Czy od sprzedaży w internecie należy odprowadzić podatek?

W trakcie wiosennych porządków natrafisz na wiele niepotrzebnych rzeczy, z którymi od lat nie potrafisz się rozstać. Aukcje internetowe to doskonały sposób, aby wreszcie się ich pozbyć, a przy okazji dołożyć coś do rodzinnego budżetu. Przeczytaj, kiedy należy rozliczyć się za to z fiskusem.

Urzędu skarbowego nie warto oszukiwać. W Polsce działają już specjalne oddziały, które zajmują się wyłącznie sprzedażą w sieci. Gdy kontrolerzy zauważą, że łamiesz przepisy podatkowe, nałożą na ciebie karę finansową, która może być bardzo dotkliwa.

Kiedy należy płacić podatek za sprzedaż w internecie?

Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej, możesz jednak spokojnie wyprzedawać zawartość swojej szafy czy domowej biblioteki pod warunkiem, że byłeś właścicielem wystawianych na aukcji przedmiotów przez co najmniej 6 miesięcy.

Problem może pojawić się więc wówczas, gdy kupiliśmy daną rzecz, aby następnie sprzedać ją z zyskiem. Wtedy przez urząd skarbowy będziemy już potraktowani jak podatnik VAT. Z takiej transakcji powinniśmy się rozliczyć, dochód z niej wpisując w rocznym zeznaniu PIT.

Oczywiście, jeśli regularnie zarabiasz na sprzedaży towarów na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych, jak Allegro, Świstak czy eBay, powinieneś bezwzględnie założyć działalność gospodarczą. Taką aktywność w internecie łatwo wykryć, a raczej trudno będzie ci wytłumaczyć urzędnikom, że sprzedając tygodniowo kilkaset sztuk nawet używanych rzeczy, nie prowadzisz zorganizowanej działalności.

Kiedy trzeba zapłacić podatek za zakupy w internecie?

Jeśli z kolei kupujesz w sieci, musisz zwrócić uwagę, czy sprzedający jest osobą prywatną, czy prowadzi firmę. Ale spokojnie. To ważne jedynie wtedy, gdy wartość twojego zakupu przekracza 1000 złotych. Jeśli tak, a sprzedający nie ma zarejestrowanej działności gospodarczej, koniecznie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC) – czyli 2% wartości nabytej rzeczy. Masz na to 14 dni od zakończenia transakcji.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/02/2012

Zobacz też

ANDRZEJKI: Jak świętować ANDRZEJKI? W co się bawić? Jak spędzić noc andrzejkową? ANDRZEJKI: Jak świętować ANDRZEJKI? W co się bawić? Jak spędzić noc andrzejkową? Andrzejki to wieczór wróżb i magii. Warto ten czas spędzić w gronie znajomych i dobrze się bawić. A jeśli wśród znajomych mamy Andrzeja - okazja do świętowania jest podwójna! Podpowiadamy, w co bawić się podczas andrzejkowego spotkania. Jakie bawić się w Andrzejki w babskim gronie? ANDRZEJKI i WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: Jak wróżyć w Andrzejki? Andrzejkowe wróżby POMYSŁY ANDRZEJKI i WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: Jak wróżyć w Andrzejki? Andrzejkowe wróżby POMYSŁY Andrzejki zbliżają się wielkimi krokami! Zobaczcie, jak można bawić się w dniu świętego Andrzeja. W polskiej tradycji przyjęło się, że najlepszą opcją zabawy tego dnia są... wróżby! Wróżby andrzejkowe, od początku miały na celu, jak dziewczęta mają poznać kandydata na męża.Jak wywróżyć zamążpójście WRÓŻBY NA ANDRZEJKI. Jakie znacie WRÓŻBY ANDRZEJKOWE? Jak WRÓŻYĆ W ANDRZEJKI? WRÓŻBY NA ANDRZEJKI. Jakie znacie WRÓŻBY ANDRZEJKOWE? Jak WRÓŻYĆ W ANDRZEJKI? Andrzejki zbliżają się wielkimi krokami - będziemy je obchodzić w nocy z 29 na 30 listopada. To najlepsza okazja, żeby poznać swoją przyszłość. A jak to zrobić? To proste - wystarczy powróżyć! Jakie są wróżby andrzejkowe? Jakie fajne wróżby na Andrzejki w szkole ? ANDRZEJKI I WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: symbolika wróżb andrzejkowych. Jak wróżyć? ANDRZEJKI I WRÓŻBY ANDRZEJKOWE: symbolika wróżb andrzejkowych. Jak wróżyć? Andrzejki to przede wszystkim okazja do spędzenia wieczoru nieco inaczej niz zwykle. Można umówić się z przyjaciółkami na wróżenie w babskim gronie. Niektóre wróżby andrzejkowe nie wymagają wielu przygotowań i są bardzo proste! Mówimy jaka jest symbolika wróżb andrzejkowych. Jak wróżyć z okazji nadchodzących Andrzejek?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!