Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła i zachować post?

Środa Popielcowa to jednocześnie pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli duchowego przygotowania do Wielkanocy. W Kościele katolickim odprawiana jest tego dnia specjalna liturgia. Mówimy, jak katolicy powinni obchodzić Środę Popielcową. Czy muszą być tego dnia w kościele na mszy świętej i zachować ścisły post?

Wielkanoc to najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Poprzedzający ją Wielki Post trwa aż 40 dni i zaczyna się w Środę Popielcową. Ścisły post obowiązuje tego dnia wszystkich wiernych. Mówimy, jak katolicy powinny obchodzić Środę Popielcową.

Jak powinniśmy obchodzić Środę Popielcową? Czy trzeba iść do kościoła?

Zgodnie z prawem kościelnym Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że w tym dniu nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej, jednak każdy wierzący chrześcijanin, jeśli ma taką możliwość, powinien rozpocząć Wielki Post modlitwą w kościele.

Pierwszy dzień Wielkiego Postu ma szczególną oprawę liturgiczną. Podczas celebracji mszy św. kapłan czyni znak krzyża na głowach modlących się i wypowiada słowa: "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Czasem używa też słów: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

>>> Wszystko o Środzie Popielcowej [KLIKNIJ!]

Słowa te oddają całą istotę Wielkiego Postu. To czas na zadumę i pochylenie się nad swoimi grzechami. Przez 40 dni wierni mają możliwość oczyścić swoje serce i sumienie. Symbolem skruchy i pokuty jest przyjmowany na głowy wiernych popiół. Nie jest to jednak zwyczajny popiół. Ksiądz w Środę Popielcową używa popiołu z liści palmowych, który był poświęcony w zeszłoroczną Niedzielę Palmową.

Czy w Środę Popielcową obowiązuje post?

Wraz ze Środą Popielcową rozpoczyna się czas postu. Dawniej tego dnia spożywano jedynie śledzie lub żur i poszczono aż do Wielkanocy. Dzisiaj Wielki Post ma charakter mniej radykalny, jednak w Środę Popielcową katolicy mają obowiązek zachowania ścisłego postu - zarówno ilościowego, jak i jakościowego, tzn. nie powinni jeść mięsa i mogą zjeść tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia - tym właśnie post w Środę Popielcową różni się od postu, który zachowujemy w piątki. Drugim takim dniem w roku liturgicznym jest Wielki Piątek. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!