Co to jest tęcza i jak powstaje?

Tęcza jest jednym z piękniejszych zjawisk meteorologicznych. Możemy być pewni, że gdy w słoneczny dzień skropi nas deszcz, tęcza wkrótce pojawi na niebie. Czy jednak ktokolwiek z nas wie, jak właściwie powstaje tęcza?

Tęcza jest zjawiskiem optycznym i meteorologicznym, widocznym na niebie w postaci wielobarwnego łuku. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego, które dostając się do atmosfery napotyka na swojej drodze kroplę wody i przez nią przechodzi. Efektem tego zjawiska jest rozkład światła białego na wielobarwne widmo. Każdej barwie odpowiada inna długość fali. Oświetlone krople rozszczepiają i odbijają światło w ten sam sposób, jednak do oka ludzkiego dociera z danej kropli tylko światło rozproszone w jego kierunku, pod odpowiednim kątem. W ten sposób widzimy różne kolory

Kolory tęczy

Zjawisko tęczy badał i wytłumaczył Kartezjusz, ale nigdy nie pojął prawideł występowania barw. Około 30 lat później zajął się tym ponownie Izaak Newton, który oznajmił, że białe światło jest mieszaniną światła o różnych barwach, a jego współczynnik załamania w wodzie jest różny dla światła o różnej barwie. I tak światło czerwone przechodząc z powietrza do wody, załamuje się w mniejszym stopniu niż niebieskie i wychodzi z wody pod innym kątem. Rozmiary kątowe łuku są różne dla każdego koloru. Tęcza jest zatem wizualnym rezultatem złożenia ciągu łuków o odmiennych rozmiarach i kolorach. Oto odpowiednia kolejność barw pojawiających się na niebie: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy.

Co interesujące, tęcza tylko z powierzchni Ziemi widziana jest jako kolorowy łuk. Już z pokładu samolotu możemy dostrzec, iż w rzeczywistości jest ona wielobarwnym okręgiem.

Tagi: tęcza,

Redakcja 17/06/2016

Zobacz też

DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Jak powstawały jachty kpt.Władysława Wagnera? Na ilu jachtach Wagner opłynął świat? DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Jak powstawały jachty kpt.Władysława Wagnera? Na ilu jachtach Wagner opłynął świat? Kapitan Władysław Wagner, pierwszy Polak, który pod żaglami opłynął świat, jeszcze jako 15-letni młodzieniec wraz z rodzicami przeprowadził się w 1927 roku do Gdyni. W tym mieście rozpoczęła się jego przygoda z żeglarstwem. Podróż kapitana Wagnera dookoła świata trwała parę ładnych lat i odbywała się na więcej niż jednym jachcie. Czy wies na ilu jachtach Wagner opłynął świat i skąd je wziął?  RODZAJE BURZ. Burza frontowa i wewnątrzmasowa - JAK JE ODRÓŻNIĆ? RODZAJE BURZ. Burza frontowa i wewnątrzmasowa - JAK JE ODRÓŻNIĆ? Spotykamy dwa rodzaje burz: frontową i wewnątrzmasową. Czym się różnią? Burze frontowe rozwijają się na frontach meteorologicznych, a burze wewnątrzmasowe pojawiają się wewnątrz jednorodnej masy powietrza Kiedy powstaje FRONT ZOKLUDOWANY, jedna z przyczyn huśtawki pogodowej? Kiedy powstaje FRONT ZOKLUDOWANY, jedna z przyczyn huśtawki pogodowej? Ponieważ front chłodny porusza się wokół centrum niżu znacznie szybciej niż ciepły, dogania go i powstaje front zokludowany. Jest to najbardziej złożony układ frontalny. Jakie zmiany w pogodzie powoduje taki front atmosferyczny? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak ultradźwięki mogą chronić nasz jacht? Poznaj system ultradźwiękowego przeciwdziałania obrastaniu dna jachtu DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak ultradźwięki mogą chronić nasz jacht? Poznaj system ultradźwiękowego przeciwdziałania obrastaniu dna jachtu Jacht z brudnym, porośniętym wodorostami dnem i burtami płynie zdecydowanie wolniej. Bez względu na to czy jest to rejs turystyczny czy regatowy, zawsze zależy nam, aby nasza łódka płynęła z optymalną w danych warunkach szybkością. Jak tego dokonać?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!