Co zrobić, żeby nie mieć depresji i być szczęśliwym?

Badania zarówno lekarzy, jak i psychologów są jednoznaczne. Osoby będące w związkach żyją dłużej, są w lepszej kondycji fizycznej i częściej określają siebie mianem ludzi szczęśliwych.

Zdrowie psychiczne również wydaje się zależne od tego, czy dana osoba żyje w związku czy też nie. Już w 1978 roku amerykańscy naukowcy wykazali w swoich badaniach, że depresja wystąpiła tylko u 10% kobiet, które doświadczyły w swoim życiu traumatycznego wydarzenia i miały wsparcie u partnera - w porównaniu z depresją występującą aż u 41% kobiet, które doświadczyły czegoś dla nich ciężkiego, a nie miały partnera.

Związki są też znakomitym źródłem wsparcia społecznego, dużo większym niż przyjaciele i znajomi. Zdaniem wybitnego holenderskiego socjologa i psychologa Ruuta Veenhovena związek daje aż 20 procent poczucia szczęścia w życiu. Reszta to geny, cechy osobowościowe (ekstrawertycy są szczęśliwsi od introwertyków, a wysocy bardziej zadowoleni od niskich), duże znaczenie mają też zdarzenia losowe. Wypadek, wygrana na loterii albo pożar w domu wpływają na poziom zadowolenia, chociaż nie w takim stopniu, jak mogłoby się nam wydawać.

Jak twierdzi na podstawie swoich wieloletnich badań Veenhoven, wysokość dochodów wyjaśnia jedynie około 5 proc. szczęścia. Tak więc lepiej jest kochać niż zarabiać!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!