Co zrobić, żeby nie mieć depresji i być szczęśliwym?

Badania zarówno lekarzy, jak i psychologów są jednoznaczne. Osoby będące w związkach żyją dłużej, są w lepszej kondycji fizycznej i częściej określają siebie mianem ludzi szczęśliwych.

Zdrowie psychiczne również wydaje się zależne od tego, czy dana osoba żyje w związku czy też nie. Już w 1978 roku amerykańscy naukowcy wykazali w swoich badaniach, że depresja wystąpiła tylko u 10% kobiet, które doświadczyły w swoim życiu traumatycznego wydarzenia i miały wsparcie u partnera - w porównaniu z depresją występującą aż u 41% kobiet, które doświadczyły czegoś dla nich ciężkiego, a nie miały partnera.

Związki są też znakomitym źródłem wsparcia społecznego, dużo większym niż przyjaciele i znajomi. Zdaniem wybitnego holenderskiego socjologa i psychologa Ruuta Veenhovena związek daje aż 20 procent poczucia szczęścia w życiu. Reszta to geny, cechy osobowościowe (ekstrawertycy są szczęśliwsi od introwertyków, a wysocy bardziej zadowoleni od niskich), duże znaczenie mają też zdarzenia losowe. Wypadek, wygrana na loterii albo pożar w domu wpływają na poziom zadowolenia, chociaż nie w takim stopniu, jak mogłoby się nam wydawać.

Jak twierdzi na podstawie swoich wieloletnich badań Veenhoven, wysokość dochodów wyjaśnia jedynie około 5 proc. szczęścia. Tak więc lepiej jest kochać niż zarabiać!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/11/2011

Zobacz też

9 lutego – Dzień Pizzy. Jaką pizzę najbardziej lubią Polacy? INFOGRAFIKA 9 lutego – Dzień Pizzy. Jaką pizzę najbardziej lubią Polacy? INFOGRAFIKA Polacy i Polki lubią pizzę, zwłaszcza tę na grubym cieście. Nie oznacza to jednak, że po najsłynniejsze bodaj danie kuchni włoskiej sięgają często. W środku zimy nadarza ku temu dobra okazja – 9 lutego przypada Dzień Pizzy. Czy to trudne? Jak zbudować latający dom, podwodnego robota i rakietę kosmiczną. ZDJĘCIA Czy to trudne? Jak zbudować latający dom, podwodnego robota i rakietę kosmiczną. ZDJĘCIA Inżynier i konstruktor Vin Marshall oraz jego dwaj przyjaciele - inżynier mechanik Paul Carson i wynalazca Eric Gocke - łącza siły, by stworzyć zupełnie zwariowane projekty. Nie wahają się zrealizować tak szalonych pomysłów jak skonstruowanie rakiety domowej roboty. Łącząc naukę i innowacyjne technologie z zabawą, projektują i wcielają w życie zabawne, zadziwiające eksperymenty. Próbują doścignąć wyobraźnię filmowców, odtwarzając np. latający dom z filmu animowanego "Odlot". Lotnicze pogotowie ratunkowe. Dramatyczna walka o ludzkie życie i zdrowie Lotnicze pogotowie ratunkowe. Dramatyczna walka o ludzkie życie i zdrowie Seria dokumentalna „Lotnicze pogotowie ratunkowe” to zapis dramatycznych akcji, w których bierze udział załoga helikoptera ratownictwa medycznego z Auckland. Dzięki pracy lekarzy i pilotów z pogotowia lotniczego znacznie wzrasta szansa na przeżycie ofiar wypadków. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ofiarność ratowników, którzy nie wahają się ryzykować własnym życiem. Kataklizmy, które zmieniły świat. Kto wygra: człowiek czy natura? ZDJĘCIA Kataklizmy, które zmieniły świat. Kto wygra: człowiek czy natura? ZDJĘCIA Zrealizowany przy użyciu nowoczesnych technologii serial opowiada o największych katastrofach w historii ludzkości. Twórcy pokazują momenty w dziejach człowieka, kiedy jego działania w zderzeniu z siłami natury doprowadziły do strasznych wydarzeń, które pochłonęły wiele ofiar i odmieniły świat na zawsze.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!