Czesław Niemen - kim był, co osiągnął, RODZINA, PRAWDZIWE IMIĘ I NAZWISKO

Czesław Niemen - legenda krajowej sceny muzycznej, autor piosenki "Dziwny jest ten świat", jednego z najważniejszych utworów polskiej fonografii. Kim był Czesław Niemen? Jak wyglądało jego życie prywatne i zawodowe?

Czesław Niemen, czyli tak naprawdę Czesław Juliusz Wydrzycki urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach (obecnie miejscowość na terenie Białorusi). Swoją przygodę z muzyką młody Czesław rozpoczął już za czasów szkolnych - grał w szkolnym zespole oraz śpiewał w kościelnym chórze. Do szkoły muzycznej młody muzyk uczęszczał jedynie przez rok - później został z niej wyrzucony. Na dobre edukację muzyczną Czesław rozpoczął dopiero po przesiedleniu do Polski w 1958 roku (średnia szkoła muzyczna w Gdańsku).

Czesław Niemen prywatnie - żony Niemena

W swoich pierwszych latach po przesiedleniu Czesław występował w studenckich teatrach, kabaretach i klubach śpiewając po hiszpańsku i polsku piosenki latynoamerykańskie, akompaniując sobie na gitarze. W 1958 ożenił się z pielęgniarką Marią Klauzunik, z którą miał córkę Marię, jednak para ostatecznie rozwiodła się w 1971. Powodem rozwodu była modelka i malarka Małgorzata Krzewińska, która ostatecznie została jego drugą żoną (para doczekała się dwóch córek Natalii i Eleonory).

>>> Natalia Niemen - kim jest? Co osiągnęła? Co zaśpiewała w Opolu? [KLIKNIJ]

Na pierwszy muzyczny sukces artysta musiał czekać kilka lat. Zauważono go 1962 roku na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Czesław początkowo swoją karierę związał z zespołem Czerwono-Czarni, jednak zdecydowanie dłużej występował jako wokalista z Niebiesko-Czarnymi, z którymi to wydał nawet małą płytę. Z tym zespołem wystąpił także w 1963 roku w słynnej paryskiej sali Olympia. Po tym sukcesie za namową żony Franciszka Walickiego Czesławy, artysta zaczął posługiwać się pseudonimem artystycznym Niemen, później zaś już oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki.

>>> Sen o Warszawie Czesława Niemena odegrany z ratusza: DLACZEGO? VIDEO [KLIKNIJ]

Mimo wielu sukcesów i kilku zagranicznych tras kocertowych Niemen oficjalnie opuścił zespół Niebiesko-Czarni w listopadzie 1965, a od sierpnia 1966 rozpoczął współpracę z zespołem Akwarele. Rok później 25 czerwca 1967 Niemen wystąpił z piosenką "Dziwny jest ten świat" na festiwalu w Opolu, która podbiła serca publiczność i jury. Od tamtej pory utwór ten jest jednym z najważniejszych w historii polskiej muzyki. 

Kolejane lata, aż do roku 2001, to kolejne zmiany zespołów i poszukiwania muzycznych inspiracji. Niemen w swojej twórczości ocierał się o różne muzyczne gatunki m.in. elektronię, psychodeliczny rock, rock progresywny czy rock eksperymentalny. Oprócz znakomitego głosu, artysta wyrażał się również komponując, pisząc teksty piosenek oraz grając na instrumentach (instrumenty klawiszowe, gitara, instrumenty perkusyjne, flet). Jedną z jego pasji było także malarstwo. 

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. Jego ciało spoczęło w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. 
Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/11/2013

Zobacz też

Sztuka rozstania. Jak nauczyć się kończyć związki? Sztuka rozstania. Jak nauczyć się kończyć związki? Nie ma łatwych scenariuszy zakończenia związku. Obie strony muszą zdobyć się na racjonalność, starać się zachować dystans itp. Jednak często mimo to dochodzi do awantur i nieprzyjemnych scen. Jak się przygotować do zerwania? Jakie są najlepsze kluby w Gdańsku, Sopocie i Gdyni? TOP najlepszych imprez w Trójmieście Jakie są najlepsze kluby w Gdańsku, Sopocie i Gdyni? TOP najlepszych imprez w Trójmieście W Trójmieście szykuje się szturm kibiców w trakcie Euro 2012. Trójmiasto oferuje sporo miejsc do świetnej zabawy. Oto najlepsze kluby w Gdańsku, Sopocie i Gdyni! Jeśli uważacie, że zapomnieliśmy o jakimś klubie nadsyłajcie swoje typy! Twórzmy ranking najlepszych miejsc na imprezę w Trójmieście, wpisujcie się w komentarze ze swoimi typami! TABLET TRACER OVO z Carrefoura lepszy niż tablet z Biedronki? Mówimy, gdzie opłaca się szukać TANICH TABLETÓW? TABLET TRACER OVO z Carrefoura lepszy niż tablet z Biedronki? Mówimy, gdzie opłaca się szukać TANICH TABLETÓW? Oferta Biedronki na tani tablet potrwa do 11 kwietnia, ale jeśli nie udało ci się kupić GoClever Tab A73 za 369 zł, biegnij do Carrefoura, bo tam czeka lepszy tablet w podobnej cenie. Tracer OVO to tani tablet z najnowszym Androidem na pokładzie i zaletami przewyższającycmi GoClever Tab A73. Sprawdź, naszą recenzję i porówanie tabletów. Kim są SIKHOWIE i dlaczego zawsze noszą przy sobie KIRPANY? Kim są SIKHOWIE i dlaczego zawsze noszą przy sobie KIRPANY? Ten problem jest metalowy i ma kształt zagiętego sztyletu lub miecza nazywanego kirpanem. Sikh z kirpanem nie rozstaje się nigdy, bo jest dla niego symbolem religijnym. Czy na obiekty olimpijskie można wpuścić ludzi z białą bronią?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!