Człowiek bez wody - jak długo może przeżyć?

Człowiek może żyć bez wody maksymalnie tydzień. Jednak objawy odwodnienia organizmu mogą wystąpić już po kilkunastu godzinach od przyjęcia ostatniej porcji płynu.
Zdjęcie z artykułu: Człowiek bez wody - jak długo może przeżyć?
Czy człowiek może wytrzymać bez wody?źródło:pixabay.com/ eLaba

Człowiek bez wody może żyć maksymalnie tydzień. W tym okresie czerpie wodę sam z siebie, a gdy je zabraknie, to człowiek umiera.

Uczucie pragnienia

Choć bez nawodnienia organizm ludzki może wytrzymać 7 dni, to pierwsze objawy odwodnienia mogą pojawić się już po kilkunastu godzinach od ostatniego przyjęcia płynu. Pierwszym sygnałem braku wody w organizmie jest uczucie pragnienia. W upalny dzień taka sytuacja może nastąpić bardzo szybko, bo dużo wody wyparuje z organizmu wraz z potem. Jednak gdy uczucia pragnienia nie zaspokoimy przez kolejne godziny, a później dni, to będzie już tylko gorzej.

Proces odwodnienia

Człowiek, który nie przyjmuje wody, bardzo szybko traci na masie ciała. W początkowej fazie odwodnienia pojawia się silne zmęczenie, ból głowy, suchość w ustach, pojawia się przyspieszony oddech. Później usta zaczynają mocno pierzchnąć, skóra traci elastyczność, pojawiają się bóle mięśni i stawów. W ostatnim stadium dochodzą drgawki, silny obrzęk języka, utrata możliwości mówienia, a w końcu utrata przytomności i śmierć. Taki proces odwodnienia przebiega bardzo szybko. U słabszego organizmu śmiertelnie niebezpieczny proces może trwać tylko 4 dni, a u silniejszego około 7 dni.

Redakcja 21/04/2017

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!