Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć?

Wielka Sobota jest trzecim i ostatni dniem Triduum Paschalnego. Czy w Wielką Sobotę wiernych kościoła katolickiego obowiązuje post? Przeczytaj i upewnij się, czy w Wielką Sobotę należy pościć. Dowiedz się, kiedy obowiązuje post paschalny.

Wielka Sobota jest trzecim i jednocześnie ostatnim dniem Triduum Paschalnego. To moment, w którym wierni kościoła katolickiego w skupieniu oczekują na zmartwychwstanie Jezusa. Kwestia postu w Wielką Sobotę często jest przedmiotem sporów. Wśród starszych osób panuje przekonanie, że po poświęceniu pokarmów post się kończy. Kiedyś bowiem Nabożeństwo Światła (w Wielką Sobotę) było odprawiane rano, post był nakazywany tylko do dwunastej w południe. 

Post w Wielką Sobotę?

Kodeks prawa kanonicznego nie przewiduje i nie wymaga postu w Wigilię Paschalną. Jednak inne dokumenty Kościoła zachęcają do praktykowania postu w Wielką Sobotę. Na przykład Soborowa Konstytucja o liturgii świętej, art. 110: „Niech jednak nienaruszony pozostanie post paschalny, który wszędzie należy zachowywać w Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Pańskiej, a w miarę możności przedłużać go nawet na Wielką Sobotę, aby dzięki temu wierni z podniesionym i otwartym sercem doszli do radości Niedzieli Zmartwychwstania”.

List [Kongregacji Kultu Bożego] o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Wielkanocnych, z r. 1988, nr 39: "Wszędzie należy zachować post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej; doradza się, aby był on przedłużony także na Wielką Sobotę, tak by Kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania".

>>> Wigilia Paschalna – jak wygląda nabożeństwo w Wielką Sobotę? Co zabrać do kościoła? [KLIKNIJ!]

List [Kongregacji Kultu Bożego] o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Wielkanocnych, z r. 1988, nr 73: "W Wielką Sobotę kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie".

Podczas Wielkiej Soboty, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy świętych. W kościele trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, przy Grobie Pańskim czuwają wierni i ministranci. W Wielką Sobotę w godzinach porannych wierni święcą pokarmy, które pojawią się na stole podczas wielkanocnego śniadania. Dopiero wieczorem odprawia się mszę Wigilii Paschalnej, tzw. Liturgię Światła, zaliczaną do obchodów Niedzieli Wielkanocnej.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/03/2013

Zobacz też

Uprawa GMO w Polsce. Dlaczego GMO budzi kontrowesje? [VIDEO] Uprawa GMO w Polsce. Dlaczego GMO budzi kontrowesje? [VIDEO] 9 listopada 2012 roku Sejm przegłosował ustawę o nasiennictwie. Oznacza to, ze posłowie nie zakazali uprawy GMO w Polsce, czym wywołali w kraju niemałą burzę. Mówimy, dlaczego Sejm poparł ten projekt i z jakich powodów żywność GMO budzi tak wielkie kontrowersje. Kim jest MICHAŁ KOŚCIUSZKO, kierowca rajdowy? Jakie ma osiągnięcia? Kim jest MICHAŁ KOŚCIUSZKO, kierowca rajdowy? Jakie ma osiągnięcia? Michał Kościuszko jest mimo wciąż młodego wieku (urodził się w 1985 r.) jednym z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych. Syn rajdowca Jana "Naczelnika" Kościuszki jako najmłodszy zawodnik w historii zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Polski w klasie Super 1600 i F2. Jak wyglądała jego kariera, co doprowadziło do tego, że sam Kraków zabiegał o powierzchnię reklamową na jego kombinezonie i samochodzie? Pocałunek pod jemiołą - czy zagwarantuje szczęście w Nowym Roku? Pocałunek pod jemiołą - czy zagwarantuje szczęście w Nowym Roku? Co prawda całowanie pod jemiołą to zwyczaj zakorzeniony w tradycji anglosaskiej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podkraść trochę szczęścia mieszkańcom zachodniej półkuli globu. Sprawdź, jak zagwarantować sobie powodzenie w miłości i w życiu w nadchodzącym 2013 roku. Czy przychodząc w gości trzeba ZDEJMOWAĆ BUTY? Wizytowy savoir-vivre Czy przychodząc w gości trzeba ZDEJMOWAĆ BUTY? Wizytowy savoir-vivre Kiedy goście powinni zdejmować buty? Czy zdejmowanie butów przez gości powinno być obowiązkowe?. Nie bacz na piękny dywan, skórę lwa przy kominku, na wypolerowaną posadzkę ze szlachetnego drewna, ani na błoto na swoich podeszwach. W gości wchodzimy w butach i basta! Przynajmniej, jeśli zasady savoir vivre'u są dla ciebie ważniejsze niż relacje z ludźmi, którzy cię zaprosili...

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!