Czy kapłan może być ojcem? Czy ksiądz katolicki może mieć dzieci?

Kościół rzymskokatolicki zabrania duchownym zawierania małżeństw, nakazuje żyć w celibacie, a co za tym idzie zakazuje posiadania potomstwa. Ale ksiądz też człowiek i różnie z tym życiem w czystości u niego bywa. I gdy ksiądz spłodzi dziecię, to kościół też dość tolerancyjnie podchodzi do przypadku. Jak kościół reaguje na potomstwo księży?

Co grozi księdzu, który zgrzeszył i ma potomstwo?

Choć kościół zabrania księżom płodzić dzieci, to jednak nie wyklucza tego, że kapłan może być ojcem. I jak tłumaczy ks. Piotr Kroczek z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, autor artykułu „ Skutki kanoniczne i cywilne biologicznego ojcostwa duchownych " - Jedynie okoliczności, w jakich dochodzi do poczęcia dziecka, zawsze są grzechem.

Dlatego w kościele każdy życiowy przypadek analizuje się. Kary dla księży, którzy ulegną pokusie po raz pierwszy, nie są takie straszne. Prawo kanoniczne po ludzku podchodzi do sprawy i jeśli kapłan ulegnie erotycznej pokusie ten jeden raz i przyzna się, to biskup grzech wybacza. Gorzej bywa, jeśli się seks powtórzy.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Jak prawidłowo korzystać z publicznego basenu? Kiedy i jak się myć pod prysznicem i dlaczego trzeba to robić? Jak prawidłowo korzystać z publicznego basenu? Kiedy i jak się myć pod prysznicem i dlaczego trzeba to robić? Zasady korzystania z basenów publicznych nie dla wszystkich są jasne. Najwięcej kontrowersji budzi nagość w przebieralni. Nagie ciała pań w wieku średnim i starszych rzekomo ranią estetyczne uczucia młodszych i tych całkiem małych. Konieczność rozbierania się pod prysznicem też jest dyskusyjna... Mówimy, dlaczego na basenie publicznym należy korzystać z prysznica, a także ile razy i jak to robić Jak założyć KONTO NA FACEBOOKU? Poradnik KROK PO KROKU Jak założyć KONTO NA FACEBOOKU? Poradnik KROK PO KROKU Jeśli jeszcze nie masz konta na Facebooku, największym portalu społecznościowym na świecie, czas to zmienić! Do założenia profilu na Facebooku potrzebnych jest zaledwie kilka minut, założenie konta jest darmowe, a posiadanie konta w serwisie jest nie tylko modne, ale czasem okazuje się też bardzo praktyczne. Jak leczyć ŚWIERZB U KOTA W USZACH? Objawy i leczenie kociego świerzbu Jak leczyć ŚWIERZB U KOTA W USZACH? Objawy i leczenie kociego świerzbu Świerzb rozwija się w miejscach ciepłych i wilgotnych z ograniczonym dostępem powietrza. Najczęściej są to uszy, ale czasem atakuje inne części ciała zwierzęcia. Mówimy, jakie są objawy świerzbu u kota w uszach i jak leczyć tę chorobę. Kiedy WYMIENIAĆ OPONY NA ZIMOWE? Kiedy zakładać opony zimowe? Kiedy WYMIENIAĆ OPONY NA ZIMOWE? Kiedy zakładać opony zimowe? Późna jesień to w Polsce okres wymiany opon z letnich na zimowe. Warto obserwować temperatury, by zmienić opony w samą porę. Gapiostwo może sporo kosztować. Kiedy zakładać opony zimowe?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!