Cuda Układu Słonecznego, odc. 4 – z wizytą na najwyższej górze poza Ziemią

Najwyższe wzniesienie na naszej planecie to bynajmniej nie Mount Everest... To wulkan Mauna Kea. Wprawdzie nad poziomem morza wznosi się on na wysokość 4205 m, jednak od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego do szczytu mierzy aż 10 203 metry A ile metrów liczy najwyższe wzniesienie Układu Słonecznego?

Zero grawitacji – Misja w kosmosie

Zero grawitacji – Misja w kosmosie
Kraj produkcji: Francja Kategoria wiekowa Czas trwania 00:54:45W kolejnym odcinku serialu poświęconego naszemu układowi planetarnemu dowiemy się, jak i dlaczego wielkość planety może decydować o życiu i śmierci. Podobnie, jak we wszystkich epizodach serii naszym przewodnikiem będzie fizyk i znany brytyjski prezenter profesor Brian Cox. A jego niesamowite opowieści wzbogacone zostaną spektakularnymi zdjęciami ziemskich krajobrazów, zapierającymi dech w piersiach grafikami komputerowymi i niesamowitymi efektami specjalnymi, które powstały w oparciu o obrazy dostarczone przez sondy i satelity kosmiczne.

Akcja czwartego odcinka programu „Cuda Układu Słonecznego" rozpoczyna się na Hawajach, u stóp wulkanu Mauna Kea. Potem przenosi się na planetę Mars, żeby stanąć tam oko w oko z najwyższym wzniesieniem Układu Słonecznego - górą Olympus Mons, mierzącą ok. 27 tys. metrów (27 km), przy której zarówno Czomolungma, jak i Mauna Kea to malutkie pagórki. Jednak ostatecznym celem naszej podróży nie jest bynajmniej Czerwona Planeta, a jeden z księżyców Jowisza. Planeta ta naturalnych satelitów ma aż 67.

 

Redakcja 27/06/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!