą, albo odwrotnie, budujesz dom w Polsce, ale mieszkasz na stałe za granicą. Czy w takiej sytuacji masz prawo do zwrotu VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE? Mówimy, jakie warunki trzeba spełnić, aby odzyskać część wydanych pieniędzy? KREDYT HIPOTECZNY w 2012 roku - dlaczego będzie trudniej go dostać? KREDYT HIPOTECZNY w 2012 roku - dlaczego będzie trudniej go dostać? Udzielanie kredytów hipotecznych w roku 2011 banki ograniczały wszelkiego rodzaju obwarowaniami i środkami ostrożnościowymi. W tym miejscu warto wymienić przede wszystkim Rekomendację S oraz nową Ustawę o kredycie konsumenckim, ograniczenia w rządowym programie „Rodzina na Swoim”, a finalnie wycofywanie się banków z udzielania kredytów walutowych. Sprawdź, dlaczego w nadchodzącym, nowym 2012 roku o kredyt hipoteczny będzie jeszcze trudniej. Kiedy możemy ubiegać się o ZWROT VAT za materiały budowlane? Kiedy możemy ubiegać się o ZWROT VAT za materiały budowlane? Nieprawdą jest, że tylko osoby, które budują dom mają prawo do zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych. O zwrot mogą ubiegać się również osoby, które remontują mieszkanie lub zaadoptują pomieszczenie niemieszkalne na mieszkalne. Mówimy, kiedy można ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane. Rewolucja w kredytach - jakie są nowe zasady udzielania kredytów konsumenckich? Rewolucja w kredytach - jakie są nowe zasady udzielania kredytów konsumenckich? W związku z harmonizacją prawa, które powinno obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej, której Polska jest członkiem od 2004 roku, zmianie ulegają również regulacje w zakresie warunków udzialania kredytów. Dyrektywa europejska wymusiła na lokalnych rynkach nowe prawodawstwo. SPRAWDŹ nowe zasady udzielania kredytów konsumenckich.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!