Czy od sprzedaży w internecie należy odprowadzić podatek?

W trakcie wiosennych porządków natrafisz na wiele niepotrzebnych rzeczy, z którymi od lat nie potrafisz się rozstać. Aukcje internetowe to doskonały sposób, aby wreszcie się ich pozbyć, a przy okazji dołożyć coś do rodzinnego budżetu. Przeczytaj, kiedy należy rozliczyć się za to z fiskusem.

Urzędu skarbowego nie warto oszukiwać. W Polsce działają już specjalne oddziały, które zajmują się wyłącznie sprzedażą w sieci. Gdy kontrolerzy zauważą, że łamiesz przepisy podatkowe, nałożą na ciebie karę finansową, która może być bardzo dotkliwa.

Kiedy należy płacić podatek za sprzedaż w internecie?

Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej, możesz jednak spokojnie wyprzedawać zawartość swojej szafy czy domowej biblioteki pod warunkiem, że byłeś właścicielem wystawianych na aukcji przedmiotów przez co najmniej 6 miesięcy.

Problem może pojawić się więc wówczas, gdy kupiliśmy daną rzecz, aby następnie sprzedać ją z zyskiem. Wtedy przez urząd skarbowy będziemy już potraktowani jak podatnik VAT. Z takiej transakcji powinniśmy się rozliczyć, dochód z niej wpisując w rocznym zeznaniu PIT.

Oczywiście, jeśli regularnie zarabiasz na sprzedaży towarów na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych, jak Allegro, Świstak czy eBay, powinieneś bezwzględnie założyć działalność gospodarczą. Taką aktywność w internecie łatwo wykryć, a raczej trudno będzie ci wytłumaczyć urzędnikom, że sprzedając tygodniowo kilkaset sztuk nawet używanych rzeczy, nie prowadzisz zorganizowanej działalności.

Kiedy trzeba zapłacić podatek za zakupy w internecie?

Jeśli z kolei kupujesz w sieci, musisz zwrócić uwagę, czy sprzedający jest osobą prywatną, czy prowadzi firmę. Ale spokojnie. To ważne jedynie wtedy, gdy wartość twojego zakupu przekracza 1000 złotych. Jeśli tak, a sprzedający nie ma zarejestrowanej działności gospodarczej, koniecznie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC) – czyli 2% wartości nabytej rzeczy. Masz na to 14 dni od zakończenia transakcji.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Zbrodnie przeciwko naturze – handel zwierzętami pod ochroną. Jak działają grupy zajmujące się walką z tym procederem? Zbrodnie przeciwko naturze – handel zwierzętami pod ochroną. Jak działają grupy zajmujące się walką z tym procederem? Na tajlandzkiej prowincji przestępczość jest wszędzie. Na ogromną skalę szerzy się też handel zwierzętami pod ochroną. Jak działają grupy zajmujące się walką z nielegalnym handlem zwierzętami? Czy udaje im się namierzyć handlarzy i ich bossów i doprowadzić ich przed sąd? Kontuzje na stoku narciarskim – jak im zapobiec? Kontuzje na stoku narciarskim – jak im zapobiec? Narciarstwo to sport wymagający umiejętności technicznych i silnych mięśni. Niejedna osoba o tym zapomina, gdy po miesiącach siedzenia za biurkiem przypina narty na stoku. W rezultacie już pierwszego dnia jazdy może dojść do urazu. Aby mu zapobiec, do sezonu narciarskiego trzeba się przygotować. Kazimierz Czaplicki odszedł z PKW. Kim jest? [KARIERA, RODZINA, ZAROBKI] Kazimierz Czaplicki odszedł z PKW. Kim jest? [KARIERA, RODZINA, ZAROBKI] Kazimierz Czaplicki był sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej. Przez 23 lata pełnił funkcję szefa Krajowego Biura Wyborczego. Złożył dymisję w związku z awarią systemu informatycznego mającego zliczyć głosy wyborców w wyborach samorządowych. Skoki narciarskie. Kim jest Tomasz Byrt? Skoki narciarskie. Kim jest Tomasz Byrt? Skoki narciarskie od kilku lat budzą w Polsce emocje niemal równie silne co piła nożna. Fakt, że poscy zawodnicy od kilkunastu lat należą do elity tej dyscypliny nie pozostaje bez znaczenia. Kiedyś świetlaną przyszłość w skokach narciarskich wróżono Tomaszowi Byrtowi, niestety później wyrzucono go z kadry. Teraz Tomasza wraca, czy ma jeszcze szansę na sukces?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!