Czy stać cię na samochód? Ile kosztuje utrzymanie auta?

Zakup samochodu to największy, ale nie jedyny wydatek. Auto trzeba jeszcze utrzymać - i nie są to małe kwoty. Tankowanie, ubezpieczenie, parkowanie, serwis, przeglądy, dodatkowe części... Samochód może pochłaniać nawet kilkadziesiąt złotych dziennie!

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Zakup samochodu to dopiero początek "inwestycji" w nasze własne 4 koła. Podstawowa sprawa to ubezpieczenie. W zależności od wariantu polisy, wielkości silnika i ceny bazowej auta już samo OC (na rok) będzie kosztować dla małego miejskiego auta około 700 złotych. To oznacza, że co miesiąc na ubezpieczenie musimy odłożyć około 50 złotych.

Druga sprawa to koszty rejestracji. Jeśli auto nie wyjeżdża prosto z salonu trzeba się liczyć z jednorazowym wydatkiem rzędu około 400 złotych (chyba, ze auto zostało sprowadzone z zagranicy, wtedy koszty będą nawet 2 razy większe).

Trzeci "koszt stały" to paliwo. Tu wszystko zależy od ilości przejeżdżanych kilometrów. Warto jednak pamiętać, że - uśredniając - koszt paliwa niezbędnego do przejechania 100 kilometrów w niedużym aucie klasy kompakt będzie oscylował w granicach 40 do nawet 70 złotych.

Gdy się coś popsuje w samochodzie

Kolejne koszty mogą spaść na nas zupełnie z niespodziewanie. Licząc, że auto będziemy naprawiać w ASO, trzeba przyjąć, że każda wizyta w warsztacie będzie kosztować około 150 złotych, plus koszty części. Do tego dodajmy wizytę na "przeglądzie" przy konkretnych przebiegach. Koszt takiego serwisu waha się w granicach 400 do nawet 2000 tysięcy złotych i będzie się powtarzał co 2 lata. Listę kosztów warsztatowych zamyka jeszcze 100 złotych za "przegląd rejestracyjny".

Grosz do grosza - drogo czy tanio?

Rzeczoznawcy szacują, że - sumując wszystkie wydatki - przy rocznym przebiegu w granicach 20 tysięcy kilometrów na każdy pokonany kilometr wydamy około 25 - 30 groszy. Może się to wydawać niewygórowaną kwotą. Łatwo jednak policzyć, że rocznie da to ponad 5000 tysięcy złotych czystych kosztów utrzymania auta!

W dodatku są to obliczenia dla małego samochodu klasy średniej. Koszty utrzymania większego samochodu rodzinnego (dużego kombi, vana, SUV-a) będą o około 40 procent większe.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!