Czy obiektywy fotograficzne mogą być radioaktywne?

To brzmi niewiarygodnie, ale jest całkowitą prawdą: szkła obiektywów fotograficznych mogą mieć w swoim składzie pierwiastki promieniotwórcze! Mówimy, jak to możliwe i czy należy się tego obawiać.

Uspokajamy od razu, że po pierwsze chodzi o obiektywy produkowane kilkadziesiąt lat temu, a po drugie zawartość pierwiastków promieniotwórczych jest śladowa, niezagrażająca człowiekowi. Wiele obiektywów produkowanych od lat 40. do 70. może na mierniku radioaktywności dać pozytywne odczyty.

>>> Kupujemy APARAT FOTOGRAFICZNY. Co wybrać lustrzankę, hybrydę, czy małpę? [KLIKNIJ]

Wynika to przede wszystkim z zastosowania do produkcji szkieł optycznych tlenku toru oraz – w mniejszym zakresie – tlenku lantanu. Ten ostatni jest 10 000 razy mniej radioaktywny niż tor. W przypadku toru ostrożność trzeba zachować wyłącznie w przypadku, gdyby pokryty nim był okular aparatu – wtedy ciągle zbliżałaby się do niego źrenica oka i byłaby narażona na zbyt dużą dawkę promieniowania. To się jednak w praktyce nie zdarza, tor stosowano tylko w soczewkach obiektywów. Charakterystycznym objawem obecności tego pierwiastka jest brązowienie szkieł obiektywu po jakimś czasie użytkowania.

Dlaczego w ogóle stosuje się takie substancje?

Chodzi o ich właściwości fizyczno-optyczne pozwalające na zminimalizowanie wad szkieł fotograficznych takich jak aberracja chromatyczna (kolorowa obwódka widziana na granicach kontrastowych obszarów fotografowanych obiektów i powodująca pogorszenie ostrości).

Sprawa może zainteresować także polskich użytkowników starych aparatów produkcji ZSRR. Jeśli wasz sprzęt to popularny Fed (Фед) lub Zorki (Зоркий), jest duża szansa, że macie zamontowany obiektyw Industar (Индустар) I-61 (И-61), a jeśli na dodatek obiektyw ma w nazwie literki L/D (л/д), możecie być pewni, że szkła wykonano z domieszką tlenku lantanu – pierwiastka, którego izotopy są promieniotwórcze. Nie ma jednak żadnych powodów do obaw: lantan w dawkach zastosowanych w szkłach optycznych, nawet jeśli emituje jakieś promieniowanie - jest ono nieszkodliwe.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!