Czy stać cię na samochód? Ile kosztuje utrzymanie auta?

Zakup samochodu to największy, ale nie jedyny wydatek. Auto trzeba jeszcze utrzymać - i nie są to małe kwoty. Tankowanie, ubezpieczenie, parkowanie, serwis, przeglądy, dodatkowe części... Samochód może pochłaniać nawet kilkadziesiąt złotych dziennie!

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Zakup samochodu to dopiero początek "inwestycji" w nasze własne 4 koła. Podstawowa sprawa to ubezpieczenie. W zależności od wariantu polisy, wielkości silnika i ceny bazowej auta już samo OC (na rok) będzie kosztować dla małego miejskiego auta około 700 złotych. To oznacza, że co miesiąc na ubezpieczenie musimy odłożyć około 50 złotych.

Druga sprawa to koszty rejestracji. Jeśli auto nie wyjeżdża prosto z salonu trzeba się liczyć z jednorazowym wydatkiem rzędu około 400 złotych (chyba, ze auto zostało sprowadzone z zagranicy, wtedy koszty będą nawet 2 razy większe).

Trzeci "koszt stały" to paliwo. Tu wszystko zależy od ilości przejeżdżanych kilometrów. Warto jednak pamiętać, że - uśredniając - koszt paliwa niezbędnego do przejechania 100 kilometrów w niedużym aucie klasy kompakt będzie oscylował w granicach 40 do nawet 70 złotych.

Gdy się coś popsuje w samochodzie

Kolejne koszty mogą spaść na nas zupełnie z niespodziewanie. Licząc, że auto będziemy naprawiać w ASO, trzeba przyjąć, że każda wizyta w warsztacie będzie kosztować około 150 złotych, plus koszty części. Do tego dodajmy wizytę na "przeglądzie" przy konkretnych przebiegach. Koszt takiego serwisu waha się w granicach 400 do nawet 2000 tysięcy złotych i będzie się powtarzał co 2 lata. Listę kosztów warsztatowych zamyka jeszcze 100 złotych za "przegląd rejestracyjny".

Grosz do grosza - drogo czy tanio?

Rzeczoznawcy szacują, że - sumując wszystkie wydatki - przy rocznym przebiegu w granicach 20 tysięcy kilometrów na każdy pokonany kilometr wydamy około 25 - 30 groszy. Może się to wydawać niewygórowaną kwotą. Łatwo jednak policzyć, że rocznie da to ponad 5000 tysięcy złotych czystych kosztów utrzymania auta!

W dodatku są to obliczenia dla małego samochodu klasy średniej. Koszty utrzymania większego samochodu rodzinnego (dużego kombi, vana, SUV-a) będą o około 40 procent większe.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/12/2011

Zobacz też

1945 - okrutny pokój. Jak  koniec wojny ruinował życie 1945 - okrutny pokój. Jak koniec wojny ruinował życie 1945 - okrutny pokój to wstrząsający i kontrowersyjny film dokumentalny ukazujący losy zwykłych Niemców po zakończeniu II wojny światowej. Twórcy filmu sięgnęli do archiwalnych nieznanych zdjęć i filmów, do zeznań naocznych świadków tego, jak postępowano ze zwyciężonymi w 1945 roku. Film kontrowersyjny dla mieszkańców naszej części Europy, gdzie wielu osobom poczucie krzywdy i pragnienie zemsty wydawały się i nadal wydają uzasadnione. Zachować piękno: 50 lat świata supermodelek. WIDEO Zachować piękno: 50 lat świata supermodelek. WIDEO Film dokumentalny Zachować piękno został nakręcony przez fotografa Timothy'ego Greenfield-Sandersa. Film to kameralne spojrzenie na życie kobiet, których zdjęcia definiowały nasze poczucie piękna w ciągu pięciu dekad - od lat 40. do 90. Zachować piękno to nieocenzurowane spojrzenie na wiele z największych nazwisk w modelingu Wielki Post: obowiązki katolików w tym czasie Wielki Post: obowiązki katolików w tym czasie Rozpoczynający się w Środę Popielcową 40-dniowy Wielki Post jest dla katolików czasem przemiany życia i wewnętrznego nawrócenia. Co katolik powinien robić w Wielkim Poście, a czego powinien unikać? Wielki Post: rekolekcje wielkopostne, spowiedź wielkanocna Wielki Post: rekolekcje wielkopostne, spowiedź wielkanocna Wielki Post ma w chrześcijaństwie długą tradycję. Sięga ona okresu od III do VIII wieku i istnienia instytucji katechumenatu dla dorosłych. podczas Wielkiego Postu i przygotowań do Wielkanocy ważnymi dla katolików rzeczami jest uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych oraz przystąpienie do spowiedzi wielkanocnej. Dlaczego?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!