Człowiek od środka, część 1 – wojna z mikrobami, sztuczna skóra i bioniczna ręka

W ludzkim organizmie żyje niewyobrażalnie duża liczba bakterii - zarówno tych przyjaznych, jak i groźnych dla życia. Szacuje się, że jest ich 10 razy więcej niż wynosi liczba wszystkich komórek ciała! Oglądając pierwszy odcinek programu „Człowiek od środka" dowiemy się m.in., jak organizm radzi sobie z niebezpiecznymi mikroorganizmami, zobaczymy, jak działa bioniczna proteza ręki, a także, jakie zastosowanie w leczeniu poparzeń ma sztuczna skóra.
Organizm ludzki toczy nieustającą batalię z mikroorganizmami, które zewsząd go atakują. Miliony bakterii, pasożytów, wirusów i toksyn wdzierają się do wnętrza ciała m.in. przez usta, nos, miejsca, które uległy oparzeniom, rany, czy nawet najdrobniejsze zadrapania. W ludzkim organizmie żyje niewyobrażalnie duża liczby bakterii - zarówno przyjaznych, jak i niebezpiecznych. Szacuje się, że jest ich 10 razy więcej niż wynosi liczba wszystkich komórek ciała! Nie wszystkie mikroorganizmy są naszymi przyjaciółmi. Niektóre mogą zabić.

Jak mogą być one groźne dowiemy się z opowieści Douga Murphy'ego, który padł ofiarą groźnej choroby zwanej martwiczym zapaleniem powięzi - ostrego zakażenia podskórnej tkanki łącznej. Schorzenie to bardzo często kończy się śmiercią pacjenta, a jednym z czynników mogących je wywołać jest bakteria, która żyje w jamie ustnej każdego z nas.

W programie poznamy także między innymi Joe Deslauriersa, który, po tym, jak w wypadku stracił rękę, uczy się posługiwać nowoczesną bioniczną protezą. Jej wyjątkowość polega na tym, że kontrolowana jest bezpośrednio przez mózg.

Kolejnym bohaterem programu będzie Norman, którego ciało uległo rozległym poparzeniom - mężczyzna otrzyma sztuczną skórę.

Z programu dowiemy się także, jakie pasożyty żyją w naszych włosach. Czy wiecie, że mikroskopijne organizmy mogą zagnieździć się nawet na rzęsach?


 

Redakcja 11/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!