Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Zimą bardzo często zdarza się, że twoje okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji.

Para wodna w domu powstaje podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzasz ją nawet oddychając. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, para skrapla się na szybach. Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach.

Jak sprawić, aby wentylacja była odpowiednia?

  • Ustawiając okna w pozycji mikrowentylacji 

Wcześniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to niestety szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dostępna dziś na rynku stolarka jest bardzo szczelna, ale też wyposażana w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwalają one zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.

  • Montując nawiewniki okienne 

Nawiewniki to urządzenia montowane w górnej części okna. Umożliwiają wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników – higrosterowane i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz. Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziesz odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

  • Wietrząc pomieszczenie

Aby w pomieszczeniach nie gromadziła się woda, a wentylacja grawitacyjna działała sprawnie, wnętrza trzeba jak najczęściej wietrzyć. To sposób na świeże powietrze i profilaktyczne zabezpieczenie przed parą na oknach a także przed pleśniami, które lubią zaduch.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!