Czy rosnące na własnej działce DRZEWA można wyciąć BEZ POZWOLENIA?

Powiedzenie „wolnoć Tomku w swoim domku” nie zawsze ma zastosowanie. Dotyczy to choćby porządkowania własnego ogródka. Polskie prawo nakłada na właścicieli posesji pewne ograniczenia, między innymi dotyczące wycinki drzew. Warto pamiętać, że nie każde z drzew możemy wyciąć bez pozwolenia.

Właściciele domów z ogrodami powinni o tym pamiętać, chcąc uniknąć niebotycznych kar za wycinkę drzew. Chwytając za siekierę warto wiedzieć, że bezkarnie i bez wymaganego pozwolenia mogą wyciąć tylko określone rodzaje drzew.

Jakie drzewa i krzewy można wyciąć bez pozwolenia:

  • owocowe na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową i konserwatorską,
  • rosnące na plantacjach,
  • młodsze niż 10 lat,
  • objęte decyzją administracyjną dotyczącą ochrony przeciwpowodziowej, bezpieczeństwa ruchu kolejowego i lotniczego czy nakazem utrzymania urządzeń melioracji wodnej,
  • rosnące w lasach, jednak z zastosowaniem przepisów z ustawy z 28 września 1991 o lasach.

W pozostałych przypadkach należy się liczyć z karami sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 28/05/2012

Zobacz też

Jak się chronić przed meszkami? Sposoby na meszki: jak nie dać się pogryźć? Jak się chronić przed meszkami? Sposoby na meszki: jak nie dać się pogryźć? Meszki to drobne owady, które w okresie wiosenno-letnim są prawdziwym utrapieniem. Żywią się krwią i są w stanie zabić nawet dorosłego konia. Śladami po ukąszeniach meszek są bardzo swędzące bąble i obrzęki. Jak się chronić przed meszkami? Jakie są sposoby na meszki? Przelewy błyskawiczne - czy jest szansa, żeby było taniej? TABELE Express Elixir i Blue Crash Przelewy błyskawiczne - czy jest szansa, żeby było taniej? TABELE Express Elixir i Blue Crash Wszyscy, którzy posiadają konto osobiste z systemem bankowości elektronicznej, z pewnością korzystają z wygodnych przelewów przez Internet. W niektórych sytuacjach – szczególnie jeżeli goni nas czas – warto skorzystać z przelewów błyskawicznych. Problem polega na tym, że mimo tego, iż są one dostępne są na naszym rynku prawie rok (a w przypadku Blue Media nawet 2 lata), to nadal kosztują tyle samo. Kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie? Najbogatsi ludzie świata 2013 Kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie? Najbogatsi ludzie świata 2013 Najbogatszym człowiekiem na świecie jest Bill Gates, twórca Microsoftu. Majątek miliardera wart jest szacunkowo 72,7 mld dolarów. W 2012 roku powiększył się o 10 mld dolarów. Na drugim miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie jest Meksykanin Carlos Slim z majątkiem 72,1 mld dolarów. Trzecim na liscie jest Warren Buffett, czwartym Amancio Ortega, piąty to Ingvar Kampard. Najbogatsi ludzie świata 2013 Kim jest poseł Bartosz Kownacki? Do jakich ugrupowań należał Bartosz Kownacki? [SYLWETKA] Kim jest poseł Bartosz Kownacki? Do jakich ugrupowań należał Bartosz Kownacki? [SYLWETKA] Przeczytaj, kim jest Bartosz Kownacki, polityk i adwokat, członek klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!