Co zrobić, jeśli stracisz PASZPORT albo DOWÓD OSOBISTY za granicą?

Jeśli za granicą zgubisz dokument podróży (paszport bądź dowód osobisty) albo zostanie ci on skradziony, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do polskiej placówki konsularnej. A co zrobić, jeżeli w danym kraju Polska nie ma swojego przedstawicielstwa?

Utratę paszportu lub dowodu odobistego za granicą zgłoś u konsula

Osoba, która utraciła paszport, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym organ paszportowy, który dokument wydał, lub organ paszportowy właściwy ze względu na miejsce jej pobytu (polską placówkę konsularną). Z dniem zawiadomienia paszport ten traci ważność. Konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju. Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od daty jego wydania.

Podobnie jest w wypadku utraty dowodu osobistego. Trzeba o tym zawiadomić niezwłocznie najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Organy te wydają zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu, oraz powiadamiają o tym organ, który wydał dowód osobisty, w celu unieważnienia dokumentu. Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana po powrocie do kraju wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.

Uwaga! Jeśli znajdziesz dokument, który zgłosiłeś jako utracony, musisz go zwrócić do organu, który go wydał – bez względu na to, czy wydano ci nowy, czy nie.

Co zrobić, jeśli nie ma polskiej ambasady ani konsulatu?

Na terytorium państw trzecich, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa - ambasady ani konsulatu - masz prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku utraty lub kradzieży dokumentów konsul jednego z państw Unii Europejskiej po uprzednim potwierdzeniu danych osobowych oraz uzyskaniu zgody władz polskich wyda Europejski Dokument Podróży (ETD), dzięki któremu będzie można wrócić do kraju.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/07/2012

Zobacz też

Komu przysługuje zwrot VAT za MATERIAŁY BUDOWLANE? Ile pieniędzy można odzyskać? Komu przysługuje zwrot VAT za MATERIAŁY BUDOWLANE? Ile pieniędzy można odzyskać? Możesz odzyskać ponad 34 tys. zł wydanych na budowę własnego domu i niemal 15 tys. zł przeznaczonych na jego remont. O zwrot może wystąpić każdy, bez względu na to, czy płaci jakieś podatki, czy nie. Jak przez internet WYNAJĄĆ DOM ZA GRANICĄ? Jak przez internet WYNAJĄĆ DOM ZA GRANICĄ? Już czas zaplanować letni urlop. Zamiast nudnych hoteli w Grecji, Hiszpanii czy Turcji, pakietów all inclusive i zatłoczonych plaż proponujemy wakacje na własną rękę, w wynajętym przez internet domku. Wypoczynek w oryginalnych i nietypowych kwaterach będzie niezapomnianym przeżyciem. Prezentujemy pięć oryginalnych pomysłów na spędzenie niezapomnianego urlopu. Noclegi w tych oryginalnych, trochę zwariowanych kwaterach z pewnością wszystkim się spodobają. PRACA W NIEMCZECH - co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz za Odrę? PRACA W NIEMCZECH - co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz za Odrę? Od maja 2011 roku Polacy mogą legalnie pracować w Niemczech, o ile oczywiście znajdą dla siebie zatrudnienie. Wbrew pozorom, możliwość pracy u naszego sąsiada nie wywołała exodusu za Odrę. Praca w Niemczech to nadal poletko do wzięcia, ale trzeba się do tego kroku odpowiednio przygotować. Mówimy, jakie formalności trzeba załatwić przed wyjazdem do Niemiec, gdzie szukać pracy i ile kosztuje wynajęcie mieszkania. Harold Camping i koniec świata 21 października. Co musisz o tym wiedzieć? Harold Camping i koniec świata 21 października. Co musisz o tym wiedzieć? W 2011 roku aż dwa razy ludzkość szykowała się na ostateczną zagładę. Wszystko przez samozwańczego proroka z USA, Harolda Campinga, który najpierw ogłosił, że koniec świata nastąpi 21 maja 2011 r., a potem przesunął tę datę na 21 października 2011. Apokalipsa nie nastąpiła, ale strach pozostał. Co teraz przepowiada Harold Camping?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!