Człowiek z żelaza na Festiwalu w Cannes

Film Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza" po cyfrowej rekonstrukcji, zostanie zademonstrowany w Cannes na 70. Międzynarodowym Festiwalu w Cannes. Pokaz odbędzie się 21 maja, w niedzielę.
Zdjęcie z artykułu: Człowiek z żelaza na Festiwalu w Cannes
Człowiek z żelaza na Festiwalu w Cannesźródło:Screen z YouTube

Festiwal Filmowy w Cannes

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, we Francji odbywa się od roku 1946 i jest jednym z najważniejszych festiwalów filmowych na świecie. Przyjeżdżają na niego aktorzy, reżyserzy, dziennikarze, producenci filmowi, a twórcy przedstawiają cyfrowo zrekonstruowane arcydzieła filmowe. Przyznawane są różne nagrody, w zależności od kategorii, takie jak: Grand Prix, Złota Kamera, Fipresci czy nagroda za całokształt twórczości. Najbardziej wyczekiwaną jest jednak Złota Palma za najlepszy film fabularny, która często porównywana jest z Oscarami. W 1981 roku Złotą Palmę otrzymał Andrzej Wajda za dramat obyczajowy Człowiek z żelaza.

Człowiek z żelaza

Akcja Człowieka z żelaza toczy się w roku 1980, kiedy to w Stoczni Gdańskiej wybucha strajk robotników. Redaktor Winkel dostaje za zadanie, zrealizować reportaż, który skompromituje jednego z działaczy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - Tomczyka. Winkiel, próbując się przedostać przez bramę stoczni, spotyka dawnego znajomego Dzidka, któremu wcześniej załatwił pracę w telewizji. Okazuje się, że Tomczyk jest jego kolegą ze studiów. Winkel, chcąc dostać przepustkę, aby wejść na teren stoczni, udaje się do Wiesławy Hulewicz. Dowiaduje się tam, że ojciec Tomczyka - Birkut, który nie pozwolił synowi na uczestnictwo w protestach studenckich w 1968 roku, zmarł. Tomczyk zaś, ożenił się z Agnieszką, która pracowała nad filmem o Birkucie w 1976 roku. Winkel odwiedza ją w areszcie, do którego trafiła, popierając strajk. Kobieta przekonuje Winkla o słuszności protestów i za jej namową dziennikarz decyduje się nie kręcić materiału. Ostatecznie zostaje podpisane porozumienia z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym.

Człowiek z żelaza na festiwalu w Cannes

W 1981 roku na festiwalu w Cannes, Człowiek z żelaza zdobył pierwszą w historii polskiej kinematografii Złotą Palmę. Andrzej Wajda wspominał, że kazano mu usunąć sceny, które w złym świetle przedstawiały milicję oraz rządzących, a szczególny nacisk cenzorzy kładli na fragmenty dotyczące grudnia 1970 roku. Film otrzymał również nominację do Oscara w kategorii: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, zostanie ponownie zaprezentowany, ale po rekonstrukcji cyfrowej. Pokaz odbędzie się 21 maja, w niedzielę. Gościem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes będzie Lech Wałęsa.

Redakcja 19/05/2017

Zobacz też

Jak I wojna światowa odmieniła strategię i uzbrojenie? WIDEO, ZDJĘCIA ARCHIWALNE Jak I wojna światowa odmieniła strategię i uzbrojenie? WIDEO, ZDJĘCIA ARCHIWALNE Twórcy dokumentalnej miniserii „Pierwsza nowoczesna wojna” ukazują historię pierwszej wojny światowej, koncentrując się na uzbrojeniu, które weszło do użycia podczas tego konfliktu. Nowoczesne rodzaje broni, takie jak czołgi i łodzie podwodne czy broń chemiczna, odmieniły również strategię i taktykę wojenną. Poznamy twórców tych śmiercionośnych wynalazków, a także zastosowanie nowej broni na polu bitwy. W programie wypowiadają się eksperci, prezentowane są archiwalne dokumenty oraz rekonstrukcje. Robert Redford, jakiego nie znasz. Malarz, twórca ośrodka narciarskiego, promotor kina niezależnego Robert Redford, jakiego nie znasz. Malarz, twórca ośrodka narciarskiego, promotor kina niezależnego Nim Robert Redford rozpoczął studia aktorskie w nowojorskiej American Academy of Dramatic Arts, w The Pratt Institute of Art szlifował swój talent... malarski! Co jeszcze warto wiedzieć o tym słynnym amerykańskim aktorze, reżyserze i producencie filmowym? Bagażnik prezentów dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka! WIDEO Bagażnik prezentów dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka! WIDEO Czerwony samochód, broda, okulary, siwe włosy i… turkusowa czapka w kolorze FOKUS TV – do tego bagażnik wypchany prezentami. To wystarczy aby na twarzach podopiecznych Centrum Zdrowia Dziecka choć na moment zagościł uśmiech. W ramach mikołajkowej akcji serwisu fokus.tv publikujemy specjalny odcinek programu motoryzacyjnego „Na pełnym baku”. Jego prowadzący, Kuba Marcinowicz po drobnej metamorfozie zmienił się w św. Mikołaja, który w swoich 140-konnych czerwonych saniach, razem z grupą elfów zawiózł prezenty dla dzieci z warszawskiego szpitala. „Na pełnym baku” w Centrum Zdrowia Dziecka. Specjalny odcinek programu motoryzacyjnego „Na pełnym baku” w Centrum Zdrowia Dziecka. Specjalny odcinek programu motoryzacyjnego Już 6 grudnia w serwisie fokus.tv specjalny, mikołajkowy odcinek programu motoryzacyjnego „Na pełnym baku”. Tym razem jego prowadzący, Kuba Marcinowicz nie będzie testował żadnego samochodu. Po delikatnej metamorfozie zmieni się w św. Mikołaja, który w swoich 140-konnych czerwonych saniach, razem z grupą elfów zawiezie prezenty dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!