Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć?

Wielka Sobota jest trzecim i ostatni dniem Triduum Paschalnego. Czy w Wielką Sobotę wiernych kościoła katolickiego obowiązuje post? Przeczytaj i upewnij się, czy w Wielką Sobotę należy pościć. Dowiedz się, kiedy obowiązuje post paschalny.

Wielka Sobota jest trzecim i jednocześnie ostatnim dniem Triduum Paschalnego. To moment, w którym wierni kościoła katolickiego w skupieniu oczekują na zmartwychwstanie Jezusa. Kwestia postu w Wielką Sobotę często jest przedmiotem sporów. Wśród starszych osób panuje przekonanie, że po poświęceniu pokarmów post się kończy. Kiedyś bowiem Nabożeństwo Światła (w Wielką Sobotę) było odprawiane rano, post był nakazywany tylko do dwunastej w południe. 

Post w Wielką Sobotę?

Kodeks prawa kanonicznego nie przewiduje i nie wymaga postu w Wigilię Paschalną. Jednak inne dokumenty Kościoła zachęcają do praktykowania postu w Wielką Sobotę. Na przykład Soborowa Konstytucja o liturgii świętej, art. 110: „Niech jednak nienaruszony pozostanie post paschalny, który wszędzie należy zachowywać w Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Pańskiej, a w miarę możności przedłużać go nawet na Wielką Sobotę, aby dzięki temu wierni z podniesionym i otwartym sercem doszli do radości Niedzieli Zmartwychwstania”.

List [Kongregacji Kultu Bożego] o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Wielkanocnych, z r. 1988, nr 39: "Wszędzie należy zachować post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej; doradza się, aby był on przedłużony także na Wielką Sobotę, tak by Kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania".

>>> Wigilia Paschalna – jak wygląda nabożeństwo w Wielką Sobotę? Co zabrać do kościoła? [KLIKNIJ!]

List [Kongregacji Kultu Bożego] o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Wielkanocnych, z r. 1988, nr 73: "W Wielką Sobotę kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie".

Podczas Wielkiej Soboty, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy świętych. W kościele trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, przy Grobie Pańskim czuwają wierni i ministranci. W Wielką Sobotę w godzinach porannych wierni święcą pokarmy, które pojawią się na stole podczas wielkanocnego śniadania. Dopiero wieczorem odprawia się mszę Wigilii Paschalnej, tzw. Liturgię Światła, zaliczaną do obchodów Niedzieli Wielkanocnej.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/03/2013

Zobacz też

Tajemnice Anny German. Kim była Anna German? Ciekawostki z życia piosenkarki Tajemnice Anny German. Kim była Anna German? Ciekawostki z życia piosenkarki Anna German ma dość burzliwy i skomplikowany życiorys, dlatego jej postać budzi żywe zainteresowanie. Szczególnie teraz, gdy wielką popularność zdobył serial „Anna German” z Joanną Moro w roli głównej. Jakie są tajemnice Anny German? Czego jeszcze o niej nie wiemy? Ciekawostki z życia Anny German. Jak odczytywać karty pentakli w Tarocie? Co znaczą denary w talii Tarota? Jak odczytywać karty pentakli w Tarocie? Co znaczą denary w talii Tarota? Poszczególne karty można odczytywać na kilka sposobów – w praktyce każdy tarocista interpretuje karty nieco „po swojemu”, gdyż aby wróżyć z Tarota, trzeba nawiązać z nim osobistą, emocjonalną i duchową relację. Karty pentakli, inaczej zwanych denarami czy monetami, wiążą się z żywiołem ziemi i kwestiami materialnymi. Jak odczytywać denary w Tarocie? Karty mieczy w Tarocie: jak je odczytywać? Co znaczą miecze w Tarocie? Karty mieczy w Tarocie: jak je odczytywać? Co znaczą miecze w Tarocie? Karty Mieczy w Arkanach Mniejszych Tarota wiążą się z życiem umysłowym, sferą intelektualną człowieka. Mogą odnosić się do kariery, projektów, nauki, ale też można je interpretować szerzej jako wróżbę dotyczącą życiowych wydarzeń. Jak odczytywać znaczenie kart mieczy w Tarocie? Karty kielichów w Tarocie: jakie mają znaczenie? Jak je interpretować? Karty kielichów w Tarocie: jakie mają znaczenie? Jak je interpretować? Jak należy interpretować karty kielichów w Tarocie? Każda z kart ma kilka znaczeń, aczkolwiek u źródła tych znaczeń leży ta sama energia, ta sama jakość. Również każdy tarocista interpretuje karty po swojemu, ponieważ aby wróżyć, trzeba nawiązać z Tarotem osobistą relację, każda karta powinna mieć dla tarocisty osobisty wydźwięk.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!