Cyklon, tajfun, huragan, orkan. Czym są, czym się od siebie różnią? WIDEO

Tajfun, huragan i orkan to nazwy najpotężniejszych cyklonów, czyli cyrkulacji atmosferycznych towarzyszącym głębokim niżom barycznym. Nieodłącznym elementem takiego niżu jest wiatr o prędkości powyżej 119 km/h (33 m/s).

Nazwy tych cyklonów związane są na ogół z regionem ich występowania. Zmiany pogodowe i zjawiska atmosferyczne, towarzyszące tajfunom, huraganom i orkanom są katastrofalne w skutkach.

Tajfun to lokalna nazwa cyklonu formującego się na zachodnich wodach Oceanu Spokojnego oraz na Oceanie Indyjskim. To niż pojawiający się najczęściej latem, rzadko wiosną czy jesienią. Silny i szybki wiatr osiąga prędkość do 380 km/h. Tworzy się nad wodami powyżej 26 stopni Celsjusza.

Huragan jest również potoczną nazwą cyklonu, ale tego tworzącego się we wschodniej części Oceanu Spokojnego i na Atlantyku. Jego zasięg obejmuje często również Karaiby i Meksyk. Niosące wiatr wiry poruszają się na ogół wzdłuż wschodniego wybrzeża USA, czasem wędrują na zachodnie. Ten rodzaj cyklonu tworzy się nad zbiornikami wodnymi o temperaturze powyżej 26 stopni Celsjusza.

Orkan to z kolei nazwa określająca europejski układ niżowy. Temu cyklonowi towarzyszą bardzo niskie ciśnienie i niszczycielski wiatr. Potocznie terminem orkan nazywa się na ogół wiatry, powstające na Oceanie Atlantyckim i gwałtownie przemieszczające się w kierunku Europy.

Redakcja 27/12/2016

Zobacz też

Jak chronić psa przed kleszczami? Jak chronić psa przed kleszczami? Sezon na kleszcze trwa od początku wiosny do późnej jesieni. Kleszcze są dużym zagrożeniem dla psów, bo przenoszą groźne choroby. Co zrobić, aby uchronić naszego pupila przed tym niebezpieczeństwem? Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? SEKS. Dlaczego on nie ma wytrysku? Jakie są PRZYCZYNY BRAKU WYTRYSKU? SEKS. Dlaczego on nie ma wytrysku? Jakie są PRZYCZYNY BRAKU WYTRYSKU? To jedno z rzadziej spotykanych zaburzeń wytrysku, ale jak już się pojawi, może być dla mężczyzny bardzo przykre, zwłaszcza młodego. Może się wiązać z wieloma przykrymi doznaniami u obojga partnerów, szczególnie gdy kobieta odczuwa satysfakcję seksualną właśnie podczas wytrysku mężczyzny. Jak dojechać na STADION we WROCŁAWIU? Gdzie zaparkować samochód przed meczem? Jak dojechać na STADION we WROCŁAWIU? Gdzie zaparkować samochód przed meczem? We Wrocławiu zaplanowano trzy mecze fazy gupowej: Rosja - Czechy (8 czerwca, wynik spotkania 4:1), Grecja - Czechy (12 czerwca, godz. 18) i Polska - Czechy (16 czerwca, godz. 20.45). Jak we wszystkich miastach gospodarzach działa tu też Strefa Kibica - na Rynku i placu Solnym - która może pomieścić 30 tys. osób. Jakie zmiany w komunikacji we Wrocławiu wymusiły mistrzostwa? Jak poruszać się po mieście? Jak dojechać do Strefy Kibica i na mecz na stadion? POLSKA – ROSJA. Co polska kadra powinna zmienić w grze, by wygrać z Rosją? POLSKA – ROSJA. Co polska kadra powinna zmienić w grze, by wygrać z Rosją? Kluczowy mecz Polski z Rosją zbliża się wielkimi krokami. Niestety na boisku nie jesteśmy faworytami. Jednak nie ma drużyn nie do pokonania. A Polacy przy odrobinie szczęścia i uniknięciu błędów z pierwszego meczu są w stanie nawiązać walkę. Co jednak muszą zrobić, żebym im się udało? Jak wygrać pojedynek z Rosją i wyjść z grupy?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!