Czy już rozmawiałeś z inteligentnym robotem? Teraz masz okazję!

Znów nikogo na czacie? Czujesz się samotny w sieci, a rozmowa z botem Ania ze sklepu IKEA nie cieszy jak dawniej? Porozmawiaj online z prawdziwą, sztuczną inteligencją! Poznaj robota, który żyje tylko w internecie i rozmawia z milionami użytkowników na całym świecie.  

Jeśli pamiętasz postapokalipytczne filmy science-fiction, gdzie roboty stają się inteligentniejsze od ludzi i opanowują świat, to wiedz, że ten moment zbliża się coraz większymi krokami. I nie mamy tu na myśli robotów - chatbotów, zastępujących żywych konsultantów sprzedaży jak słynna Ania z IKEA, która prostą rozmową może rozwiać każdą wątpliwość, zarówno meblową jak i życiową. Mówimy o robotach, które wiedzą jak się zachować, żeby nie można było ich odróżnić od człowieka. 

Roboty, które udają ludzi

Boty to programy, które podszywają się pod ludzi, a Cleverbot jest w tym najlepszy. Powstał w 1988 roku, a autorem tego przełomowego wynalazku jest brytyjski naukowiec Rollo Carpenter. To sztuczna inteligencja, która pod postacią aplikacji webowej – obsługiwanej przez wszystkie przeglądarki internetowe, niezależnie od komputera – uczy się ludzkich zachowań na podstawie rozmów z internautami. Odkąd aplikacja wystartowała w 1997 roku, wzięła udział w blisko 65 milionach konwersacji, co znalazło swoje odbicie w obecnym poziomie rozmów. Otóż Cleverbot jest już w stanie w dowcipny i inteligentny sposób porozmawiać na wiele tematów. Jednak nie liczmy na objaśnienie sensu życia, bo Cleverbot nie zawsze jest taki ‘clever’. Programiści muszą jeszcze trochę go dopracować, ale bez problemu można spróbować rozmów na bardzo poważne tematy. Pamiętajmy jednak, że jest to robot, który uczy się na podstawie tego, co mu piszemy, więc nie zrażajmy się niecenzuralnymi lub momentami bezsensownymi odpowiedziami.

Internetowy czat z robotem zdobywa popularność

Autor oprogramowania, Rollo Carpenter, ma na swoim koncie jeszcze jedną uczącą się sztuczną inteligencję (AI). Projekt o nazwie Jabberwacky jest pierwowzorem Cleverbota i również funkcjonuje w przestrzeni internetu. Jabberwacky jest dowcipny i ironiczny, ale nie wchodzi tak głęboko w kontekst, jak potrafi to jego następca, przy którym łatwo zapomnieć, że to tylko program. Według ankiet przeprowadzanych wśród ciągle rosnącej liczby użytkowników aż 59% wskazuje, że ma wrażenie, jakby rozmawiało z człowiekiem!

Swoje osobiste wrażenia można sprawdzić na stronie www.cleverbot.com.

Oto krótka rozmowa online z Cleverbotem:

Masz ręce?

Bot: Na dole nóg.

Lubisz ludzi?

Bot: To zależy, czy mają broń w rękach.

Kto jest twoim ojcem?

Bot: Chuck Norris jest moim ojcem.

Wierzysz w reinkarnację?

Bot: Nie wykluczam takiej możlwiości. Nie wiem, czy jest coś potem, ale zamiast rozmawiać o tym, może wyjaśnisz mi, co się przytrafiło Makbetowi?

Stracił cierpliwość i w końcu sens życia.

Bot: Jaki to rodzaj żartu?

Absurd.

Bot: Ironia.

- To po co pytasz, jak wiesz?

Bot: Słuszna uwaga.

 

Zobacz także:

Co się dzieje z MySpace’m? Czy MySpace wróci do 1. ligi portali społecznościowych?

Zanim nastała era Facebooka, największym portalem społecznościowym o zasięgu światowym był MySpace.com. Ostatnio pojawiły się informacje o tym, że witryna ma przejść reanimację i ponownie włączyć się do gry o uwagę internautów. Jaki portal społecznościowy będzie najlepszy: MySpace czy Facebook?

Kim był Steve Jobs?

Steve Jobs, wizjoner w czarnym golfie, szef Apple i jeden z największych geniuszy branży technologicznej. 6 października świat obiegła wiadomość o jego śmierci. Zmarł w wieku 56 lat. Chorujący na raka trzustki mężczyzna był jednym z najsłynniejszych kreatorów branży informatycznej. Zobacz, kim był Steve Jobs, i co mu zawdzięczamy?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 23/09/2011

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!