Człowiek z żelaza na Festiwalu w Cannes

Film Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza" po cyfrowej rekonstrukcji, zostanie zademonstrowany w Cannes na 70. Międzynarodowym Festiwalu w Cannes. Pokaz odbędzie się 21 maja, w niedzielę.
Zdjęcie z artykułu: Człowiek z żelaza na Festiwalu w Cannes
Człowiek z żelaza na Festiwalu w Cannesźródło:Screen z YouTube

Festiwal Filmowy w Cannes

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, we Francji odbywa się od roku 1946 i jest jednym z najważniejszych festiwalów filmowych na świecie. Przyjeżdżają na niego aktorzy, reżyserzy, dziennikarze, producenci filmowi, a twórcy przedstawiają cyfrowo zrekonstruowane arcydzieła filmowe. Przyznawane są różne nagrody, w zależności od kategorii, takie jak: Grand Prix, Złota Kamera, Fipresci czy nagroda za całokształt twórczości. Najbardziej wyczekiwaną jest jednak Złota Palma za najlepszy film fabularny, która często porównywana jest z Oscarami. W 1981 roku Złotą Palmę otrzymał Andrzej Wajda za dramat obyczajowy Człowiek z żelaza.

Człowiek z żelaza

Akcja Człowieka z żelaza toczy się w roku 1980, kiedy to w Stoczni Gdańskiej wybucha strajk robotników. Redaktor Winkel dostaje za zadanie, zrealizować reportaż, który skompromituje jednego z działaczy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - Tomczyka. Winkiel, próbując się przedostać przez bramę stoczni, spotyka dawnego znajomego Dzidka, któremu wcześniej załatwił pracę w telewizji. Okazuje się, że Tomczyk jest jego kolegą ze studiów. Winkel, chcąc dostać przepustkę, aby wejść na teren stoczni, udaje się do Wiesławy Hulewicz. Dowiaduje się tam, że ojciec Tomczyka - Birkut, który nie pozwolił synowi na uczestnictwo w protestach studenckich w 1968 roku, zmarł. Tomczyk zaś, ożenił się z Agnieszką, która pracowała nad filmem o Birkucie w 1976 roku. Winkel odwiedza ją w areszcie, do którego trafiła, popierając strajk. Kobieta przekonuje Winkla o słuszności protestów i za jej namową dziennikarz decyduje się nie kręcić materiału. Ostatecznie zostaje podpisane porozumienia z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym.

Człowiek z żelaza na festiwalu w Cannes

W 1981 roku na festiwalu w Cannes, Człowiek z żelaza zdobył pierwszą w historii polskiej kinematografii Złotą Palmę. Andrzej Wajda wspominał, że kazano mu usunąć sceny, które w złym świetle przedstawiały milicję oraz rządzących, a szczególny nacisk cenzorzy kładli na fragmenty dotyczące grudnia 1970 roku. Film otrzymał również nominację do Oscara w kategorii: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, zostanie ponownie zaprezentowany, ale po rekonstrukcji cyfrowej. Pokaz odbędzie się 21 maja, w niedzielę. Gościem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes będzie Lech Wałęsa.

Redakcja 19/05/2017

Zobacz też

Oczko wodne - jak o nie dbać? Oczko wodne - jak o nie dbać? Woda w ogrodzie wzbogaca jego architekturę, nawilża powietrze, a jej szmer pomaga nam się zrelaksować. Pielęgnacja oczka wodnego wymaga jednak sporo pracy. Ułatwią ją specjalistyczne narzędzia i wnikliwa obserwacja wody. Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie? Grill ogrodowy - jaki wybrać? Grill gazowy czy węglowy - który lepszy? Grill ogrodowy - jaki wybrać? Grill gazowy czy węglowy - który lepszy? Wspólne grillowanie stało się już rytuałem towarzyskim – nie ma nic przyjemniejszego w letnie popołudnie niż biesiada przy grillu pełnym aromatycznych mięs i warzyw. Zobacz, jak dopasować grill do potrzeb i który wybrać: gazowy czy węglowy. Mężczyźni, których nie warto znać. Jakich mężczyzn unikać? Mężczyźni, których nie warto znać. Jakich mężczyzn unikać? Pomysł na udane życie? Znaleźć sobie odpowiedniego mężczyznę! Proste? Niby proste. Nie sposób tylko zrozumieć, dlaczego kobiety – pomimo przemian, jakie nastąpiły choćby w ostatnich kilkudziesięciu latach – nadal uparcie twierdzą, że o ich wartości decyduje fakt „posiadania”, a niekiedy też posiadania mężczyzny. Nie każdego jednak warto mieć, a nawet są tacy, których trzeba unikać. Mówimy, jakich mężczyzn nie warto znać! Kobiety, których nie warto znać. Jakich kobiet unikać? Kobiety, których nie warto znać. Jakich kobiet unikać? Pomysł na udane życie? Znaleźć sobie odpowiednią kobietę! Proste? Niby proste. Nie sposób jednak zrozumieć, dlaczego mężczyźni – od wieków uprzywilejowani w sprawach męsko-damskich – żyją w przekonaniu, że to oni wybierają kobietę? Zapominają o pewnym drobiazgu: że wybierają kobietę, która już ich wybrała! Nie każdą kobietę jednak warto mieć przy sobie, niektórych nawet trzeba unikać. Mówimy, jakich kobieta nie warto znać.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!