Człowiek od środka, część 2. Sean pamięta wszystkie fakty ze swojego życia. Jak to możliwe?

Fakty i dane na temat funkcjonowania naszego organizmu mogą wprawiać w zdumienie. Oglądając drugi odcinek dwuczęściowego programu „Człowiek od środka" dowiecie się, jak działa mózg, jak to się dzieje, że wprawia w ruch kości i mięśnie i jak radzi sobie z otaczającym każdego człowieka chaosem informacyjnym.
Jak działa mózg? Jeżeli chodzi o siłę i sprawność mięśni, tancerze baletowi plasują się bez wątpienia w czołówce wśród najbardziej wysportowanych ludzi na świecie. Ale 640 mięśni i 206 kości, którymi dysponuje każdy z nich nie mogłoby spełniać ich życzeń i wykonywać zadań, gdyby nie centrum dowodzenia każdego organizmu ludzkiego i najważniejsza część ludzkiego ciała – mózg. Organ ten zbudowany jest z białka i tłuszczu, tworzy go 100 miliardów komórek. Choć nie jest zbyt duży, pochłania aż 20 procent energii zużywanej przez cały organizm. Jego budowa i stopień skomplikowania zadań, które wykonuje mogą budzić zdziwienie.

W drugiej części programu „Człowiek od środka" przyjrzymy się grupie tancerzy z Filadelfii, którzy pomogą nam zrozumieć, jak mózg zarządza poszczególnymi mięśniami, kośćmi i całym organizmem. Poznamy też Seana Conlona, obdarzonego hipermnezją – wybitną pamięcią autobiograficzną, dzięki której zapamiętuje i w sposób nieograniczony odtwarza wspomnienia z przeszłości. Zapamiętuje wszystko, co mu się przydarzyło, łącznie z najmniej istotnymi szczegółami, takimi, jak daty czy pogoda. Zdolność tą w Stanach Zjednoczonych stwierdzono u około 20 osób.

Kolejną bohaterką programu będzie malarka Carol Steen obdarzona synestezją. Jej zmysły – wzrok, słuch, węch są ściśle połączone, dzięki czemu artystka „widzi" dźwięki i „słyszy" kolory. Czy naukowcom badającym, jak funkcjonują mózgi dwójki obdarzonych tymi nietypowymi zdolnościami ludzi, uda się zrozumieć, jak działa pamięć oraz jak w mózgu przetwarzane są dane, dostarczane przez zmysły?

Redakcja 18/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!