Co warto wiedzieć o systemie Android?

Urządzenia mobilne cieszą się dużą popularnością, ponieważ oferują dostęp do wielu różnych funkcji w praktycznie dowolnym miejscu i czasie, co przy dzisiejszym tempie życia jest niezwykle istotne. System android występuje w wielu takich urządzeniach zdobywając coraz silniejszą pozycję na rynku.

Co to jest Android?

Android to system operacyjny stworzony z myślą o urządzeniach mobilnych takich jak telefony komórkowe – smartfony, tablety i netbooki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby również urządzenia stacjonarne były oparte na androidzie, jednak udział w rynku takich urządzeń jest marginalny, przynajmniej na tę chwilę.

Co ciekawe, Android, w przeciwieństwie do np. iOS – systemu operacyjnego firmy Apple wykorzystywanego w popularnych iPhone’ach, nie jest przypisany do jednej, konkretnej marki produktów. Jest obecny w urządzeniach wielu producentów, często konkurujących ze sobą na rynku.

Urządzenia z system Android

Urządzenia oparte na Androidzie, oprócz podstawowych funkcji oferowanych systemowo, umożliwiają także korzystanie z wielu różnych programów i gier dostępnych online przez platformę Google Play (wcześniej Android Market). Pozwala to znacząco zwiększyć ich funkcjonalność, a co ważniejsze, dopasować do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Obecnie, w sklepie Google Play dostępnych jest ponad 400 tys. aplikacji, zarówno bezpłatnych, jak i tych, za które trzeba zapłacić. Wybór jest bardzo szeroki, poczynając od programów użytkowych przydatnych do pracy – takich jak edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne czy przeglądarki plików różnych formatów, przez programy zwiększające wygodę obsługi i oferujące przydatne na co dzień funkcje np. mapy GPS czy na bieżąco aktualizowane serwisy informacyjne, po aplikacje służące zabawie takie jak np. gry.

Ciężko tu wymienić choć część tej bogatej oferty, ale można przyjąć za pewnik, że dosłownie każdy użytkownik systemu Android znajdzie w Google Play coś dla siebie.

Android Androidowi nierówny

System Android stale się rozwija, co oczywiście jest korzystne, ale należy zwrócić uwagę, iż urządzenia ze starszą wersją oprogramowania mogą nie obsługiwać niektórych aplikacji, które wymagają jego nowszej wersji. Co również istotne, bardzo rzadko zdarza się, że urządzenie oparte na starszej wersji systemu umożliwia jego aktualizację. Wynika to najczęściej ze zbyt słabych parametrów technicznych danego urządzenia, które nie byłoby w stanie pracować prawidłowo z nowszą wersją Androida.

Niestety zdarzają się również sytuacje, że to producent blokuje taki update mimo braku przeciwskazań ze strony producenta oprogramowania. Takie praktyki są stosowane ze względów czysto finansowych, producent uznaje np. że w nowszą wersję systemu wyposaży nowy model telefonu, co „zmotywuje” użytkownika do zmiany urządzenia – kupna nowego modelu, który w praktyce może niewiele się różnić od poprzedniego poza nowym oprogramowaniem.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!