Cyklon, tajfun, huragan, orkan. Czym są, czym się od siebie różnią? WIDEO

Tajfun, huragan i orkan to nazwy najpotężniejszych cyklonów, czyli cyrkulacji atmosferycznych towarzyszącym głębokim niżom barycznym. Nieodłącznym elementem takiego niżu jest wiatr o prędkości powyżej 119 km/h (33 m/s).

Nazwy tych cyklonów związane są na ogół z regionem ich występowania. Zmiany pogodowe i zjawiska atmosferyczne, towarzyszące tajfunom, huraganom i orkanom są katastrofalne w skutkach.

Tajfun to lokalna nazwa cyklonu formującego się na zachodnich wodach Oceanu Spokojnego oraz na Oceanie Indyjskim. To niż pojawiający się najczęściej latem, rzadko wiosną czy jesienią. Silny i szybki wiatr osiąga prędkość do 380 km/h. Tworzy się nad wodami powyżej 26 stopni Celsjusza.

Huragan jest również potoczną nazwą cyklonu, ale tego tworzącego się we wschodniej części Oceanu Spokojnego i na Atlantyku. Jego zasięg obejmuje często również Karaiby i Meksyk. Niosące wiatr wiry poruszają się na ogół wzdłuż wschodniego wybrzeża USA, czasem wędrują na zachodnie. Ten rodzaj cyklonu tworzy się nad zbiornikami wodnymi o temperaturze powyżej 26 stopni Celsjusza.

Orkan to z kolei nazwa określająca europejski układ niżowy. Temu cyklonowi towarzyszą bardzo niskie ciśnienie i niszczycielski wiatr. Potocznie terminem orkan nazywa się na ogół wiatry, powstające na Oceanie Atlantyckim i gwałtownie przemieszczające się w kierunku Europy.

Redakcja 27/12/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!