Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post?

Wielki Czwartek jest pierwszy dniem wchodzącym w skład Triduum Paschalnego. Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post ścisły? Kiedy należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Mówimy, czy w Wielki Czwartek katolicy powinni zachować post i iść do kościoła na mszę świętą.

Wielki Czwartek kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Triduum Paschalne, podczas którego chrześcijanie celebrują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

>>> Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje? [KLIKNIJ!]

O poranku w kościołach katedralnych odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego - święci się oleje używane podczas sakramentów (chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych), a księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem w kościołach odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej, upamiętniającą Ostatnią Wieczerzę Chrystusa z uczniami, podczas której odbywa się obrzęd obmycia nóg 12 mężczyznom.

>>> Dlaczego kapłani myją nogi wiernym w Wielki Czwartek? [KLIKNIJ!]

Pod koniec mszy w Wielki Czwartek Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy. Ten moment jest symbolem wtrącenia Jezusa do więzienia po Ostatniej Wieczerzy. Właśnie na niej Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwa cały Wielki Piątek

Czy w Wielki Czwartek należy zachować post?

Post ścisły (niejedzenie pokarmów mięsnych, tylko jeden posiłek do syta) obowiązuje dopiero po liturgii Wielkiego Czwartku, przez cały Wielki Piątek. Warto jednak pamiętać, że celebracja Męki Chrystusa rozpoczyna się już podczas wielkoczwartkowej mszy - okresowi szczególnej zadumy i modlitwy w naturalny sposób powinno towarzyszyć zachowanie postu aż do Wigilii Paschalnej, czyli po zachodzie słońca w sobotę, kiedy sprawowana jest liturgia Zmartwychwstania Pańskiego.

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?

Wielki Czwartek nie jest świętem nakazanym i Kościół nie wymaga uczestniczenia w tym dniu we mszy (Wielki Czwartek nie jest też dniem wolnym od pracy), jednak całe Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym i wielu katolików, w miarę możliwości, bierze udział w wieczornej liturgii. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/03/2013

Zobacz też

BEZPŁATNE LODOWISKA w Warszawie. Gdzie można za darmo poślizgać się na łyżwach w ferie? BEZPŁATNE LODOWISKA w Warszawie. Gdzie można za darmo poślizgać się na łyżwach w ferie? Nie masz co robić? Ruszaj na lodowisko. W Warszawie jest kilka miejsc, gdzie możesz bezpłatnie się poślizgać. Sprawdź, gdzie w stolicy pojeździsz na łyżwach za darmo - nie tylk w ferie. Za mały penis - ćwiczenia na powiększenie penisa. Jak bez operacji powiekszyć penisa? Za mały penis - ćwiczenia na powiększenie penisa. Jak bez operacji powiekszyć penisa? Za mały penis to wielki problem. Jedynie niespełna 50 proc. mężczyzn jest zadowolonych z rozmiarów swojego członka. Nie musisz jednak od razu zastanawiać się nad opercyjnym powiększeniem za małego penisa, zwłaszcza że nie są to zabiegi bezpieczne i wcale nie tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać. Ale ćwiczenie czyni mistrza... Jak powiększyć za małego penisa? Jak zwiększyć swoją ENERGIĘ SEKSUALNĄ? Jak zwiększyć swoją ENERGIĘ SEKSUALNĄ? Twój partner uważa, że masz za mało energii seksualnej, a zresztą ty też coraz częściej obserwujesz, że ci się coraz mniej chce? No to do dzieła. Jeśli co dzień przez 5 min. będziesz masować określone punkty na swoim ciele, to już po miesiącu poczujesz się tak naładowana energią seksualną, że... Dowód osobisty zamiast RMUA w przychodni. Jak to działa? Dowód osobisty zamiast RMUA w przychodni. Jak to działa? Na wizytę do lekarza nie trzeba brać wielu kwitków poświadczających ubezpieczenie, np. RMUA. Teraz wystarczy tylko dowód osobisty. Elektroniczny system zweryfikuje, czy mamy prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy system pokaże nieprawdziwe dane, mimo że jesteśmy ubezpieczeni? Czy nie dostaniemy się wtedy do lekarza?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!