Co to jest viaAUTO? Jak działa system opłat za autostrady?

Od 1 czerwca 2012 roku kierowcom samochodów osobowych ułatwiono płacenie za pokonywanie płatnych odcinków dróg. Dzięki systemowi viaAUTO opłaty za przejazd autostradą pobierane są bezgotówkowo. Jak to działa?

Poruszając się po polskich autostradach, należy pamiętać, że niektóre odcinki tych dróg są płatne. Miejsc poboru opłat nie da się przegapić. Przy bramce wjazdowej pobiera się bilet, a przy zjazdowej należy go oddać i zapłacić za przejechany odcinek gotówką lub kartą.

Jak działa system viaAUTO?

Od 1 czerwca 2012 roku kierowcy samochodów osobowych mogą dobrowolnie dołączyć do systemu viaTOLL. Kierowcy muszą zaopatrzyć się w urządzenie pokładowe viaAUTO, które automatycznie płaci za przejazd bezgotówkowo. Dzięki temu kierowca nie traci czasu na zatrzymanie w miejscu poboru opłat. Urządzenie kosztuje 135 zł. Nakleja się je na wewnętrzną górną część przedniej szyby i jest zasilane baterią, która ma żywotność do 7 lat.

Stawki opłat dla samochodów osobowych oraz o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej bądź równej 3,5 tony wynoszą 10 groszy za kilometr. W systemie elektronicznym opłaty za przejazd konkretnym odcinkiem autostrady naliczane są dzięki komunikacji między przekaźnikami a urządzeniem pokładowym zamontowanym w pojeździe. System viaAUTO nie wymaga gromadzenia rachunków za przejazd.

Jakie płacić za przejazd autostradą poprzez viaAUTO?

Konto przedpłacone anonimowe. Działa na podobnej zasadzie jak telefon na kartę. Przed skorzystaniem z urządzenia viaAUTO trzeba naładować konto. Każdy przejazd sprawia, że z konta pobierana jest stosowna opłata. Co jakiś czas trzeba naładować konto w jednym z Miejsc Obsługi Klienta lub przelewem. Zaletą jest uproszczona procedura rejestracji - nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów.

Konto przedpłacone personalizowane. Zasady rozliczania są identyczne jak w przypadku konta niespersonalizowanego, jednak użytkownicy, którzy zdecydowali się na podanie swoich danych i rejestrację, mają m.in. możliwość korzystania z portalu self-care na stronie internetowej viaTOLL.pl. Mogą też śledzić historię transakcji, stan swojego konta oraz doładowywać je przez Internet.

Konto z odroczoną płatnością. To konto szczególnie atrakcyjne dla firm. Formalności przy rejestracji jest nieco więcej i należy wnieść kaucję, np. gotówkową, w wysokości minimum 195 zł. Zaletą tego konta jest możliwość jednorazowego zapłacenia za wszystkie przejazdy pod koniec okresu rozliczeniowego.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!