Człowiek ryba. Jak długo można wytrzymać pod wodą na jednym oddechu?

Czy udało wam się kiedyś wstrzymać oddech na dłużej 22 minuty? Myślicie, że to niemożliwe? Czterokrotny mistrz freedivingu Stig Åvall Severinsen udowodni wam, że się mylicie!
Film dokumentalny Człowiek ryba  pokazuje nam próbę bicia rekordu we freedivingu. Co to jest freediving? To schodzenie pod wodę bez sprzętu, na jednym oddechu. Czterokrotny mistrz świata w tej dyscyplinie sportu Stig Åvall Severinsen podejmuje wyzwanie pobicia trzech rekordów świata w lodowato zimnych wodach skutego lodem jeziora na Grenlandii.

W pierwszej próbie pływak zamierza zejść pod wodę ubrany w piankę i z monopłetwą - pojedynczą płetwą mocowaną do obu stóp jednocześnie. W drugim zejściu zanurzy się pod lodowatą wodą w samych kąpielówkach. Trzecie wyzwanie będzie najtrudniejsze. Severinsen chce nie tylko wejść pod lustro wody, ale także zanurkować pod lodem. Będzie tym samym pierwszym freediverem, który tego dokona.

W drugim odcinku programu zobaczymy, jak Stig dokonuje tego, co mogłoby wydawać się niemożliwe. Nurek zamierza pozostać pod wodą przez ponad 22 minuty, bijąc tym samym rekord świata. Jak słynny freediver przygotowuje się do tego typu ekstremalnych wyczynów? Wraz ze Stigiem wyprawimy się na Kubę, gdzie nurek będzie pracował ze swoim umysłem - w tak ekstremalnej dyscyplinie to właśnie psychika może okazać się największym wrogiem zawodników. Zobaczymy, jak utytułowany nurek uczy się sprawowania kontroli nad umysłem i emocjami, w szczególności strachem. Stig będzie pływał z rekinami i krokodylami, a także uprawiał jogę i medytację. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem?

Film dokumentalny Człowiek ryba na antenie FOKUS TV lub na www.fokus.tv/player w niedzielę o 11:55
 

Redakcja 16/12/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!