Czy istnieje aplikacja na iPhone dla osób niewidomych?

Telefony, ze względów oczywistych, wydają się urządzeniami przeznaczonymi tylko dla osób widzących. Jednak iPhone postanowił wyciągnąć rękę do ludzi niewidomych, bądź widzących bardzo źle. Jak nazywa się taka aplikacja i jak działa? Mówimy wszystko o aplikacji dla niewidomych na iPhone'a.

Jak nazywa się aplikacja na iPhone dla niewidomych?

Aplikacja SpecialPhone pozwala korzystać z iPhone'a osobom niewidomym, bądź tym które bardzo źle widzą. Za jej pomocą korzystający może ustawić sobie listę kontaktów, do których będzie mógł zadzwonić poprzez potrząsanie telefonem. Niestety, ten program ma jedną wadę - do wyboru jest tylko sześć kontaktów. Jednak patrząc na sposób, w jaki obsługuje się SpecialPhone, taka decyzja twórców wydaje się całkiem rozsądna.

Jak działa SpecialPhone?

Jak już powiedzieliśmy, aby wybrać kontakt, do którego chcemy zadzwonić, wystarczy potrząsnąć telefonem. Pierwsza osoba z listy kontaktów, to jedno potrząśnięcie telefonem. Dwa potrząśnięcia to druga osoba, trzy to trzecia i tak do sześciu. Oczywistym wydaje się, że osoba niewidoma nigdy nie może być pewna, że potrząsnęła odpowiednią ilość razy telefonem. O tym również pomyśleli twórcy. Dlatego po zakończeniu "trzęsienia telefonu", iPhone "mówi" który kontakt wybieramy (oczywiście odpowiednio wcześniej musimy nagrać nazwy).

Jakie wady ma SpecialPhone?

Złośliwcy często znajdują wady różnych aplikacji. Nie inaczej jest w sytuacji SpecialPhone. Niektórzy, jak to mamy w zwyczaju, wytykają że program jest płatny - dlaczego ludzie niewidomi mają płacić dodatkowe pieniądze, by mogli korzystać z telefonu, który sam nie jest najtańszy? Jednak z drugiej strony, to tylko 3$, więc wcale nie dużo. Problemem wydaje się również fakt, że za pobranie, instalację i ustawienie kontaktów odpowiedzialność musi wziąć osoba widząca. Wydaje się jednak wręcz oczywistym, że osoba niewidoma nie stworzy nowego kontaktu osobiście, nawet na telefonie tradycyjnym, posiadającym klawiaturę. A do aplikacji SpecialPhone potrzebna jest pomoc tylko na samym początku.

Wbudowana pomoc dla niewidomych

Oprócz twórców SpecialPhone, rękę do niewidomych wyciągają sami twórcy iPhone'a. Model tego telefonu oznaczony cyferką 4 może być sterowany głosem. iPhone 4 ma wbudowaną funkcję voice-over, która pozwala urządzeniu odczytywanie komunikatów i elementów menu, wyświetlanych aktualnie na ekranie telefonu. Można również pójść śladami Victora Tsarana, muzyka, który chcąc korzystać w pełni ze swojego iPhone'a, podłączył do niego czytnik Braille'a (dzięki Bluetooth). 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!