Co zwiedzić w Bieszczadach? Dlaczego Bieszczady to idealne góry do pieszych wędrówek?

Chociaż pierwszym skojarzeniem z polskimi górami są zwykle ostre szczyty Tatr, to Bieszczady ostatnio zyskują coraz więcej miłośników. Góry te o wiele lepiej nadają się na trekking dla początkujących włóczykijów i można tam zwiedzić sporo ciekawych miejsc. Dowiedz się, dlaczego warto pojechać w Bieszczady?

Główna atrakcja - połoniny

Bieszczady to relatywnie niskie góry. Do ich zdobywania nie potrzebny jest specjalny sprzęt ani szkolenie. Jednocześnie są na tyle wysokie , by wędrując po nich wspiąć się ponad granicę lasu i przemierzając połoniny oglądać zachwytem skąpane w słońcu zielone doliny i przełęcze. Właśnie ten typowy dla wschodnich Beskidów (czyli także i Bieszczad) rodzaj górskiej łąki rozkochał w sobie tak wielu turystów. Budowa tych gór jest bowiem tak specyficzna, że strome jest jedynie samo podejście, natomiast wspiąwszy się na połoninę (czyli na wysokość ok. 1000 m n.p.m.) idziemy już przez kilka godzin przez po w znacznej mierze płaskim odcinku.

Najładniejszymi połoninami w Bieszczadach są połonina Wetlińska, połonina Caryńska i połonina wokół Tarnicy. Mniej znanymi, ale równie wartymi odwiedzenia są Mała i Wielka Rawka i Bukowe Berdo.  

Bieszczady dla każdego

Wybierając się w Bieszczady warto odwiedzić też małe miejscowości jak Wetlina czy Cisna. Wiele spośród nich to prawdziwe oazy spokoju, a wśród odwiedzających je znajdziemy głównie turystów z plecakami, którzy zamiast hałaśliwych zabaw wolą nastrojowe wieczory z gitarą przy ognisku.

Będąc w okolicy koniecznie przejdźmy się też Bieszczadzką Kolejką Leśną, która toczy się niespiesznie z Cisnej do Majdana, ciągnięta przez lokomotywę parową.

Amatorzy dawnej architektury niech szukają zabytkowych drewnianych cerkiewek jak np. ta w Komańczy. A jeśli zapuścimy się w mniej turystyczne okolice, jak pasmo Otrytu, spotkać możemy dzikie zwierzęta jak konie huculskie czy niedźwiedzie.

Ciekawą atrakcją jest też zbiornik na rzece San uformowany dzięki tamie w miejscowości Solina. Roztacza się z niej niesamowity widok, a samo jezioro latem świetnie nadaje się do kąpieli i uprawiania sportów wodnych

Tagi: fokus tv,

Redakcja 13/04/2012

Zobacz też

Choinka sztuczna czy naturalna? Dlaczego warto mieć sztuczną choinkę? Choinka sztuczna czy naturalna? Dlaczego warto mieć sztuczną choinkę? Ci, którzy wybierają proekologiczną sztuczną choinkę, kryją się z tym nieco, bo w Polsce istnieje kult prawdziwej choinki. Żywe drzewko po okrutnym wycięciu z miejsca, w którym dotychczas bezpiecznie rosło, trafia do naszych domów, gdzie kona w powolnej agonii w stojaku z wodą. Gdy dokona żywota, bezlitośnie wyrzucane jest na śmietnik. A to wszystko w imię cieszenia się zapachem igieł - przez dzień, góra dwa! Zwolennicy sztucznych drzewek, wyjdźcie z ukrycia, pochwalcie się swym wyborem. My mówimy, dlaczego sztuczna choinka jest lepsza od prawdziwej! Przepowiednie. Co przepowiedział „Czeladnik”? Przepowiednie. Co przepowiedział „Czeladnik”? Jasnowidz podpisujący się imieniem „Czeladnik” doznał objawień Chrystusa i Matki Boskiej. Większość jego przepowiedni dotyczyła losów Kościoła i papieża. Mówimy, co w swoich objawieniach zobaczył „Czeladnik”. TOMASZ NOWAK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kwidzyna. Zobacz SYLWETKĘ posła TOMASZ NOWAK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kwidzyna. Zobacz SYLWETKĘ posła Tomasz Nowak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 37 (OKW Konin). Przedsiębiorca, filolog i działacz lokalnych struktur partii. Do 2000 roku bezpartyjny, a od 2001 roku współorganizator Platformy Obywatelskiej w Koninie, członek Zarządu Wielkopolskiego Platformy Obywatelskiej, a od roku 2003 – Wiceprzewodniczący Zarządu Wielkopolskiego PO w Poznaniu. Kto musi rozmawiać przez komórkę w autobusie? Kto musi rozmawiać przez komórkę w autobusie? Telefon komórkowy cudownie ułatwia życie. Ale jednocześnie utrudnia w niektórych sytuacjach. Niekończące się rozmowy telefoniczne w komunikacji miejskiej to plaga, z którą trudno walczyć. Kiedyś nawet zwykłe rozmowy były prowadzone szeptem, teraz pasażerom powinno się rozdawać... zatyczki do uszu. Czy rozmawianie przez telefon w środkach masowej komunikacji jest eleganckie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!