Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post?

Wielki Czwartek jest pierwszy dniem wchodzącym w skład Triduum Paschalnego. Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post ścisły? Kiedy należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Mówimy, czy w Wielki Czwartek katolicy powinni zachować post i iść do kościoła na mszę świętą.

Wielki Czwartek kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Triduum Paschalne, podczas którego chrześcijanie celebrują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

>>> Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje? [KLIKNIJ!]

O poranku w kościołach katedralnych odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego - święci się oleje używane podczas sakramentów (chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych), a księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem w kościołach odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej, upamiętniającą Ostatnią Wieczerzę Chrystusa z uczniami, podczas której odbywa się obrzęd obmycia nóg 12 mężczyznom.

>>> Dlaczego kapłani myją nogi wiernym w Wielki Czwartek? [KLIKNIJ!]

Pod koniec mszy w Wielki Czwartek Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy. Ten moment jest symbolem wtrącenia Jezusa do więzienia po Ostatniej Wieczerzy. Właśnie na niej Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwa cały Wielki Piątek

Czy w Wielki Czwartek należy zachować post?

Post ścisły (niejedzenie pokarmów mięsnych, tylko jeden posiłek do syta) obowiązuje dopiero po liturgii Wielkiego Czwartku, przez cały Wielki Piątek. Warto jednak pamiętać, że celebracja Męki Chrystusa rozpoczyna się już podczas wielkoczwartkowej mszy - okresowi szczególnej zadumy i modlitwy w naturalny sposób powinno towarzyszyć zachowanie postu aż do Wigilii Paschalnej, czyli po zachodzie słońca w sobotę, kiedy sprawowana jest liturgia Zmartwychwstania Pańskiego.

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?

Wielki Czwartek nie jest świętem nakazanym i Kościół nie wymaga uczestniczenia w tym dniu we mszy (Wielki Czwartek nie jest też dniem wolnym od pracy), jednak całe Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym i wielu katolików, w miarę możliwości, bierze udział w wieczornej liturgii. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/03/2013

Zobacz też

Tajlandia po powodzi. Czy można spędzić tam bezpiecznie zimowe wakacje? Tajlandia po powodzi. Czy można spędzić tam bezpiecznie zimowe wakacje? Tajlandia to wśród Europejczyków jeden z najbardziej popularnych kierunków na zimowe wakacje. Ale w ostatnich tygodniach powodzie zdewastowały kraj. Które regiony Tajlandii ucierpiały, a które można bezpiecznie odwiedzać? Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu? Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu? Niektórzy z nas są szczęśliwymi posiadaczami kominka. Nadaje on mieszkaniu przytulny charakter, a także niezbędne (szczególnie w chłodne, jesienne i zimowe wieczory) ciepło. Amator palenia w kominku znajdzie się praktycznie zawsze, ale problemem pozostaje kwestia popiołu. Czy możemy go jakoś wykorzystać? Czy wiesz, że jest on bardzo przydatny? Czy popiołem z kominka możemy odstraszyć ślimaki z ogrodu? ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? Kobieta prowadząca działalność gospodarczą także ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Podstawą do jego otrzymania jest to, by w momencie porodu podlegała ona ubezpieczeniu chorobowemu. Aby tak się stało, wcześniej musi opłacać dobrowolne składki. Im wyższa składka, tym świadczenie będzie wyższe. PRAWA MATKI PRACUJĄCEJ. Jakie prawa ma pracująca mama? PRAWA MATKI PRACUJĄCEJ. Jakie prawa ma pracująca mama? Urlop macierzyński to nie jedyny przywilej jaki przysługuje ci po urodzeniu dziecka. Nawet kiedy już wrócisz do pracy, jesteś chroniona przez prawo. Twój pracodawca powinien zapewnić ci takie warunki pracy, byś mogła jak najlepiej sprawować opiekę nad swoim dzieckiem.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!