Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć?

Wielka Sobota jest trzecim i ostatni dniem Triduum Paschalnego. Czy w Wielką Sobotę wiernych kościoła katolickiego obowiązuje post? Przeczytaj i upewnij się, czy w Wielką Sobotę należy pościć. Dowiedz się, kiedy obowiązuje post paschalny.

Wielka Sobota jest trzecim i jednocześnie ostatnim dniem Triduum Paschalnego. To moment, w którym wierni kościoła katolickiego w skupieniu oczekują na zmartwychwstanie Jezusa. Kwestia postu w Wielką Sobotę często jest przedmiotem sporów. Wśród starszych osób panuje przekonanie, że po poświęceniu pokarmów post się kończy. Kiedyś bowiem Nabożeństwo Światła (w Wielką Sobotę) było odprawiane rano, post był nakazywany tylko do dwunastej w południe. 

Post w Wielką Sobotę?

Kodeks prawa kanonicznego nie przewiduje i nie wymaga postu w Wigilię Paschalną. Jednak inne dokumenty Kościoła zachęcają do praktykowania postu w Wielką Sobotę. Na przykład Soborowa Konstytucja o liturgii świętej, art. 110: „Niech jednak nienaruszony pozostanie post paschalny, który wszędzie należy zachowywać w Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Pańskiej, a w miarę możności przedłużać go nawet na Wielką Sobotę, aby dzięki temu wierni z podniesionym i otwartym sercem doszli do radości Niedzieli Zmartwychwstania”.

List [Kongregacji Kultu Bożego] o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Wielkanocnych, z r. 1988, nr 39: "Wszędzie należy zachować post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej; doradza się, aby był on przedłużony także na Wielką Sobotę, tak by Kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania".

>>> Wigilia Paschalna – jak wygląda nabożeństwo w Wielką Sobotę? Co zabrać do kościoła? [KLIKNIJ!]

List [Kongregacji Kultu Bożego] o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Wielkanocnych, z r. 1988, nr 73: "W Wielką Sobotę kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie".

Podczas Wielkiej Soboty, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy świętych. W kościele trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, przy Grobie Pańskim czuwają wierni i ministranci. W Wielką Sobotę w godzinach porannych wierni święcą pokarmy, które pojawią się na stole podczas wielkanocnego śniadania. Dopiero wieczorem odprawia się mszę Wigilii Paschalnej, tzw. Liturgię Światła, zaliczaną do obchodów Niedzieli Wielkanocnej.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/03/2013

Zobacz też

Czy różaniec można nosić na ręku? Czy różaniec może być modny? Czy różaniec można nosić na ręku? Czy różaniec może być modny? Kobiety, które chcą być modne i kochają się modlić nie tylko w kościele, ale w pracy, samochodzie, przed zakupami mogą nosić różaniec na rękę. Różni się on od tradycyjnego tym, że jest tylko na jedną dziesiątkę różańca, a nie na pięć. Łatwiej modlić się np. w autobusie, kiedy mamy wolną jedną dłoń. Jak być modną katoliczką? Jak powinny się ubierać religijne kobiety? Jak być modną katoliczką? Jak powinny się ubierać religijne kobiety? Modna katoliczka to kobieta, która dba o swój wygląd i ubiera się zgodnie z wartościami, które wyznaje. Ale to też nie znaczy, że obwiesza się dewocjonaliami, jak zakonnica. - Medalik możemy zdjąć, gdy mamy na szyi np. naszyjnik. Ważniejsze, by żyć z wiarą – wyjaśnia nam Lidia Tkaczyńska, specjalistka od etykiety. PORANNY SEKS. Dlaczego spóźniamy się do pracy? Z powodu porannego seksu? PORANNY SEKS. Dlaczego spóźniamy się do pracy? Z powodu porannego seksu? Czy zdarzyło wam się spóźnić z powodu porannego seksu? Awaria w mieszkaniu, problemy z dzieckiem, jakaś nagła przypadłość, brak komunikacji... To częste wymówki, jakimi usiłujemy wytłumaczyć nasze spóźnienie w pracy. Jednak, jak pokazują badania naukowe, takie usprawiedliwienia to już przeszłość. Dziś nie docieramy na czas do pracy z innych powodów.  Seksowna gimnastyka dla niego. Jak się uwodzicielsko gimnastykować z pożytkiem dla życia seksualnego? Seksowna gimnastyka dla niego. Jak się uwodzicielsko gimnastykować z pożytkiem dla życia seksualnego? Zazdrościsz przyjacielowi, który przechwala się swoimi erotycznymi podbojami, akcentując swą niebywałą sprawność seksualną? Cóż, masz co najmniej dwa wyjścia – albo i ty zacznij się przechwalać, albo zadbaj o formę. To wcale nie jest trudne. A na efekty naprawdę nie trzeba będzie długo czekać. Jak ćwiczyć, by być lepszym w łóżku?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!