Co to jest tęcza i jak powstaje?

Tęcza jest jednym z piękniejszych zjawisk meteorologicznych. Możemy być pewni, że gdy w słoneczny dzień skropi nas deszcz, tęcza wkrótce pojawi na niebie. Czy jednak ktokolwiek z nas wie, jak właściwie powstaje tęcza?

Tęcza jest zjawiskiem optycznym i meteorologicznym, widocznym na niebie w postaci wielobarwnego łuku. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego, które dostając się do atmosfery napotyka na swojej drodze kroplę wody i przez nią przechodzi. Efektem tego zjawiska jest rozkład światła białego na wielobarwne widmo. Każdej barwie odpowiada inna długość fali. Oświetlone krople rozszczepiają i odbijają światło w ten sam sposób, jednak do oka ludzkiego dociera z danej kropli tylko światło rozproszone w jego kierunku, pod odpowiednim kątem. W ten sposób widzimy różne kolory

Kolory tęczy

Zjawisko tęczy badał i wytłumaczył Kartezjusz, ale nigdy nie pojął prawideł występowania barw. Około 30 lat później zajął się tym ponownie Izaak Newton, który oznajmił, że białe światło jest mieszaniną światła o różnych barwach, a jego współczynnik załamania w wodzie jest różny dla światła o różnej barwie. I tak światło czerwone przechodząc z powietrza do wody, załamuje się w mniejszym stopniu niż niebieskie i wychodzi z wody pod innym kątem. Rozmiary kątowe łuku są różne dla każdego koloru. Tęcza jest zatem wizualnym rezultatem złożenia ciągu łuków o odmiennych rozmiarach i kolorach. Oto odpowiednia kolejność barw pojawiających się na niebie: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy.

Co interesujące, tęcza tylko z powierzchni Ziemi widziana jest jako kolorowy łuk. Już z pokładu samolotu możemy dostrzec, iż w rzeczywistości jest ona wielobarwnym okręgiem.

Tagi: tęcza,

Redakcja 03/06/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!